Nový film Agnieszky Hollandovej HRANICA bude ocenený vo Vatikáne, v Poľsku bol najúspešnejším filmom počas otváracieho víkendu

Snímka poľskej režisérky získala ďalšie prestížne ocenenie, tentoraz priamo v srdci katolíckej viery, vo Vatikáne.

Film Hranica poľskej režisérky Agnieszky Holland získal už na festivale v Benátkach zvláštnu cenu poroty. Vládnuci konzervatívci snímku, ktorá pripomína osudy utečencov na poľsko-bieloruskej hranici, ostro kritizujú, minister Zbigniew Ziobro ju prirovnal k nacistickej propagande.

Holland, ktorej sa zastali mnohé osobnosti poľskej kultúry, vyzvala Ziobra na ospravedlnenie, inak sa chce brániť právnou cestou. „Nemôžem byť ľahostajná voči takému otvorenému a brutálnemu útoku,“ citovala ju Gazeta wyborcza.

Uznávaná poľská režisérka v prejave na festivale pripomenula desaťtisíce migrantov, ktorí v uplynulých rokoch zomreli v snahe dostať sa do Európy. Cenu venovala aktivistom, ktorí pomáhajú na hranici.

U samotných divákov v Poľsku film a spomínaná tematika rezonovali natoľko, že sa stal najúspešnejším filmom už počas otváracieho kino víkendu.

Režisérka Agnieszka Holland si osobitné ocenenie Fuoricampo prevezme osobne vo Vatikánskej filmotéke za prítomnosti duchovných Svätej katolíckej a apoštolskej cirkvi. Film bol vo Vatikáne premietnutý najvyšším duchovným v súvislosti s kontroverziou, ktorú vyvolal v Poľsku. Práve tam ho odsúdili niektorí katolícki politici. Napriek tomu bol počas premiérového víkendu najúspešnejším filmom v poľských kinách, kde ho navštívilo viac ako 138 000 divákov. Do slovenských kín sa dostane 19. októbra 2023.

HRANICA sa zaoberá vnútornou a vonkajšou hranicou z niekoľkých rôznych pohľadov: utečencov, dobrovoľníkov, pohraničníka a ženy, ktorá sa nedávno prisťahovala do regiónu.

„Je nám cťou privítať vo Vatikáne Agnieszku Hollandovú a jej nádherný film HRANICA. Medzi citlivým pohľadom režisérky a pohľadom našej cirkvi na tému utečencov je úplný súlad. Príležitosť oceniť film v rámci Tertio Millennio Fest, ktorý je jediným filmovým festivalom na svete, čo vznikol na žiadosť pápeža (Karola Wojtyłu), a ktorý sa organizuje spoločne so Svätou stolicou, to robí ešte významnejším. Za prítomnosti najvyšších vatikánskych predstaviteľov udelíme filmu a režisérke špeciálnu cenu Fuoricampo vo Vatikánskej filmotéke. Táto čestná cena sa každoročne udeľuje filmu, ktorý dokáže pohnúť ľudským svedomím a preniknúť do svetlých, ale aj temnejších zákutí ľudskej duše,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Gianluca Arnone.

„Výnimočnosť tohto filmu dokazujú nielen festivalové ocenenia, nadšené prijatie najvýznamnejšími filmovými kritikmi, obrovská pozornosť svetových médií, ale aj tržby filmu v zahraničí. Japonsko, Nemecko, Izrael, Švajčiarsko, Grécko, Ukrajina, Latinská Amerika, Čína a Škandinávia prejavili o film nebývalý záujem. Španielsko, Rakúsko, pobaltské štáty, Bulharsko, Slovinsko, Maďarsko, Island, Francúzsko, krajiny Beneluxu, Taliansko, Portugalsko a bývalá Juhoslávia už film zakúpili. Sme radi, že sme sa na projekte mohli podieľať a tešíme sa na prijatie divákmi,“ dopĺňa koproducentka Šárka Cimbalová z Marlene Film Production.

Festival Tertio Millennio, ktorý sa každoročne koná v Ríme a vo Vatikáne, sa vyznačuje bohatým programom pozostávajúcim z premietania filmov z celého sveta, diskusií s filmovými tvorcami, súťaží krátkych filmov a ďalších sprievodných programov. V roku 2017 sa Tertio Millennio Film Fest stal súťažným festivalom. Udeľuje dve hlavné ceny a jednu špeciálnu cenu: cenu Tertio Millennio za najlepší súťažný film, cenu pre prvých troch finalistov Súťaže krátkych filmov a zvláštnu cenu Fuoricampo, ktorá sa tento rok udeľuje filmu HRANICA.

Premiéra: 19.10.2023
Originálny názov: Zielona granica
Produkcia: Poľsko, Česko, Francúzsko, Belgicko
Žáner: Dráma
Minutáž: 147 minút
Réžia: Agnieszka Holland
Scenár: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland
Hrajú: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Po Dalia Joqascape, Dalia Naous, Joely Mbundu, Piotr Stramowski, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska
Kamera: Tomasz Naumiuk
Producenti: Marcin Wierzchoslawski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein, Šárka Cimbalová; koproducenti:  Maria Blicharska, Damien Mc Donald, Diana Elbaum, David Ragonig

rNUlife.sk / Radomír Brhlík, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.