Do kín prišiel dokumentárny film Jan Werich o legendárnej osobnosti českého humoru

Meno Jana Wericha je v našich zemepisných šírkach synonymom inteligentného humoru. Mnoho jeho priaznivcov však nevie, aký dramatický bol jeho životný príbeh. Štyri desaťročia po smrti legendy českého humoru prichádza na plátna kín dokumentárny film, ktorý nás oboznámi so životom obľúbenej osobnosti. Snímka nesie meno svojho protagonistu a v kinách ju v týchto dňoch nájdete pod jednoduchým názvom – Jan Werich.

Snímka režisérov Martina SlunečkaMiloslava Šmídmajera prináša na plátna strhujúci životný príbeh hereckej legendy. Slobodná myseľ v neslobodnej spoločnosti prinášala Werichovi mnohé úskalia, čo je myšlienka prechádzajúca celým filmom, podobne ako snaha tvorcov priblížiť fenomén inteligentného humoru, ktorý je pre Wericha taký typický.  Dokument spomína na zásadné okamihy jeho života – vznik Osvobozeného divadla, spoluprácu s Jiřím Voskovcom, boj proti fašizmu a unikanie nacistom, ale aj emigráciu do Spojených štátov či trpký návrat do vlasti, po ktorom sa stal symbolom vzdoru voči komunistickému režimu. Popri najznámejších epizódach z Werichovho života však snímka prináša aj viaceré menej známe fakty.

Dokumentárny portrétom publikum sprevádzajú viaceré osobnosti českého divadelného a filmového sveta – Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák či Jiřina Bohdalová, okrem nich však aj Werichova vnučka či kamarátka jeho dcéry. Film ponúkne množstvo archívnych záberov, no publikum zavedie aj na miesta, ktoré komik miloval – do jeho domu na pražskej Kampe či na chalupu vo Velharticiach.

Snímku Jan Werich do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Continental film a ujsť by rozhodne nemala pozornosti žiadneho fanúšika či fanúšičky kvalitného humoru a silných ľudských príbehov.

JAN WERICH
 107 min DOKUMENT Česká republika 2021
Orig. názov: Jan Werich: Když už člověk jednou je...
Réžia: Martin Slunečko, Miloslav Šmídmajer
Scenár: Martin Slunečko, Miloslav Šmídmajer, Jakub Vansa
Hrajú: Jan Werich (a.z.), Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová, Pavel Tausig, Vladimír Just, Eva Tůmová, František Cinger

rNUlife.sk / Peter Gašparík, Continental film

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.