Covid pass pre Slovákov má už konečne prvé detaily

Na brífingu štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa dnes zaznelo, akú formu by mal mať dlho očakávaný pas, ktorý by mal slúžiť na cestovanie v rámci EÚ po zaočkovaní. Na prechod cez hranice by sa mohol použiť covid certifikát. Obsahovať by mal buď výsledok negatívneho testu na ochorenie COVID-19, potvrdenie o prekonaní infekcie, alebo o zaočkovaní proti ochoreniu. Certifikáty by mohli fungovať ako QR kódy v mobile.

  • Jednotný certifikát bude obsahovať QR kód, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách
  • V prípade, že by sa certifikát začal vystavovať ešte v čase, keď určitá skupina ľudí nebude zaočkovaná, bude obsahovať informácie o testoch a ochoreniach

Jednotný certifikát bude obsahovať QR kód, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách. „V európskej únií sme sa zhodli, že názov potvrdenia nebude pas, ale certifikát,“ doplnil štátny tajomník Klus. 

https://www.ta3.com/embed/20210120-hw-e2fe8699-ec84-43a2-a67f-9bd43ad67cae.html

Taktiež avizoval, že sa štáty zhodli, že by sa tento certifikát nemal začať vydávať pred zaočkovaním väčšiny Európanov. Vzhľadom na akúkoľvek diskrimináciu, ktorú by mohli pociťovať tí, na ktorých ešte neprišiel rad, sa lídri zhodli, že to bude takto fér. 

V prípade, že by sa certifikát začal vystavovať ešte v čase, keď určitá skupina ľudí nebude zaočkovaná, dostanú ho aj tak. Bude obsahovať informácie o testoch a ochoreniach, nakoľko ľudia, ktorí prekonali covid majú imunitu a nie sú infekční na ďalších 90 dní. 

V tejto chvíli sa ešte rozmýšľa nad technickom riešení. To by malo byť predostreté v priebehu niekoľkých dní,“ dodal Klus. Zároveň dodal, že by mal byť v elektronickej forme pre osoby, ktoré nedisponujú smartfónmi aj v papierovej podobe.

Lekári žiadajú usmernenie pri vydávaní potvrdení o prekonaní COVID-19

Slovenská lekárska komora (SLK) žiada od ministerstva zdravotníctva jasné usmernenie pri vydávaní potvrdení pre pacientov, ktorí za posledné tri mesiace prekonali ochorenie COVID-19.

Komore sa nepozdáva, že si po potvrdenie majú chodiť pacienti osobne. TASR o tom informovala hovorkyňa SLK Nancy Závodská. Podľa ministerstva zdravotníctva potvrdenie je možné vystaviť aj elektronicky, informuje TASR.

Súčasný stav, keď pacienti musia osobne prísť do ambulancie všeobecného lekára po potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, je podľa SLK absolútne neprijateľný.

„Po prvé ide o zbytočné vyťahovanie peňazí od občanov a po druhé, čo je oveľa závažnejšie – v čase lockdownu je to ohrozovanie zdravia pacientov i lekárov, keďže znovu dochádza k väčšiemu pohybu osôb,“ vysvetlila Závodská.

SLK považuje za logické, aby príslušné kontrolné orgány uznávali certifikáty, prípadne SMS, o pozitivite. „Sú de facto jasným dokladom, že pacient COVID-19 prekonal, z ktorých sa dá jednoducho vypočítať, či už prešli požadované tri mesiace, aby takýto občan nemusel ísť na povinné testovanie,“ dodala Závodská.

Ministerstvo zdravotníctva pre TASR vysvetlilo, že potvrdenie môže lekár človeku, ktorý prekonal ochorenie COVID-19, vystaviť aj elektronicky. „V zdravotnej dokumentácii bude originál tohto potvrdenia. V súčasnej situácii je toto potvrdenie potrebné aj na základe odporúčaní odborníkov,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

rNUlife.sk / tasr, ta3

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.