„Hej ty tam, nedávaj hejty tam!“ odkazuje Žabí rauš v uletenej novinke

Napriek turbulentnému roku 2020 si kapela Žabí rauš zachováva svoj vlastný  humor a nadhľad, ktorý v tomto prípade pretavila do singlu a videoklipu s názvom Hejty tam. Chalani bratislavsko-banskobystrického zoskupenia vydávajú trochu uletenú pesničku ako úsmevnú reakciu na internetových „hejterov“, v období svetovej pandémie a nepokojov viditeľných viac, ako kedykoľvek predtým. Zvuk piesne sa vyznačuje spojením elektroniky a živých nástrojov, naznačujúcich novú, experimentálnejšiu polohu kapely. Videoklip vznikol v produkcii samotného Žabieho raušu, DIY spôsobom, použitím záberov pred zeleným plátnom.

Žabí rauš, videoklip Hejty tam

   Bubeník a spevák Šteffi Kovalčík myšlienku skladby približuje: „ Ide viac menej o obraz dnešnej spoločnosti. Z každej strany sme atakovaní nespočetnými informáciami z médií. Koľkí z nás sa cítia, ešte horšie aj tvária, že všetkému rozumejú? Koľkí sa pasujú na odborníkov v politike, alebo koľkí z nás sú zrazu vierohodnými epidemiológmi?  Občas už zostáva len ten smiech cez slzy, tak sa aspoň v klipe pobavíme.“ Spevák Filip Pokorný emotívne dopĺňa: „Človek by napríklad v politických prejavoch najvyšších štátnych predstaviteľov čakal sofistikovanejší spôsob vyjadrovania a komunikácie. No keď od nich počuješ dookola „hejter sem, hejter tam“, fakt nevieš, či sa zasmiať, alebo zaplakať.“ 

   Keďže klip vznikal v období lockdownu, členovia kapely si s nakrúcaním poradili sami. O réžiu a finálny strih sa postaral gitarista Adam Šamaj. Proces tvorenia opisuje: „ Bolo to nenútené, intuitívne a veľmi veselé. Dohodli sme sa, že každý donesie nejaké rekvizity, ktoré by sa dali v klipe využiť. No keď Šteffi vytiahol vŕtačku a začal sa natierať olejom, padli sme všetci do kolien.“ Že o kreatívnu zábavu nebola núdza dokazuje aj vtipná tanečná vsuvka s vlastným tancom  nazvaným „Ukáž prstom na hejtera.“ Kovalčík objasňuje: „Veľmi sme chceli spraviť krátky tanec, ktorý by bol ľahký a zároveň by si ho každý zapamätal. Bolo to vtipné, keď sme ho v skúšobni vymýšľali, predstavte si chlapcov čo nemajú páru o tancovaní a okrem poga a skákania nepoznajú žiadne kroky.“ Treba pripomenúť, že klip vznikal celkovo na troch kontinentoch. Pokorný prispel svojimi zábermi z Ameriky, kde vtedy cestoval, a skrášľujúcim momentom je venezuelská modelka Dailec Hernandez, ktorá s kapelou nadviazala spoluprácu cez internet.

   Autorom počiatočného hudobného námetu ku skladbe je basgitarista Matej Piliar. Je nadšený zo svojich zvukových experimentov: „ Baví ma vytvárať nové zvuky na synťákoch. Elektroniku do tejto skladby som robil na Elektrone Analogue Four. Teším sa na ten tlak, keď pesničku budeme hrať naživo.“ Šamaj pridal k elektronickému základu atmosferické gitary, Kovalčík text, spev a živé bicie. Pokorný doplnil skladbu o sample, druhú gitaru, spev a tiež sa postaral o mix a mastering.

   Žabí rauš využíva obdobie koncertného sucha na tvorbu a nahrávanie nového hudobného materiálu. Po minuloročnom debutovom albume Nemáme nič, čo nemáme sa kapela chystá vydať niekoľko ďalších singlov spolu s vizuálnou podobou. Videoklip  Hejty tam je momentálne dostupný na Youtube, nahrávka piesne bude čoskoro  prístupná na všetkých streamovacích platformách.

Kapelu môžete sledovať na:

https://www.facebook.com/zabiraus

https://www.instagram.com/zabiraus

rNUlife.sk / Filip Pokorný

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.