Vo Vysokých Tatrách otvorí lyžiarsku sezónu ako prvé Štrbské Pleso

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách otvorí v sobotu 12. decembra prvé zjazdovky. Okrem pripravy kvalitných podmienok na samotnú lyžovačku venovali v Tatrách veľkú pozornosť aj nevyhnutným preventívnym opatreniam.

Na Štrbskom Plese začali so zasnežovaním 21. novembra. Po peripetiách spôsobených inverziou, ktorá neumožňovala zasnežovať vo vyšších polohách, prišlo oteplenie, ktoré prípravu stredisko skomplikovalo. „Dnes je situácia taká, že ak sa nič nezmení a bude to možné, chceme pre lyžiarov
v sobotu otvoriť prvé zjazdovky – Interski, Turistickú a Junior. Akonáhle nám to poveternostné podmienky dovolia, chceme v zasnežovaní pokračovať, aby sme mohli otvoriť aj zjazdovky Solisko, Esíčko a Furkotku,“
uviedol riaditeľ strediska Štrbské Pleso Peter Tomko.

„Na zjazdovkách, ktoré by sme chceli otvoriť v sobotu, máme aktuálne 40cm technického snehu. V prevádzke bude sedačková lanovka Mostíky a lyžiarske vleky na svahu Interski a zjazdovke Junior. Lanovka Solisko Express bude v prevádzke iba pre peších návštevníkov,“ doplnil manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. „Všetkých, ktorí k nám prídu, chceme požiadať o dodržiavanie preventívnych opatrení. Prekrytie dýchacích ciest, dodržiavanie rozostupov v pripravených nástupných koridoroch, dezinfekcia, občerstvenie len z okienka, to sú základné veci, na ktoré je potrebné byť pripravený a lyžovačka bude aj z tohto pohľadu naozaj bezpečným zimným športom,“ dodal Brodanský.

Novinkou v ponuke lyžiarskeho strediska bude FAST PASS – možnosť zakúpiť si skipas s prednostným nástupom na lanovky bez čakania. Na Štrbskom Plese bude služba dostupná iba na lanovkách. Zásadná zmena v tomto stredisku je spojená s parkovaním - to bude možné iba na centrálnom parkovisku pri železničnej a autobusovej stanici, odkiaľ budú do strediska
v pravidelných intervaloch premávať skibusy. Ich kapacitu a frekvenciu bude riadiť personál podľa potreby.

Okrem skibusu z centrálneho parkoviska do lyžiarskeho areálu budú v zimnej sezóne v prevádzke aj ďalšie, ktoré spoja mestá a obce v podhorí s tatranskými osadami - Poprad so Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou, Tatranskú Lomnicu s Tatranskými Zrubmi. Prevádzku skibusov zabezpečuje horské stredisko Vysoké Tatry spolu s OO CR Región Vysoké Tatry.

V Tatranskej Lomnici budú po technickej údržbe od štvrtka 10. decembra opäť v prevádzke lanovky v Tatranskej Lomnici - na Skalnaté Pleso a Lomnický štít. V stredisku naďalej pokračuje aj príprava zjazdoviek, ktoré by mali byť otvorené hneď, ako to podmienky umožnia. V prevádzke je už aj pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok, na ktorom je od 20.
novembra pre verejnosť sprístupnená najväčšia zimná tatranská atrakcia - Tatranský ľadový dóm. V tomto roku bol postavený podľa vzoru Chrámu Kristovho vzkriesenia v Petrohrade.

rNUlife.sk / Marián Galajda, TMR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.