TÁSLER, KRAUSZ A KALI SI PREVZALI CENY SOZA ZA ROK 2019

Na jeseň sa každoročne uskutočňoval slávnostný galavečer spojený s vyhlásením Cien Slovenského ochranného zväzu autorského pre práva k hudobným dielam (SOZA) za predchádzajúci kalendárny rok. Pandémia koronavírusu však všetko zmenila. V apríli 2020 Dozorná rada SOZA rozhodla o zrušení tohtoročného galavečera a presunula ušetrené finančné prostriedky v celkovej výške 50 000 EUR na pomoc svojim členom. Ceny SOZA si však aj napriek zrušenému galavečeru našli svojich majiteľov.

Ceny SOZA sú dvojakého druhu – štatistické a honorárne. Honorárne ceny za rok 2019 určené pre žijúcich aj nežijúcich autorov, ktorými sa oceňuje ich celoživotný prínos pre slovenskú hudbu a kultúru budú vyhlásené a odovzdané na galavečeri na jeseň 2021 (spolu s honorárnymi cenami za rok 2020). Naopak, laureáti štatistických cien za rok 2019 boli vyhlásení už tento týždeň a prebrali si ocenenia vo forme sošky Eurydiky od sochárky Jany Brisudovej.

odovzdanie cien SOZA za rok 2019
Matúš Jakabčic, Ľubomír Burgr, Ivan Tásler, Vlado Krausz a Kali v Dome zvuku

Prvé štyri zo šiestich štatistických cien boli odovzdané v stredu 14. októbra v Dome zvuku na bratislavskej Kolibe, kde má svoju skúšobňu skupina IMT Smile. Ide o priestory bývalého zvukového štúdia niekdajších bratislavských filmových ateliérov, kde sa v minulosti nahrávala nielen filmová hudba ale aj viacero zaujímavých albumov rôznych žánrov. V tomto štúdiu napríklad nahral svoj posledný album Dežo Ursíny. Ceny odovzdávali predseda Dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic a predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

Dlhoroční laureáti

Symbolicky povedané, na domácom ihrisku si prevzal Cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel Ivan Tásler, líder skupiny IMT Smile, ktorý v tejto kategórii dominuje od roku 2012.  Zvíťazil teda už ôsmykrát za sebou a na jeho konte je aj jedno víťazstvo v niekdajšej spoločnej autorskej (skladatelia + textári) kategórii z roku 2005.

Svoje víťazstvo z predchádzajúceho roka potvrdil aj Vladimír Krausz, ktorý získal Cenu pre textára najhranejších hudobných diel. Dvorný spolupracovník skupiny IMT Smile a mnohých ďalších slovenských interpretov má už tiež na svojom konte víťazstvo v niekdajšej spoločnej skladateľsko-textárskej kategórii (2006).

Tásler a Krausz si tiež prebrali spoločne s rapperom Kalim Cenu pre najhranejšiu skladbu roka 2019, ktorou sa stala pesnička Poď so mnou z albumu skupiny IMT Smile – Budeme to stále my. Zaujímavosťou je, že nahrávka tejto piesne vznikla priamo v Dome zvuku. Rapper Kali tam napísal svoju textovú časť, potom čo mu Ivan Tásler zahral na klavíri hlavnú melodickú linku. Pre Ivana Táslera to už bola šiesta cena spojená s konkrétnou skladbou (predtým V cudzom meste, Len tebe, Kým stúpa dym, Veľa lásky, Viac), pre Vlada Krausza piata (predtým Naoko spím - Peha, Kým stúpa dym – IMT Smile, Povedzme – Robo Grigorov, Neľutujem – Adam Ďurica).

Aj Cena pre najúspešnejší zvukový nosič má rovnakého víťaza ako v predchádzajúcom ročníku. Stalo sa ním hudobné vydavateľstvo Kali Records za album Ale ne rappera Kaliho. Zostávajúce dve štatistické ceny (pre najúspešnejšieho mladého autora, pre rozhlasovú stanicu s najvyšším podielom domáceho repertoáru) budú odovzdané v najbližších týždňoch.

CENY SOZA ZA ROK 2019 - štatistické

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel
Ivan Tásler

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel
Vladimír Krausz

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu
Poď so mnou/ Ivan Tásler, Kali, Vladimír Krausz 

Cena SOZA za zvukový nosič
Kali – Ale ne (Kali Records)

SOZA zverejnila nominácie na ceny, dominuje Peter Bič | Info.sk

Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA) okrem štatistických cien každoročne udeľuje aj honorárne. Tie sú určené pre žijúcich aj nežijúcich autorov, ktorými sa oceňuje ich celoživotný prínos pre slovenskú hudbu a kultúru. Ich laureáti budú vyhlásení na galavečeri na jeseň 2021 (spolu s honorárnymi cenami za rok 2020).

rNUlife.sk / SOZA, PR oddelenie

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.