Nesúď odlišnosti druhých, hovoria Vintage boyz v ich novej skladbe s názvom "Iný"

Priekupníci Rock’n‘rollu s nie až tak dlhou ale o to intenzívnejšou hudobnou minulosťou sa opäť po krátkom čase prihovárajú svojim fanúšikom prostredníctvom horúcej novinky s názvom “Iný“ a všetkým odkazujú, že sa nemusia báť byť sami sebou.

Samotná skladba však nepoukazuje na akúsi hrdosť inakosti, ale práve na vážny problém malej až takmer nulovej vzájomnej tolerancie v spoločnosti. „Často sa stretávam s nepochopením a to je v poriadku, pretože každý z nás je iný. Máme rôzne názory či ideológie a táto pieseň by mala byť o preukázaní si potrebného rešpektu. Ak ľuďom odlišnosti druhých neubližujú, tak by ich mali nechať voľne kvitnúť.“ Otvára svoj pohľad k skladbe líder a spevák skupiny Tome (Tomáš Mikulka).

„Atmosféra v spoločnosti mi príde veľmi napätá. Vždy keď sa mi zdá, že už vidím svetlo na konci tunela, stále príde niečo, čo v ľuďoch vyvolá nenávisť a rozbroje. Šírenie tohto zla potom vyvolá situácie, kde si to odnesú skupiny ľudí, ktoré sú najviac diskriminované a obmedzované,“ pokračuje gitarista a spevák. „Touto skladbou chceme ukázať rázne NIE všetkým ľuďom plných zloby a zášti. Zároveň by sme radi poďakovali všetkým tolerantným a empatickým ľuďom, ktorý snáď cítia silný odkaz v tejto metal-rockovo ladenej skladbe a to: „Ži a nechaj žiť!“

Pieseň, ktorá dostala aj veľmi odvážny videoklip, je ďalšou zo série singlov, ktorými nám hudobníci ukazujú, že to myslia vážne.

„V roku 2022 som pracoval na zaoceánskej lodi, kde bola komunita ľudí, ktorí nemali problém s tým, že ten je taký a ten zase onaký. Všetci sa tam brali ako rovní. Jeden z mojich nadobudnutých kamarátov sa mi zdôveril, že raz bol s partnerom v Bratislave a stretol sa tam s blbými poznámkami a nepríjemnými pohľadmi.  To ma prinútilo vytiahnuť skladbu zo šuflíka a bohužiaľ sa v tom čase stal aj ohavný čin na Zámockej. Skladbu som teda dokončil veľmi nahnevaný a pohoršený tým, ako to v mojej rodnej domovine vyzerá.‘‘ odokryl nám zákulisie piesne Tome.

Celá skladba bola nahratá v autorskom štúdiu kapely „Skúšobňa Records“ v Ružomberku a o produkciu skladby sa postaral šikovný Andrej Kelčík, basgitarista, ktorý má za sebou štúdium na prestížnej hudobnej škole v Londýne. Do skladby prispel taktiež sólom na elektrickej gitare, kde potvrdil svoju vysoké kvality.

Po nahratí skladby bolotreba už len vymyslieť vhodný vizuál. „Chvíľu mi síce trvalo, kým som chalanov z kapely presvedčil k tejto ceste ohľadom videoklipu, ale myslím si, s odstupom času že to bolo správne rozhodnutie. Nechceli sme sa vydať cestou gýču a klišé. O kameru a réžiu sa postaral Adam Mogyrosi, s ktorým spoluprácu si veľmi pochvaľujeme,‘‘ pokračuje ďalej spevák.

„Hlavnou pointou videoklipu je ľudí mierne pohoršiť a donútiť sa zamyslieť. Niektorí z nás stále nechcú pochopiť že svet sa mení a otvára svoju náruč. Z histórie by sme sa mali poučiť a chápať, že diskriminácia prináša iba bolesť a utrpenie. A nielen pre dotknuté menšiny, ale pre celú spoločnosť. Predsudky sú zakorenené v každom z nás, ale mali by sme im venovať väčšiu pozornosť. Snažiť sa ich pochopiť a skúsiť zistiť, či sú opodstatnené," začal svoju úvahu mladý hudobník. „Ja sám sa z času na čas pristihnem, že ma prepadnú predsudky, ale snažím sa ich stráviť s nadhľadom a myslím si, že práve o to ide. Aby sme sa snažili pochopiť toho druhého pred tým, než dôjdeme k nejakému záveru.“

Aj keď je teda táto skladba s videoklipom veľmi odvážna, je myslená hlavne ako forma podpory.
„Napriek interpretovaniu, aké sme zvolili, by sme touto skladbou radi vyjadrili podporu a pochopenie pre skupiny ktoré to potrebujú a zároveň vzbudiť zamyslenie ohľadom tejto veci u samotných aktérov šírenia nenávisti,“ uzatvára svoje myšlienky k skladbe Tome, ktorý však ani po vydaní niekoľkých singlov a klipov nezaháľa a s celou kapelou majú pripravené ďalšie vecí.

„Na tento rok je to síce z našej strany posledný singel, ktorý vyjde, ale následne sa k nemu pripojí ďalších 5 skladieb, ktoré spoločne s už vydanými vytvoria náš debutový album. Cez zimu sa budeme snažiť sústrediť na nové skladby, trochu si od koncertovania oddýchnuť, aby sme sa mohli potom na jar vrátiť v plnej sile a všetkým ukázať, že to myslíme vážne.“

Túto a aj iné skladby si môžete vypočuť na VintageBoyz - YouTube.

rNUlife.sk / Michal Neffe, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.