Druhý ročník Danube Equestrian Festival: Návrat jazdeckej tradície do srdca Európy

Už po druhýkrát sa tradícia jazdeckých pretekov vráti do centra Bratislavy! Najprestížnejšie jazdecké podujatie na Slovensku Danube Equestrian Festival je späť a ešte veľkolepejšie. Po úspešnom pilotnom diely na nábreží Dunaja, tento rok projekt Danube Equestrian Festival zmení svoju cieľovú lokáciu. Na výnimočnosti pretekov, to ale ani zďaleka neuberie. Už zajtra sa Národný futbalový štadión premení na veľkolepú jazdeckú arénu, ktorá vo svete nemá obdoby. Súťažiť sa totiž bude priamo na trávnatej ploche futbalového štadióna.

Foto z Tlačovej besedy pred podujatím

Parkúrové preteky CSIO 3* Longines EEF Series sa vracajú do srdca Európy v novom šate. Tento rok sa Danube Equestrian Festival presunie do výnimočných priestorov Národného futbalového štadióna. Ten sa na niekoľko dní premení na špičkový jazdecký areál so všetkým, čo k tomu patrí. Najlepší jazdci a kone si zmerajú svoje sily priamo na trávnatej ploche futbalového štadióna. V spolupráci s firmou Karsten Koch bude na ploche vytvorená špeciálna piesková jazdecká aréna s rozlohou 50 x 90m.

Na jej vytvorenie bolo potrebných až 75 nákladných áut špeciálnej pieskovej zmesi. Podobne bude vytvorené aj opracovisko s rozlohou 28 x 55m, nachádzajúce sa pred štadiónom. Z opracoviska budú jazdecké dvojice vchádzať bránou už priamo na štadión. Kone budú ustajnené v boxoch na uliciach Kalinčiakova a Viktora Tegelhofa. Kamióny na prepravu koní budú parkovať na štadióne Interu Bratislava.

Táto exkluzívna lokácia prináša so sebou nové, unikátne a hlavne väčšie priestory pre športovcov, divákov aj partnerov. Podujatie bude hostiť 230 koní, s elitnými jazdcami zo 17 krajín sveta. Tohtoročným autorom parkúrov bude svetoznámy staviteľ Elio Travagliati z Talianska, ktorý sa podieľal aj na Olympijských hrách v Tokiu. Tí najlepší jazdci a družstvá si počas štyroch súťažných dní rozdelia celkovú finančnú dotáciu v hodnote až 180 000 eur. Na programe je spolu 20 súťaží obtiažnosti CSI1* a CSIO3* siahajúcich do výšky 155 cm.

Po výnimočne vysokej návštevnosti minulého ročníka, sa divácka kulisa tento rok môže vyšplhať až na počet 22 500 divákov. Za zmienku určite stojí atraktívne nočné skákanie pod umelým osvetlením vo štvrtok , ako aj dva hlavné vrcholy celého programu v podobe piatkovej večernej súťaže Longines EEF Series Poháru národov (rovnako pod umelým ovetlením) a nedeľnej odpoludňajšej hlavnej súťaže Grand Prix, ktoré sú súčasťou svetového jazdeckého rebríčka Longines Jumping Ranking.

Do piatkového Longines EEF Series Poháru národov nastúpi spolu 10 tímov a okrem Slovenska sa v ňom predstavia aj Česká republika, Maďarsko, Holandsko, Dánsko, Írsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a Egypt. Do domáceho družstva sú tento rok nominovaní 5 jazdci. Posilnia ho dvojnásobný účastník svetových jazdeckých hier.

Radovan Šillo, úradujúci dvojnásobný majster Slovenska Tomáš Kuchár, úradujúca majsterka Slovenska kategórie žien Dominika Gálová, slovenský reprezentant pôsobiaci v Česku Radovan Cibere, ako aj najmladší nominovaný jazdec nášho družstva, účastník majstrovstiev Európy v kategóriách juniorov a mladých jazdcov David Horváth. Spomedzi nich bude vybraná finálna štvorica.

Diváci sa môžu tešiť aj na sprievodný program v podobe voltížnych vystúpení, ukážky drezúry v podaní Národného žrebčína Topoľčianky či vystúpenia niekoľkých známych spevákov ako napríklad Natálie Hatalovej, Ega alebo umelcov Novej scény. Rovnako bude k zakúpeniu aj špeciálny merch podujatia. A nemôže chýbať ani expo nákupná zóna.

Pre deti bude pripravená zábavná detská zóna v spolupráci s nadáciou Slniečko na ceste, vďaka ktorej získava celé podujatie aj charitatívny rozmer. Návštevníci môžu vďaka tejto nadácií prispieť na detskú chirurgiu nemocnice Kramáre.

Vstup pre všetkých divákov je úplne ZDARMA. Potrebné je si ale stiahnuť bezplatný lístok cez stránku CSIO Slovakia 2023 | TICKETPORTAL.

Celý program a všetky potrebné informácie na stránke CSIO SLOVAKIA

Pohár národov Európskej jazdeckej federácie

Preteky Longines EEF Series sú súťažou Pohára národov, v ktorej tímy zložené zo 4 jazdeckých dvojíc súťažia v dvoch identických kolách obtiažnosti CSIO 3. Tímy jednotlivých národov postupujú cez regionálnu kvalifikáciu do semifinále a len 10 najlepších tímov z krajín Európy, postúpi do finálového kola vo Varšave. Víťazná krajina celej série Longines EEF Series, získa exkluzívny postup do Longines FEI skokového pohára národov divízie 1.

Poslaním Európskej jazdeckej federácie je poskytnúť platformu na podporu vývoja a dostupnosti jazdeckého športu, pričom dobré životné podmienky a blaho koní sú hlavným princípom progresívneho a transparentného riadenia. Cieľom federácie, je okrem iného, podpora jazdeckého športu v duchu jednoty, solidarity, porozumenia a fair play, ako aj chrániť hodnoty európskeho jazdectva a presadzovať jeho etické normy.

Danube Equestrian Festival

Projekt Danube Equestrian Festival vznikol v roku 2022 zo spolupráce dvoch vizionárov Róberta Pála a Petra Pukaloviča. Z ich nevšedného sna sa stala realita, ktorá predčila všetky očakávania a pritiahla svetovú jazdeckú elitu do centra Bratislavy. Historicky po prvýkrát sa jazdecké preteky odohrávali priamo na nábreží Dunaja s ikonickou kulisou Bratislavského hradu a Dómu sv. Martina. Podujatie hostilo prestížny pohár národov zo série Európskej jazdeckej federácie v obtiažnosti CSIO 3.

Organizačný tím Riders & Dreams a Be Cool s.r.o.

Spoločnosť Riders & Dreams je organizátorom národných a medzinárodných jazdeckých pretekov v disciplínach skoky, drezúra a voltíž. Pôsobí prevažne v areáli oficiálneho olympijského tréningového centra X-Bionic Sphere v Šamoríne, ale aj v zahraničí. Na svojom konte má organizáciu mnohých významných športových podujatí svetovej úrovne, ako napríklad pohár národov seniorov, súťaže svetového pohára, pohár národov mládeže, súťaže započítavané do svetového rebríčka Longines Jumping Ranking, majstrovstvá Slovenskej republiky a mnohé ďalšie. Spoločnosť expanduje aj do zahraničia a v tejto sezóne pripravuje medzinárodné spolupráce aj so svetovo uznávanými areálmi v Európe.

Spoločnosť Be Cool s.r.o. sa podieľa na organizácií športových a kultúrnych podujatí, pre širokú verejnosť ako aj súkromných partnerov. Zároveň ponúka cateringové služby podľa špecifických podmienok jednotlivých partnerov a klientov. Podujatia organizačne zastrešujú v štýle „všetko pod jednou strechou“ pričom hlavným cieľom, je zohľadniť všetky požiadavky a priania jednotlivých klientov. Medzi najväčšie športové podujatia patrí rozhodne ČSOB Bratislava Marathon, ktorý má za sebou 17 úspešných ročníkov, s medzinárodnou účasťou viac ako 7 000 športovcov ročne.

Sociálne siete:
Instagram @csio_slovakia
Facebook Danube Equestrian Festival
Web podujatia: CSIO SLOVAKIA

Dovoľujem si Vám preposlať link na stránku, kde nájdete informácie o programe, výsledkoch aj pretekároch Danube Equestrian Festivalu 2023 na Tehelnom poli. Prajeme príjemnú zábavu!

Web: Longines Timing

rNUlife.sk / Monika Ťažárová, BE COOL / foto: Milina Strihovská

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.