Jan Saudek 85

Múzeum mesta Bratislavy a Galéria Michalský dvor spoločne prezentujú unikátnu výstavu fenoména – umeleckého fotografa Jána Saudeka. Pozývajú vás do špeciálnych výstavných priestorov v suteréne MMB – Múzea dejín mesta v Starej radnici. Výstava predstavuje výber toho najlepšieho z celoživotnej umeleckej tvorby autora a prináša aj pár noviniek. Výstava bola online otvorená 10. Novembra a potrvá ešte do 20. decembra 2020.

Jan Saudek oslaví 85. narozeniny: Vydá knihu za 85 tisíc! | Blesk.cz
Fotograf Jan Saudek oslávil 13. mája 85. narodeniny: Vydal knihu za 85 tisíc korún českých!

Svetoznámy český fotograf oslávil v máji 2020 osemdesiate piate narodeniny. Pri tejto vzácnej príležitosti organizátori chystali výstavu už v apríli, ale celosvetová epidémia, ako aj prestavba galérie Michalský dvor skrížila plány autorovi a jeho tímu.

GALERIE: Oslavenec a ekolog Jan Saudek (85): Bojuje kartami s celebritami!  | FOTO 2 | Ahaonline.cz

Nový priestor aj termín výstavy poskytlo autorovi a realizačnému tímu Múzeu mesta Bratislavy, ktoré históriu hlavného mesta zachováva nepretržite už neuveriteľných 152 rokov.

Vystavené umelecké diela sú výjavmi, ktoré nesú v sebe jedinú a najdôležitejšiu víziu: „osláviť človeka ako takého“, hovorí o svojej výstave Jan Saudek. Téma ľudského života ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu. K danej ústrednej téme ho priviedla inšpirácia – súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena.

P1010977

Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré mu boli hlavnými múzami po celý život.

P1010992

„Túžil som po sláve a bohatstve – a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena a to bolo pre mňa omnoho viac...“ hovorí o svojej tvorbe.

Slávy a uznania však dosiahol na celom svete. Má za sebou viac ako 400 výstav a dosiahol množstvo ocenení, vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Jeho najväčšou výstavou bola výstava v Los Angeles v roku 1998. 

Martin Fryč | Výstava Jan Saudek „85“ Život
Zdroj: Martin Fryč

Výstava je sprístupnená je denne okrem pondelka: utorok až piatok 10.00 – 17.00, posledný vstup 16.30; sobota až nedeľa 11.00 – 18.00, posledný vstup o 17.30 v Starej radnici. Výstava je predajná a ponúka zberateľom jedinečnú možnosť získať originál z autorovej tvorby.

Produkčnými partnermi výstavy sú CzechTourism Slovensko, SLOVART a TYPOCON.

Jan Saudek ,,85" ŽIVOT, Malostranská Beseda, Praha - Vstupenky |  Ticketstream
Výstava fotografií v milovanej Prahe

rNUlife.sk / foto: Jan Saudek, Martin Fryč

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.