Skupina Hex ohlásila jesenné turné k novému albumu

Desiaty radový album skupiny Hex s názvom Kde je tu láska? sa teší nielen veľkej priazni fanúšikov a hudobných redaktorov, ale darí sa mu aj v rádiovom éteri. Aktuálny singel Pomaranče z Kuby sa podľa štatistík IFPI stal tento týždeň už štvrtýkrát najhranejšou domácou skladbou v slovenských rádiách.

Novinku, ktorá pred pár dňami vyšla na vinylovej platni a limitovanej MC kazete, kapela predstaví aj naživo na svojom jesennom turné. Špeciálnym hosťom Kde je tu láska Tour bude speváčka Emma Drobná.

S Emmou Drobnou sa Hexáci zoznámili počas jedného televízneho projektu a hneď medzi nimi preskočila povestná muzikantská iskra, ktorá prerástla v priateľstvo a tento rok aj v umeleckú spoluprácu. Na nový album nahrala Emma s Hexom skladbu Navždy mladí, ktorú spoločne predstavia aj na jesennom turné.

Veľakrát sme v minulosti mali turné s našimi spriatelenými kapelami, ktoré boli buď predskokanom alebo hosťom na niektorom z koncertov. Toto však bude po prvýkrát, čo bude jeden interpret súčasťou nášho koncertu na celom turné. Emmu považujeme za jednu z najtalentovanejších speváčok svojej generácie a zároveň je nám ako človek, ale aj ako umelec, veľmi, veľmi blízka. Jej energia, prístup k tvorbe, ako aj jej profesionalita, je pre nás radosťou,“ vyjadril sa Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Emma s nami už vystúpila viackrát ako hosť v rámci Bratislavského majálesu a bol to vždy obojstranný zážitok. Prijala aj našu pozvánku do nahrávacieho štúdia, kde sme si pri práci na spoločnom songu uvedomili rôzne vzájomné prepojenia, z ktorých prirodzene vznikol nápad vyraziť spolu na turné. Veľmi sa tešíme ako si spoločne zaspievame ako naše, tak aj jej pesničky,“ doplnil Peter „Šarkan“ Novák.

Hex je najpozitívnejšia skupina, s ktorou som sa zatiaľ stretla. Všetci členovia sú veľmi milí a plní dobrej energie. A to je aj jeden z dôvodov, prečo si s nimi hudobne i ľudsky rozumiem. Medzi nami totiž absentujú stresujúce situácie a všetko sa rieši s humorom a nadhľadom, preto je mi s nimi tak fajn. Dokonca som pred par rokmi bola jednou z krstných rodičov albumu Tebe. Odvtedy sa naše cesty viac a viac prelínajú a koncom tohto roku vyústia do krásneho spoločného turné,“ teší sa Emma Drobná.

Hex sa spoločne s Emmou Drobnou v priebehu novembra predstavia v ôsmich slovenských mestách. Začnú koncertom v Poprade a turné ukončia v Banskej Bystrici. Ema Drobná však nebude jediným hosťom turné. Fanúšikovia sa okrem nej môžu tešiť aj na Jakuba Tvrdíka z kapely Billy Barman a speváčku Lauru Weng.

Jednotlivými zástavkami turné sme sa snažili pokryť celé Slovensko. Ideme do miest, kde sa nám výborne hralo aj v minulosti. Samotný koncert turné bude vyzerať inak ako naše letné koncerty, kde na rôznych akciách hrávame okolo hodiny. Na turné vyrazíme s rozšírenou zostavou. Jej súčasťou bude nesmierne talentovaná vokalistka Laura Weng. Na novom albume nám naspievala parádne vokály, ktoré chceme priniesť aj na pódia. Príde aj aj Kubo Tvrdík z kapely Billy Barman, ktorý na náš nový album nahrával klávesy. Väčšinu pesničiek prispôsobíme tejto rozšírenej zostave a príde určite aj na skladby, ktoré bežne nehrávame. Samotný koncert bude trvať dve hodiny,“ prezradil Yxo.

Súčasťou koncertného programu Kde je tu láska Tour budú aj piesne z rovnomenného albumu vrátane skladby Pomaranče z Kuby. Tá je aktuálne podľa štatistík IFPI najhranejšou slovenskou piesňou v rádiách. Na vrchol hranosti sa dostala už po štvrtýkrát od svojho nasadenia.

Cítim nesmiernu vďačnosť za to, že našu hudbu majú ľudia radi aj po vyše 30-tich rokoch na scéne. Cítim vďačnosť za to, že sa nám daria robiť pesničky, ktoré sa páčia, ale aj za to, že tieto nové pesničky rezonujú aj na našich letných koncertoch,“ teší sa Yxo, ktorého doplnil autor hudby a textu Pomarančov z Kuby, Martin „Fefe“ Žúži: „Napriek tomu, že umenie nie je súťaž, asi by som klamal, ak by som tvrdil, že ma umiestnenie pesničky na predných miestach rebríčku hranosti nepotešilo. Najväčšou satisfakciou je však moment, keď vidím, že pieseň funguje na koncerte. Na mieste, kde ju reálni ľudia, v daný okamih, spievajú s nami. To je presne ten moment, keď viem, že to celé má zmysel.“

Nový album, z ktorého Hexáci zverejnili už tri single, vyšiel pred pár dňami aj na limitovanej magnetofónovej kazete a vinylovej platni. Pútavý a hravý artwork Erika Šilleho, ktorý zdobí obal albumu, vďaka rozmerom platne, tak ešte viac vyniká.

Je to fantastický, ba priam až neuveriteľný pocit držať v ruke zhmotnené dva roky práce, nápadov, myšlienok a snov. O to viac, že sú zabalené do obalu, ktorý je vizuálne úžasný a zároveň korešponduje s obsahom nahrávky,“ neskrýva radosť Fefe.

Veľmi sa teším, že sme vydali aj vinyl. Je to pre mňa tá najväčšia oslava hudby, kde sa snúbi kvalitný zvuk, ktorý je neporovnateľne lepší ako na MP3, artwork v podaní diorámy Erika Šilleho, vnútorná veľká fotka skvelého Roba Viglaskeho, ako aj iba na tomto formáte zverejnené všetky texty našich nových pesničiek, do ktorých sa môže človek začítať, keď album počúva. Ja osobne si vždy rád sadnem a spomalím, keď zoberiem do rúk vinyl môjho obľúbeného interpreta a takto si vychutnám jeho piesne,“ priblížil svoj vzťah k vinylom.

HEX – KDE JE TU LÁSKA TOUR 2023

7.11. POPRAD/Dom Kultúry

8.11. ŽILINA/Dom odborov

9.11. TRENČÍN/Piano club

10.11. NÁMESTOVO/Dom kultúry

15.11. BRATISLAVA/Stars Auditorium

16.11. HLOHOVEC/Empírové divadlo

28.11. KOŠICE/Historická radnica

29.11. BANSKÁ BYSTRICA/Aula SZU

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.