Nadácia Detského kardiocentra oslavuje 30 rokov

Nadácia Detského kardiocentra v piatok oslavovala 30 rokov pomoci malým pacientom, ktorých srdiečko nebije tak, ako zdravým deťom. Už 3 dekády je tu pre deti s vrodenými a získanými chybami srdca. Pri tejto príležitosti zorganizovala „happening“ na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Návštevníci podujatia sa mohli tešiť na množstvo účinkujúcich, ktorí vytvorili na pódiu nezabudnuteľnú atmosféru. Bratislavský chlapčenský zbor otvoril tento krásny event a jeho tóny sa niesli celým Hviezdoslavovým námestím.

Svojou účasťou nás podporili aj samotní lekári z Detského kardiocentra vrátane zakladateľov nadácie spred 30 rokov, prof. Jozef Mašura a MUDr. Michal Holáň. K vzácnym hosťom patrila aj prof. Iveta Radičová, ktorá je už roky patrónkou Nadácie Detského kardiocentra.

Hudobný hosť Tomáš Bezdeda mal v pláne zaspievať dve pesničky, avšak publikum očaril natoľko, že nakoniec pridal ďalšie tri piesne a spolu s gitarou to rozbalil, ako to len on vie.

Maja Labudu, Janku Balzar Lieskovskú a Sisu Michalidesovú sme mohli vidieť a počuť krásne spievať, Katku Hasprovú a Reného Štúra zase moderátor Roman Pomajbo vyspovedal, ako dlho sú už kamarátmi Nadácie Detského kardiocentra. Martin „Mako“ Hindy, Katka a Tony Moisés so skupinou QuadManiaX ukázali, ako si oni svoje srdiečko udržiavajú v kondícii a zatancovali nám na kolieskových korčuliach. Zážitok z pódiového vystúpenia mali aj deti zo záujmového krúžku Latinofit Kids&Teens a športového klubu nadácie „ŠK Srdiečko“.

Výnimočným hosťom bol aj úžasný český spevák Martin Chodúr, z ktorého piesní mali prítomní diváci zimomriavky. K pestrému programu sa pridal aj Juraj Bača a Alexandra Vavrová so psíkom Robinom, s ktorým predviedla úžasné psie kreácie. Juraj nám tiež  zaspieval, napríklad aj nestarnúcu pieseň Čardáš dvoch sŕdc a vyvrcholením celého programu bola záverečná pieseň „Svet lásku má“, ktorú prišli zaspievať už spomínaní Juraj Bača, Martin Chodúr a trio doplnil charizmatický operný spevák Otokar Klein.

„Chceli sme osláviť naše výročie s ľuďmi, ktorí 30 rokov stoja pri nás a pomáhajú nám zvyšovať úroveň starostlivosti a úspešnosti liečby detí s ochorením srdca. Verejnosť je náš partner, náš hnací motor, naša nádej a happeningom na Hviezdoslavovom námestí sme chceli všetkým poďakovať za dlhoročnú spolupatričnosť. Úprimne ďakujem umelcom, ktorí nám v bohatom programe ukázali, že „svet lásku má,“ povedala riaditeľka Nadácie Detského kardiocentra Mária Kadlečíková, ktorá je riaditeľkou už dlhých 16 rokov.

A ako Nadácia DKC za 30 rokov stihla pomôcť deťom s chorým srdiečkom?

Kúpa prístrojov a ich skvalitňovanie

Nadácia DKC za tri desiatky rokov pomohla k vybaveniu a skvalitneniu prístrojov v Detskom kardiocentre. Vybavenie špecializovaného pracoviska, Detského kardiocentra, NÚSCH, a. s. medicínskymi prístrojmi a technikou je dominantným cieľom podpory Nadácie DKC. Nadácia zakúpila vďaka podpore verejnosti veľké množstvo prístrojov, ktoré je potrebné neustále modernizovať a prispôsobovať pokroku v oblasti detskej kardiológie. Snahou nadácie bude aj naďalej spolu s odborníkmi sledovať vývoj v tejto oblasti a prispôsobovať svoju pomoc aktuálnym potrebám modernej medicíny a Detského kardiocentra.

Odbornosť lekárov a zdravotného personálu

Zvyšovanie odbornosti lekárov a sestier Detského kardiocentra je prioritou pre diagnostiku a liečbu srdcových ochorení u detí. Medzinárodné skúsenosti, nové trendy v medicíne, výmena informácií v odbornej verejnosti je nenahraditeľná pri záchrane životov detí s ochorením srdca.

Nadácia plní účel podpory ďalšieho vzdelávania špecialistov Detského kardiocentra a finančne zastrešuje účasť lekárov a sestier na medzinárodných kongresoch, konferenciách, či pobytoch na prestížnych klinikách mimo Slovenska. Taktiež sa finančne podieľa na účasti odborníkov DKC na kurzoch, seminároch a psychologických výcvikoch. 

„Kids friendly“ nemocnica

Za 30 rokov nadácia pomohla vytvoriť v Detskom kardiocentre prostredie priateľské k deťom aj ich rodičom. Detské kresby na stenách, herňa s hračkami, televízory či akváriá pomáhajú malým pacientom a ich rodičom stráviť pobyt v nemocnici v príjemnom prostredí a hravej atmosfére.

Edukačný projekt „Žijem naplno“

Nadácia DKC sa zaujíma o pacientov aj po prepustení z nemocnice. Špeciálnu starostlivosť si vyžadujú pacienti vzhľadom na ich sťaženú prispôsobivosť na bežný každodenný režim, prirodzený pre ich rovesníkov. Ide o následky po rôznych zákrokoch a liečebných metódach. Nadácia preto pre deti s ochorením srdca zabezpečila pomoc vo forme špeciálnych pedagógov, ktorí navštevujú pacientov v pohodlí ich domova a pomáhajú im prekonávať ochorením spôsobené hendikepy (poruchy psychomotorického vývoja - pozornosť, jemná motorika, hrubá motorika, poruchy reči...). Do dnešného dňa sa nadácii podarilo pomôcť už viac ako 70 malým pacientom z celého Slovenska vo vekovom ohraničení 3-15 rokov.

Aj deti s ochorením srdca môžu športovať

Nadácia Detského kardiocentra odštartovala minulý rok nový unikátny projekt - športový klub „Srdiečko“. Cvičenie by malo byť prirodzenou súčasťou nášho života, avšak deti s vrodeným alebo získaným ochorením srdca možnosť športovať veľakrát nedostanú. Stále viac výskumov ukazuje potrebu väčšiny detí so srdcovými problémami absolvovať určitú formu cvičenia. Športová aktivita môže zvýšiť výkonnosť srdca a všeobecne pomôcť cirkulácii krvi v tele.

Deti s ochorením srdca môžu bezpečne športovať a cvičiť. Preto sme sa rozhodli založiť športový klub pre malých pacientov Detského kardiocentra, aby sa mohli zabaviť a zašportovať si na športovej pohybovej príprave so skvelými trénermi.

Mikuláše a Medzinárodné dni detí v DKC

Komunikácia s pacientmi a ich rodičmi je dôležitá aj na báze sociálnej, preto Nadácia Detského kardiocentra organizuje pre hospitalizovaných pacientov oslavy Dňa detí či Mikuláša s pestrým, zábavným programom a návštevami známych tvárí - hercov, spevákov, športovcov, ktorí prinesú deťom okrem darčekov veľa radosti a neodmysliteľné úsmevy na tváričkách.

Už v začiatkoch pôsobenia Nadácie DKC sme sa snažili urobiť čo najväčšiu radosť deťom, ktoré boli nútené tráviť sviatky v nemocnici. Oslavy Dňa detí či Mikuláša s nami prišli veľakrát zdieľať aj osobnosti, a to pomerne často a veľmi radi. Nikdy neodmietli, keď ich nadácia oslovila a stali sa postupne kamarátmi našich malých pacientov.

Na podujatia ako Mikuláš či MDD pozývame aj deti, ktoré nie sú momentálne hospitalizované a ktoré veľmi radi prichádzajú na naše akcie. Darčeky a dobrá nálada je pre ne nadovšetko!

rNUlife.sk / Jana Kadlečíková, PR manažérka NDK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.