Pokojná manifestácia Spolu za kultúru odštartuje 14. októbra na Námestí SNP

Zástupcovia slovenskej kultúrnej obce a kreatívneho priemyslu sa spojili a na stredu 14. októbra pripravujú podujatie Spolu za kultúru. Manifestácia sa začne o 17:00 na bratislavskom Námestí SNP, pričom nasledovať budú ďalšie akcie po celom Slovensku. Podujatie bude pokojné, dôstojné a väčšiu časť aj úplne tiché - ako symbol umlčania kultúry.

Počas celej akcie budú veľmi dôsledne dodržané všetky potrebné opatrenia, súvisiace s pandémiou COVID-19,  vrátane kontroly správneho nasadenia rúšok.

Obec ZávodKultúra - Obec Závod

Ambíciou organizátorov je upriamiť pozornosť na neúnosnú situáciu v čase koronakrízy, ktorá je pre jej jednotlivé segmenty kultúry likvidačná. Zanikajú kultúrne priestory a hudobné kluby, občianske združenia a spoločnosti, čím dochádza k rozpadu vybudovanej regionálnej infraštruktúry. Manifestácia má byť zároveň podporou pre množstvo profesií, ktoré v kultúre pôsobia a sú priamo naviazané na jej fungovanie.

"Zaleží nám na každom jednom osvetľovačovi, zvukárovi, technikovi, kulisárovi, korektorovi, produkčnom, vizážistovi, šepkárovi, promotérovi či helperovi, ktorý sa po zákaze organizovania kultúrnych podujatí dostal do existenčných problémov," hovorí za organizátorov Tibor ZelenayAsociácie hudobných klubov Slovenska. Za každým z týchto ľudí je príbeh a niektorí z nich ho vyrozprávajú prostredníctvom videonahrávky na LED obrazovke počas manifestácie.

"Veríme, že Vláda Slovenskej republiky pristúpi k riešeniu existenčnej krízy celého Kultúrneho a  kreatívneho priemyslu a zabráni tak fatálnym dopadom na životy ľudí pracujúcich v kreatívnom priemysle, aj na životy ich rodín," dodáva Zelenay. Za dôležité považuje, aby bola manifestácia pochopená ako apolitická akcia za záchranu kultúry a nie ako boj proti niekomu. 

Evropská kultura v ohrožení - VoxEurop (Čeština)

Program podujatia organizátori v týchto dňoch dopĺňajú, jeho definitívna podoba bude k dispozícii v priebehu niekoľkých dní. Súčasťou programu budú hudobní umelci, promotéri, producenti, divadelníci, výtvarníci a zástupcovia ďalších kultúrnych zväzov a inštitúcií. 

Viac informácii je k dispozícii na Facebook stránke podujatia.

rNUlife.sk / TS Spolu za kultúru

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.