V Bratislave zahájili Festival zručností 2023

Práca s digitálnymi technológiami, interakcia medzi človekom a počítačom, ale aj človekom a človekom navzájom či schopnosť riešiť problémy  - to sú kľúčové zručnosti, ktoré budú školáci potrebovať v budúcnosti. Aj tieto slová zazneli na podujatí FESTIVAL ZRUČNOSTÍ 2023, ktorý organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania zodpovedným nielen za koordináciu počiatočného odborného vzdelávania a prípravy, ale aj vzdelávania dospelých na Slovensku.

„ZRUČNOSTI PRE NAŠU BUDÚCNOSŤ – PRE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA“ – téma, ktorá je  mimoriadne dôležitá nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu, o čom svedčí aj fakt, že rok 2023 bol vyhlásený za „Európsky rok zručností“.

D. Bútora: Musíme sa pozerať na univerzálne zručnosti, ktorými sú schopnosti porozumieť sebe, pracovať s inými ľuďmi v rôznych tímoch a pracovať s technológiami, najmä digitálnymi

Práca s emočnou inteligenciou a porozumením sebe samému, tímová práca, projektové uvažovanie či pripravenosť na neustále zmeny a svet, ktorý sa priebežne mení – to sú obrovské zmeny, ktoré nás podľa slov ministra školstva čakajú.

„Ono to už vypuklo a mnohé školy už tak fungujú. Niektoré školy sa ešte viac pozerajú dozadu, a tak trochu dúfajú, že nás to celé obíde. Neobíde, čaká nás to a zriaďovatelia, samosprávy, riaditelia škôl sa tomuto potrebujú veľmi intenzívne venovať  ako pripraviť deti práve na toto. My tu máme nejaké národné stratégie, tie sa nám priebežne vyvíjajú a menia. To, čo potrebujeme, je, aby sme mali väčšiu flexibilitu z hľadiska regulácie nastavenia štátu pre to, aby mnohé školy mohli experimentovať. Mnohé školy už dnes experimentujú,“ vysvetľuje minister školstva Daniel Bútora.

Ako príklad uviedol nový štátny vzdelávací program, v rámci ktorého ministerstvo školstva umožnilo oveľa väčšiu flexibilitu, čo sa týka vyučovacích hodín.

„Štyridsaťpäť minútová hodina je jeden z možných modelov, ale nemusí to byť jediný model, možno dokonca nie najčastejší. Niekedy potrebujeme urobiť menšie celky, niekedy potrebujeme urobiť celé projektové dni, niekedy sa potrebujeme oveľa menej sústrediť na to, čo sa nazýva obsah a niekedy oveľa viac na to, čo sa nazýva zručnosť alebo výkon,“ uviedol minister.

Konferenciou bol otvorený Festival zručností 2023, ktorý potrvá do 29. septembra a organizuje ho Štátny inštitút odborného vzdelávania.

rNUlife.sk / TS tlačové MINEDU

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.