Cena Oskára Čepana ide aj tohto roku podľa plánu, meno laureátky/laureáta sa dozvieme v piatok 13. novembra

Napriek náročnému obdobiu sa Cene Oskára Čepana (COČ) darí postupovať podľa pôvodného plánu, meno tohtoročnej laureátky/laureáta bude známe v piatok 13. novembra 2020. Na Slovensko pricestujú dvaja členovia medzinárodnej odbornej poroty - Vjera Borozan a Jaro Varga z Prahy -, ďalší traja (z Minneapolisu, Berlína a Zürichu) budú vystavené diela posudzovať cez živý online stream. Organizátori im sprostredkujú profesionálne, troma kamerami snímanú výstavy aj s komentovanou prehliadkou štvorice finalistov: Ludmily HRACHOVINOVEJ, Daniely KRAJČOVEJ, Kristiána NÉMETHA, Jozefa PILÁTA. Akt odovzdávania sa uskutoční v Novej Synagóge v Žiline bez publika, no bude streamovaný divákom doma, pri obrazovkách či monitoroch; uskutoční sa o 19.00 hod. Cenu organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia.

Cena Oskára Čepana 2020 má finalistov – Denník N

„Tento rok nebol jednoduchý hádam pre žiadneho z usporiadateľov kultúrnych podujatí. Zásadné rozhodnutie padlo z hľadiska organizácie Čepana hneď na jar, počas prvej vlny pandémie, a to, že ak to možnosti čo i len trochu umožnia, nebudeme posúvať žiaden z dlhodobo vopred naplánovaných termínov – či už šlo o uzávierku otvorenej výzvy na konci marca, zasadnutie medzinárodnej poroty, inštalovanie výstavy finalistiek a finalistov či jej otvorenie. Jeden termín sme však predsa len menili – posunuli sme kvôli sprísňujúcim sa opatreniam otvorenie výstavy o dva dni skôr. Nemáme v úmysle nič meniť ani na výbere laureátky/laureáta porotou a ich vyhlásení, ktoré ponechávame v pôvodnom termíne 13. novembra. Akurát sme museli hľadať optimálne riešenie, ako to dosiahnuť v situácii, keď väčšina poroty nebude môcť byť na výstave fyzicky prítomná,“ povedala riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.

Keďže pandemická situácia a s ňou súvisiace opatrenia znemožňujú porotcom cestovanie a presuny naprieč kontinentami, boli organizátori nútení vymyslieť alternatívnu formu rozhodovacieho procesu, kto zo štyroch finalistiek a finalistov sa stane víťazom. Vďaka technologickým možnostiam sa dá výstava sprostredkovať porotcom aj cez živý stream,  finalistky a finalisti budú môcť novou formou odprezentovať svoje výstavné projekty.

Cena Oskára Čepana má tohto roku päť finalistov, medzinárodná odborná  porota sa odvoláva na vysokú kvalitu. - GREGI.NET | Multikultúrny portál

Paralelne sa uskutočnia performancie, ktoré sú súčasťou niektorých vystavených diel. Porotcovia budú mať priestor aj na individuálne otázky na autorky a autorov. Po spoločnom dopoludní sa presunú na platformu ZOOM, kde budú mať následne štyri hodiny k dispozícii na diskusiu a rozhodovací proces o laureátke či laureátovi.

„V tejto fáze sú všetci porotcovia, finalisti, tím Čepana aj Synagógy pripravení na výzvu zvládnuť budúco-piatkový pokus výberu laureátky alebo laureáta a ich vyhlásenie. Urobíme maximum, aby sme 25. ročník Ceny Oskára Čepana dotiahli do konca so všetkým, čo k tomu patrí. Vrátane potreby rýchlych rozhodnutí, hľadania náhradných riešení, ale najmä radosti a plnohodnotných emócií, ktoré projekt predovšetkým prináša. Každopádne sú už teraz všetci štyria finalisti víťazmi,“ dodala Lucia Gavulová.

Výstava sa verejnosti sprístupnila 30. septembra 2020, no z dôvodu nebezpečenstva šírenia ochorenia Covid 19 bola vo svojom priebehu zatvorená a pre verejnosť zatiaľ stále zatvorená ostáva. Divácka cena, ktorá sa jednému z finalistiek a finalistov udelí tento rok po druhý krát v histórii Ceny, sa nevyhlási spolu s cenou poroty, ale až na záver výstavy, 6. decembra 2020. Výstavu v priestoroch Novej Synagógy v Žiline kurátorsky pripravili Lucia Gavulová a Viktor Čech.

2019 11 29 oskar cepan vyhodnotenie vsg photo...
Ako umelec nakrúca videá, ako Džumelec skladá pesničky, vystavuje, prednáša, neustále čosi vymýšľa, no čo je hlavné – na svet a umenie sa pozerá úplne inak, než je to bežné. Súčasným laureátom ceny je košičan Erik Sikora. V duchu súčasnej subkultúry pracuje najmä s video formátom a hovoreným slovom / Foto: Dávid Hanko

Do Ceny Oskára Čepana 2020 sa v súlade s podmienkami a štatútom projektu prihlásilo 36 umelkýň a umelcov do veku 40 rokov. Uzávierka výzvy bola 31. marca 2020 o polnoci. Medzinárodná porota zasadala – taktiež v rámci ochranných opatrení – online v pôvodne plánovanom termíne, 23. apríla, aby vybrala tohtoročných finalistov.

Členkami a členmi poroty Ceny Oskára Čepana pre roky 2019 a 2020 (a teda pokračujúcimi porotcami z minulého roka) sú: Vjera Borozan (CZ) - historička umenia, kurátorka a pedagogička na Katedre teórie a dejín umenia pražskej AVU, Bartholomew Ryan (USA) - nezávislý kurátor a teoretik umenia, absolvent Center for Curatorial Studies / Bard College a Jaro Varga (CZ/SK) - umelec s medzinárodným presahom a kurátor súčasného vizuálneho umenia. Novými členmi v porote na obdobie rokov 2020 a 2021 sú: Kathrin Bentele (CH) – kurátorka a publicistka, v minulosti aktívna v Artists Space New York, Kunsthaus Glarus a aktuálne KW Berlín a Jan Verwoert (NL) – kritik a publicista v oblasti súčasného vizuálneho umenia a kultúrnej teórie, profesor na Oslo National Academy of the Arts a Piet Zwart Institute v Rotterdame.

Cena Oskára Čepana 2020 - POROTA | Archinfo.sk

rNUlife.sk / Zuzana Golianová / Mediálna podpora COČ 2020

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.