Úspešná česká rozprávka Princezná zakliata v čase predstavuje trailer svojho pokračovania

Najúspešnejšia rozprávka roka 2020, podľa hodnotenia v ČSFD i kritikov, prináša ukážku svojho tohtoročného pokračovania, ktoré bude ešte kúzelnejšie a výpravnejšie ako prvý diel.

Trailer filmu Princezná zakliata v čase, v ktorom nechýba humor ani dobrodružstvo, predstavuje Elišku Křenkovú, Marka Lamboru, Nataliu Germani, Romana Zacha, Simonu Hábu Zmrzlú, Martina Písaříka, Jakuba Ouvína a aj najnovšie posily Vojtu Kotka, Petru Nesvačilovú a Karla Dobrého. Celý príbeh je ponorený do dych vyrážajúcich barrandovských lokácií, ktoré vo filme predstavujú magické mesto Ayra. Fantasy rozprávku do kín uvedie spoločnosť Magic Box Slovakia 1. decembra 2022.

„V pokračovaní sme nechceli opakovať rovnakú premisu deja ako v prvom diele. Preto sme sa rozhodli dať runu času Amélii, na ktorú má však teraz úplne odlišný účinok. Rozštiepi ju v čase – preto sa vo filme objavuje jej súčasná verzia, ale aj verzia z minulosti. Aj v druhom diele sa teda hráme s časom,“ hovorí režisér Petr Kubík.

Mágiu vo svete Oberona, kde sa príbeh odohráva, tvorí päť hlavných prvorún. Okrem prvoruny času, ktorá hrala ústrednú úlohu v prvom filme o Princeznej zakliatej v čase, sú to runy života, smrti, elementov a priestoru. Na scénu prichádza tajomný alchymista, ktorý chce prvoruny ovládnuť, a získať tak moc nad všetkou mágiou. Práve tomu sa snaží zabrániť trio hlavných hrdinov z prvého dielu, princezná Ellena, Ján z Calderonu a alchymistka Amélia. Tentoraz však proti nim stojí zlo také mocné, že to bez pomoci nezvládnu. Svoje sily tak spoja s alchymistami z kúzelného mesta Ayra, ktorí sa zaprisahali mágiu chrániť.

Hlavnou protagonistkou Princeznej zakliatej v čase 2 je alchymistka Amélia v podaní Elišky Křenkovej, na ktorú sa diváci môžu tešiť rovno dvakrát. „V pokračovaní sme nechceli opakovať rovnakú premisu deja ako v prvom diele. Preto sme sa rozhodli dať runu času Amélii, na ktorú má však teraz úplne odlišný účinok. Rozštiepi ju v čase – preto sa vo filme objavuje jej súčasná verzia, ale aj verzia z minulosti. Aj v druhom diele sa teda hráme s časom,“ hovorí režisér Petr Kubík, ktorý na filme pracoval spoločne s Lukášom Danielom Paríkom a Viktorom Krištofom.

Na ceste za alchymistami a bojom proti zlu bude Améliu okrem jej dvojníčky sprevádzať nielen manželský pár princezná Ellena (Natalia Germani) a princ Ján z Calderona (Marek Lambora), ale novo sa k hereckému ansámblu pripojil vo výraznej úlohe aj herec Vojta Kotek.

Prvý diel Princeznej zakliatej v čase, ktorý vyšiel v roku 2020, ukázal, že aj v Českej republike sa dá nakrútiť úspešná fantasy rozprávka, filmový žáner, ktorý pre svoju náročnosť v tuzemsku prakticky nevzniká. Dokonca predstavuje jediný český film v histórii, ktorý sa stal na mesiac najsledovanejším filmom na Netflixe. Zaznamenal úspech aj v českom, aj v zahraničnom publiku.

Okrem samotnej rozprávky vytvorili Lukáš Daniel Parík a Peter Kubík v minulom roku i knihu Princezna zakletá v čase: Povídky a svět, ktorá krátkymi príbehmi poodhaľuje minulosť postáv dlho pred udalosťami prvého filmu. Publikácia obsahuje aj podrobný prehľad runových abecied, mapu rozprávkového sveta alebo beštiár. To všetko a oveľa viac museli tvorcovia prelínať do pokračovania filmu.

„Kniha predstavuje taký most medzi prvým a druhým dielom. Odhaľuje veľa vecí, ktoré v jednotke neboli, a na ktorých staviame v dvojke. Dalo nám to možnosť ísť v príbehu skutočne do hĺbky a vytvoriť plnohodnotný fantastický svet a reálne, uveriteľné postavy – hoci zasadené do rozprávkového príbehu,” prezrádza Lukáš Daniel Parík a jeho kolega Petr Kubík dodáva: „Pripraviť scenár k filmu, okolo ktorého sa točí celý vlastný svet, bola obrovská výzva. Všetko do seba muselo zapadnúť. Keď to sčítame s tvorbou knihy a prvého dielu, venovali sme celému príbehu mnohonásobne viac času, než je pri tvorbe štandardného českého scenára bežné.“

Originálny názov: Princezna zakletá v čase
Žáner: fantasy/ rozprávka
Dĺžka: 100 minút
Jazyková verzia filmu: originálna verzia
Prístupnosť: od 12 rokov
Pôvod: ČR
Rok výroby: 2020
Réžia: Petr Kubík
Scenár: Petr Kubík, Lukáš Daniel Pařík
Kamera: Pavel Kopp
Hudba: Lukáš Daniel Pařík
Hrajú: Natalia Germani, Eliška Křenková, Marek Lambora, Simona Zmrzlá, Martin Dejdar, Roman Zach, Martin Písařík, Jan Révai

rNUlife.sk / Magic Box PR / foto: David Pařík

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.