Hvozd na novom albume nahrali poctu Filipovi Topolovi a Psím vojákom

Bratislavská skupina Hvozd vydala pod vydavateľstvom Slnko Records svoj druhý štúdiový album Krehkou krajinou a to po 12 ročnej pauze. A ako sa dalo očakávať po tak dlhom čase, skupina okolo sestier Ivany Tirpákovej a Lucie Chuťkovej zmenila aj svoj zvuk. Hoci svojská poetika ostala zachovaná.

Keď Hvozd debutoval pod Slnko Records v roku 2010, mal za sebou roky koncertovania a vyprofilovaný zvuk okolo klavíra, akordeónu a výraznej rytmiky.

Hľadanie a dobrodružstvo

Po vydaní albumu Po kopcoch v županoch však prišla pauza, ktorá skončila až v období pandémie. Vtedy sestry začali opäť spoločne skúšať, pripravili aj kompilačný album Starý Hvozd, ktorý zmapoval úplne začiatky skupiny.

Novinka Krehkou krajinou však posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej. “Myslím, že tento album je celkom iný. Akordeón, ktorý sme v minulosti mali skoro v každej pesničke, sa nám teraz vo finále do nahrávky takmer vôbec nehodil,” vysvetľuje klaviristka a speváčka Lucia Chuťková. “Bolo to pre nás hľadanie a dobrodružstvo.”

Bol to ťažký proces, pri ktorom sme sa celkom slušne trápili so zvukom a hľadali výraz skladieb. Celé sme to postavili na klavíroch a doplnili dychovými nástrojmi ako trubka, saxofóny a trombón.” dodáva akordeonistka a speváčka Ivana Tirpáková.

Pocta Topolovi

Skupina Hvozd vznikla na prelome tisícročí v Bratislave a v prvých rokoch bola v rámci malej slovenskej alternatívnej scény koncertnou stálicou. Keďže na začiatku kariéry spievali hlavne po česky, prirodzene boli často prirovnávané k Psím vojákom. Hoci hudobne sa počas rokov od tejto legendárnej českej trojice vzdialili, rozhodli sa na novinke venovať skladbu zosnulému frontmanovi Filipovi Topolovi.

“Dodali nám vtedy odvahu postaviť zvuk kapely na klavíri,” hovorí Ivana. “Na album sme chceli použiť klavír s výrazným rezavým zvukom, na akom hrával Topol. Martin Kyšperský z kapely Květy nám poradil klub Alterna v Brne. V ňom je naozaj klavír, na ktorom Topol hrával.” V klube tak nahrali naživo skladbu Prší 6, ktorá je súčasťou novinky.

Psí vojáci spravili sériu pesničiek Prší 1, 2, 3, 4, 5. Prši ďalej aj našou pesničkou Prší 6. Pokračuje ich odkaz, ktorý by som pomenovala ako neutíchajúci túžbu po pravdivosti a nádeji,” dodáva Ivana.

Album Krehkou krajinou je už dostupný na všetkých streamovacích službách, stránke Slnko Records a aj na Bandcampe. Na stránkach vydavateľstva je možné kúpiť album v predpredaji aj na vinyle a CD.

Album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ĎALŠIE INFO

Stream albumu Krehkou krajinou: https://slnko.lnk.to/albumkrehkoukrajinou
Pedpredaj LP a CD: https://www.slnkorecords.sk/hvozd/krehkou-krajinou

rNUlife.sk / Alexander Čerevka, Slnko Records

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.