Film Quo vadis, Aida? získal Cenu publika LUX 2022

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola odovzdala v stredu Európsku filmovú cenu publika LUX za rok 2022 filmu „Quo vadis, Aida?“ bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić.

„Tento film je silným volaním po spravodlivosti pre ženy a matky Srebrenice, ktoré boli svedkami krutého zabitia viac ako 8 000 ich blízkych. Takéto hrozné zverstvá, tento zločin proti ľudskosti nesmie byť nikdy zabudnutý,“ uviedla predsedníčka Metsola na slávnostnom odovzdávaní cien, ktoré sa konalo v rokovacej sále Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Cena publika LUX je mostom medzi našou politickou prácou a tvorivou prácou filmových tvorcov v Európe. Filmy nominované na cenu publika LUX odrážajú prostredníctvom umenia emóciu boja za občianske práva, ľudské práva, spravodlivosť, demokraciu a slobodu,“ dodala.

Režisérka Jasmila Žbanić sa pri preberaní ceny prihovorila prítomným poslancom v pléne, pozvaným hosťom, novinárom a návštevníkom: „Keď som pripravovala film o genocíde v Srebrenici, myslela som si, že vojna v Bosne, v Chorvátsku, v našom regióne bola posledná v Európe. Bola som tak šokovaná, keď som zistila, že my, Európania, sme dovolili vojnu na Ukrajine. Vyzývam vás, aby ste našli spôsob, ako zastaviť vojnu na Ukrajine.“

Munira Subašić, ktorá prežila masaker v Srebrenici a je predsedníčkou asociácie Srebrenických matiek taktiež vystúpila so srdcervúcim posolstvom pred prítomným audítóriom: „Na Ukrajine matky plačú hľadajúc kosti svojich synov. Prosím vás preto, aby ste zastavili vojnu na Ukrajine, aby čo najmenej matiek na svete muselo trpieť,” povedala.

Na stretnutí novinárov tiež prosila o to, aby ako podľa nej druhá najsilnejšia moc na svete, médiá a novinári, svojím pravdivým posolstvom a šírením správ pomohli k zastaveniu bojov na Ukrajine a utrpeniu ukrajinských i ruských matiek, ktoré v tomto nezmyselnom konflikte strácajú svoje deti a najbližších príbuzných rovnako, ako ona a tisícky ďalších pred 27 rokmi, nielen pri masakre v Srebrenici.

Ďalšie dva filmy zaradené do užšieho výberu boli “Flee” (Utiecť) dánskeho režiséra Jonasa Pohera Rasmussena, ktorý získal druhé miesto a “Great Freedom” (Veľká sloboda) rakúskeho režiséra Sebastiana Meiseho, ktorý skončil tretí.

Prečítajte si viac o nominantoch Ceny publika LUX.

Víťazný film bol vybraný spojením verejného hlasovania a hlasovania poslancov Európskeho parlamentu, pričom hlas každej skupiny mal váhu 50%. Diváci mohli filmy ohodnotiť do 25. mája a poslanci do 7. júna.

O víťaznom filme

„Quo vadis, Aida?“ (Kam kráčas, Aida?) od bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić vznikla v koprodukcii Bosny a Hercegoviny, Holandska, Rakúska, Francúzska, Poľska, Nórska, Nemecka, Rumunska a Turecka.

Aida je tlmočníčkou pre mierové jednotky OSN v lete 1995 v Srebrenici. Jej rodina patrí medzi tisícky civilistov hľadajúcich útočisko v tábore OSN. Aida sa dozvedá, aký hrozný osud čaká jej rodinu a ľudí z tábora, ale môže urobiť niečo, aby to zastavila?

rNUlife.sk / Ján Jakubov, ZEPaEK na SK / Úprava TS, foto a doplnenie Daniel Mičuda

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.