Do kín prišla dramatická komédia Nádherná o pätici žien, ktoré bojujú so svojím sebavedomím

Problémy vo vzťahoch, vo výchove detí či v kariére, ale aj boj s telesnými nedokonalosťami... Tlak, ktorý je kladený na súčasné ženy, je často na nevydržanie. Svoje o tom vie aj nemecká herečka a režisérka Karoline Herfurth, ktorá nakrútila snímku Nádherná. Vložila do nej mnoho vlastných skúseností a obrovskú dávku nadhľadu, vďaka ktorému sa práve teraz v kine skvele zabavíte s piatimi unikátnymi hrdinkami.

Frauke má po päťdesiatke a už si nepripadá dostatočne atraktívna, v čom ju utvrdzuje aj manželova nevšímavosť. Ich dcéra Julie bojuje s vlastným telom, ktoré potrebuje dostať do formy, aká jej umožní vysnívanú modelingovú kariéru. Dcéra Juliinej nadriadenej, študentka Leyla, rieši celkom iný problém – nechce sa meniť, práve naopak, túži byť prijatá taká, akou naozaj je. Juliina švagriná Sonja má za sebou dva pôrody a traumu zo zmien, ktoré na jej tele zanechali.

Navyše sa zdá, že jej manžel nemá pochopenie pre tlak, pod ktorý ju dostávajú materské povinnosti. A možno si za jej chrbtom tajne hľadá inú? A nakoniec je tu Sonjina najlepšia kamarátka, učiteľka Vicky, ktorá je presvedčená, že ženy a muži si nikdy nemôžu byť skutočne rovnocennými. Jej teóriu však naruší sympatický kolega...

Karoline Herfurth, ktorá je režisérkou, spoluautorkou scenára aj predstaviteľkou jednej z postáv, si položila otázku, prečo je pre ženy často také ťažké milovať seba samé. „Je to široká oblasť, preto mi hneď napadlo, že musíme rozprávať príbeh viacerých generácií, aby sme zachytili čo najviac aspektov,“ opisuje svoj prístup. Vo filme, ktorého ústredným bodom je podľa nej „tlak na telesno“, sa jej podarilo ukázať, že nie je dôležité, ako vyzeráme, ale kto skutočne sme.

„Prajem si, aby tento film na ľudí zapôsobil a aby si možno potom položili niekoľko otázok. Čo ma robí výnimočným? Čo ma robí šťastným? Bola by som rada, keby sme všetci trochu ubrali z tlaku, ktorý nám zaberá život: tlak na výkon, tlak očakávaní, tlak na to, aby sme vyzerali pekne. Bolo by to predsa nádherné, keby sme si všetci uvedomili, že o to nejde a že každý z nás je oveľa viac než to,“ hovorí úspešná filmárka.

Nemecký film Nádherná, v ktorom sa nájdu diváčky všetkých generácií, no ktorý si svojou pravdivosťou a humorom získa aj mužské publikum, prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film.

Nádherná

Premiéra: 21. júla 2022
Originálny názov: Wunderschön
Krajina pôvodu: Nemecko
Rok výroby: 2020
Žáner: dráma, komédia
Dĺžka: 132 min.
Jazyková verzia: nemecký jazyk so slovenskými titulkami
Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 12 rokov
Formát: 2D
Réžia: Karoline Herfurth
Scenár: Karoline Herfurth, Lena Stahl, Monika Fäßler
Hrajú: Karoline Herfurth, Nora Tschirner, Martina Gedeck, Emilia Schüle, Dilara Aylin Ziem, Joachim Król, Friedrich Mücke, Maximilian Brückner, Ben Litwinschuh, Luna Arwen Krüger

rNUlife.sk / Peter Gašparík, PR Continental film

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.