Časopis Pamiatky a múzeá udelil výročné ceny za rok 2022

Redakčná rada časopisu Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom (SNM) a Pamiatkovým úradom SR udelili v stredu výročné ceny za najvýznamnejšie aktivity z oblasti kultúrneho dedičstva SR za rok 2022. Udelených bolo celkovo sedem výročných cien. Na laureátov cien za minulý rok dostala redakcia celkovo 127 nominačných návrhov.

Prestížne ceny časopisu Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo, udelila redakcia a redakčná rada časopisu spoločne s vydavateľmi – Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky a Slovenským národným múzeom – už po 32. raz.

Výročné ceny boli udelené v kategóriách:

  • Objav – nález – akvizícia
  • Expozícia – výstava
  • Publikácia
  • Obnova – adaptácia
  • Reštaurovanie
  • Podujatie
  • Audiovízia – multimédiá

Redakčná rada spomedzi 127 nominovaných projektov vybrala 21, z ktorých hlasovaním určila nositeľov 7 výročných cien.

Cenu v kategórii objav – nález – akvizícia získali  Miroslava Daňová, Klaudia Daňová, Ján Rajtár a Archeologický ústav SAV, v. v. i., Nitra, Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave s podporou ďalších inštitúcií za objav pilierov rímskeho mosta v Dunaji.

Cenu v kategórii expozícia – výstava získali Ľudmila Šnajderová, Jakub Šnajder, Samuel Bruss, Krajské múzeum v Prešove, Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar, Vihorlatské múzeum a Východoslovenské múzeum v Košiciach za výstavu NevrátenéRoztratené predmety po rodine Andrássy z pôvodného mobiliára kaštieľa v Humennom.

Cenu v kategórii publikácia získali Miloš Dudáš, kolektív autorov, Krajský pamiatkový úrad Žilina a Spolok Septentrio za publikáciu.

Cenu v kategórii obnova – adaptácia získaliŽeleznice Slovenskej republiky v spolupráci s Milanom Hužvárom, Gabrielom Šoltésom, GS Pro, s. r. o., TEXO PARTNER, a. s., Danielou Maximovou a Krajským pamiatkovým úradom Prešov za obnovu trakčnej meniarne v Hornom Smokovci.

Cenu v kategórii reštaurovanie získali Michal Pleidel, Tomáš Kružlík, Andrej Krchňák, Miroslav Šurin, Jana Piecková, Karol Ďurian, Peter Kvasňák, Restau.Art, s. r. o., Krajský pamiatkový úrad Žilina a Rímskokatolícka cirkev – Farnosť sv. Jána Krstiteľa, Liptovský Ján za reštaurovanie interiéru a exteriéru Kostola sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne.

Cenu v kategórii podujatie získali Dalibor Mikulík, princ Jan Lubomirski-Lanckoroński, gróf György VI. (Raisz) Lublóváry, gróf José Miguel Zamoyski de Borbón y Navarro a Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v spolupráci s Ľubošom Tomkom a mestom Stará Ľubovňa za stretnutie potomkov majiteľov hradu Ľubovňa 1593 – 1944.

Cenu v kategórii audiovízia – multimédiá získali Filip Fabián, Jaroslava Roguľová, Ľubomír Bajaník, Róbert Valovič, Jana Durajová, Róbert Benkovits, Ružena Kovalčíková, Tibor Horváth, Radka Reviláková, Přemysl Boublík a kolektív v spolupráci s Historickým ústavom SAV za populárno-náučnú diskusiu Rozhlasu a televízie Slovenska SK Dejiny.

Slávnostné odovzdanie cien laureátom sa uskutočnilo 27. septembra 2023 v priestoroch Slovenskej národnej galérie ako súčasť Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Články o ocenených dielach, ako aj zoznam všetkých nominácií sú uverejnené v časopise Pamiatky a múzeá 3/2023, viac i na facebookovom profile revue a sociálnych sieťach vydavateľských organizácií.

rNUlife.sk / Pamiatkový úrad SR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.