Renomovaný český hobojista Vilém Veverka vydáva album Next Horizon

Zaujímavý mix skladieb Bacha, Morriconeho, Miroslava Žbirku či rockovej legendy Led Zeppelin. A áno, na hoboji! Pýtate sa, čo je hoboj? Dychový hudobný nástroj podobný flaute. Meno českého umelca Viléma Veverku je dobre známe každému milovníkovi hudby, ktorý prepadol okúzľujúcim tónom hoboja. Jeho cesta k majstrovskej virtuozite viedla od vavrínov z medzinárodných súťaží, cez skúsenosť z Berlínskej filharmónie, pôsobenie v komorných súboroch Ensemble Berlin Prag či PhilHarmonia Octet až po naštudovanie širokého repertoáru od baroka po množstvo súčasných diel, ktoré v nejednom prípade premiéroval. Jeho repertoárový záber je, však omnoho širší a Vilém Veverka má ambíciu predstaviť hoboj i v celkom inom kontexte, než sme zvyknutí...

Po niekoľkých „klasických“ vrcholoch (oceňované nahrávky skladieb Telemanna, Brittena, Vivaldiho, Zelenku či Bacha) si Vilém Veverka plní ďalší svoj sen na pomedzí štýlov a žánrov. Výsledkom je album Next Horizon, ktorý nahral so svojou hudobnou formáciou Ultimate W Band. Album obsahuje skladby Johanna Sebastiana Bacha, Ennia Morriconeho, Ástora Piazzollu, skupiny Led Zeppelin, ale tiež Mariána Vargu, Zdeňka Mertu, Miroslava Žbirku a Martina Hyblera. Medzi hudobných hostí si Vilém Veverka prizval husľového virtuóza Pavla Šporcla. Crossoverový album Next Horizon vydáva Supraphon na CD i v digitálnych formátoch.

Zdá sa, že potreba prekračovania hraníc je u Viléma Veverku zakódovaná niekde hlboko v jeho DNA. Na albume Next Horizon poskladal vedľa seba klasiku, filmovú i populárnu hudbu, ale i skladby, ktoré priamo pre neho napísal Martin Hybler. Všetko je majstrovsky zaranžované a dotiahnuté do detailov.

„Hudba Ennia Morriconeho je špecificky lyrická a v tej lyrike až melancholická. Hoboj umocňuje Morriconeho melodiku a bez skladieb Romanza Quartiere a Gabriel’s Oboe by sa môj nový album proste nezaobišiel. S hudbou Astora Piazzollu som sa ako interpret zoznámil relatívne nedávno vďaka akordeonistovi Ladislavovi Horákovi. Piazzolla je dnes svetovým fenoménom, keď poslucháči počujú jeho hudbu, chcú tancovať, tak hudba  zdvíha zo sedadiel, má pulz i nehu, je to zdieľaná radosť,“ uviedol Vilém Veverka.

A k ďalším nahrávkam albumu Next Horizon ešte dodal: „O Martinovi Hyblerovi s obľubou i s nadhľadom hovorím, že je pre mňa tým, čím bol Karel Svoboda pre Karla Gotta. Spolupracujeme už dve dekády a v poslednej dobe stále intenzívnejšie. Martin odo mňa dostal nejaké hudobné podnety a dokázal ich skutočne geniálne pretaviť do dvoch kompozícií, ktoré doslova zdobia výslednú podobu albumu. Bol to práve Martin Hybler, ktorý prišiel s nápadom zaradiť Žbirkovu Baladu o poľných vtákoch. Mekymu totiž už dávnejšie inštrumentoval niektoré piesne do symfonickej podoby. Vybral na skúšku jednu, no a výsledkom je veľmi emotívny záverečný opus celého albumu.“

V rámci koncertnej podoby Next Horizon, ktorá sa uskutoční 26. novembra v Pražskej križovatke (v Kostole sv. Anny), sa odohrá i krst albumu s účasťou kamier Českej televízie. Next Horizon vnímam ako čosi, čo reprezentuje môj ďalší vývoj, pohľad na seba ako interpreta i pohľad na to ako hudbu robím. Je to túžba pozrieť sa ďalej, neustrnúť. Teraz sme si s Ultimate W Band naznačili cestu, po ktorej je možné sa vydať ďalej. Tou je trebárs ďalšia spolupráca s Michalom Pavlíčkom,“ poznamenáva na záver Vilém Veverka.

rNUlife.sk / Adriána Čahojová, SUPRAPHON

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.