Temperamentná Gitana oslávila Medzinárodný deň Rómov nahrávkou Džas denašas

Speváčka a hudobníčka Adriána Dráfiová pôsobiaca pod umeleckým menom Gitana vydáva pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov novú nahrávku s názvom Džas denašas – Gitana a talenty.

Rómska speváčka Gitana sa inšpirovala svetoznámymi Gipsy Kings a flamencom a výsledkom je skladba Džas denašas.

Album prináša desať piesní v troch jazykoch, Gitana na ňom spieva po slovensky, rómsky a španielsky. Napriek tomu, že rómsky jazyk stopercentne neovláda, aktívne sa ho učí a je hrdá na svoj rómsky pôvod. Jazyk si podľa nej treba zachovať, nakoľko je to jedna z rómskych identít. „Aj preto sa hudobne snažím našich ľudí povzbudzovať a motivovať –nemajme hendikepy. Ja hovorím, že my - Rómovia, máme jedinečnú predispozíciu – rodíme sa hneď dvojjazyčne a už od narodenia vnímame hudbu intenzívnejšie a celkom inak,“ hovorí.

Interpretka, ktorej v žilách pulzuje nepopierateľný rómsky temperament, si do nového projektu prizvala i desať mladých talentov. Gitana sa vyhľadávaniu detských talentov a mentoringu detí v umeleckej oblasti venuje už viac ako päť rokov. Za ten čas mala viackrát možnosť uviesť svojich najmladších kolegov i na pódiá. Založila dokonca rómsky detský zbor Agor, z ktorého niekoľkých členov zapojila i do realizácie aktuálnej nahrávky. „Som hrdá na moje detské talenty. Som presvedčená o tom, že o nich bude hudobný svet počuť veľa pozitívneho a verím, že keď raz budú úspešní, tak budem sedieť v prvej rade na ich koncertoch,“ vyznáva sa speváčka, pre ktorú je práca s deťmi najväčšou radosťou. „Pociťujem to pri každom krásnom tóne a rada budem mladé talenty sprevádzať v začiatkoch ich kariéry,“ dodáva.

Nahrávku Gitana vydáva ako členka a lektorka Občianskeho združenia RomaIntegra. Album, ktorý vychádza s účasťou fondu na podporu kultúry národnostných menšín Kultminor, speváčka plánuje, ako náhle jej to okolnosti umožnia, predstaviť aj naživo. Koncertovať by chcela s kapelou Finally priamo pod vedením skvelého hudobníka Eugena Botoša, vnuka slávneho Berkyho Mrenicu. Okrem toho v súčasnosti aktívne pracuje i na svojom druhom rádovom albume.

https://sk-sk.facebook.com/gitanaofficial/videos/246795216708547/
Gitana baví spevom aj na sociálnych sieťach a vyzýva teraz ostať radšej doma

Informácie Redakcii NUlife.sk poskytla Michelle Kristová z umeleckej agentúry Stella Production

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.