Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa bude konať a bude slovenský, upravil svoj program

Napriek nepriaznivému vývoju, ktorý zasiahol celý sektor kultúry a ovplyvnil aj program 29. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra (25. – 30. 9.), sa jeho organizátori prispôsobili novým podmienkam. Fanúšikovia divadelného umenia sa tak môžu tešiť na zážitky z predstavení aj pestrého sprievodného programu – samozrejme, v súlade s bezpečnostnými proti epidemiologickými opatreniami. Zlou správou je, že festival bude úplne bez zahraničnej účasti.

"Koncipovanie 29. ročníka pripomínalo vybíjanú. COVID nám postupne vyraďoval jedno predstavenie za druhým," hovorí riaditeľka medzinárodného divadelného festivalu Darina Kárová (vľavo). Posledné týždne „vybili“ aj Kacírske eseje pražského Studia Hrdinů, aj stand-up komédiu Zmaľovaná huba i ekologickú „two men show“ 7 sľubov súboru Random Scream z Bruselu. Hlavný program uvedie pre koronu to najzaujímavejšie a najoriginálnejšie, čo vzniklo na domácej scéne.

Nikdy neplatilo väčšmi to okrídlené ,zmena programu vyhradenáʻ ako v týchto časoch,“ približuje riaditeľka festivalu Darina Kárová realitu posledných mesiacov a dní, ktorá sprevádza prípravu festivalu. Organizátori musia čeliť viacerým výzvam, ktoré sa dotkli hlavného aj sprievodného programu. V týchto dňoch usilovne pracujú na tom, aby návštevníci zažili festivalovú atmosféru v podobe, na akú sú pri Divadelnej Nitre zvyknutí.

To najzaujímavejšie, čo na Slovensku máme

Konfrontácie so zaužívanými morálnymi zásadami, etickými princípmi či vlastnými predstavami o dobre a zle prirodzene evokuje téma 29. ročníka festivalu – územie étos. Diváci sa na ňom ocitnú prostredníctvom prezentácie zaujímavých domácich inscenácií, ktoré vznikli v poslednom období.

S predstavením Dnes večer nehráme sa ocitnú v čase Nežnej revolúcie, Tichá noc, tmavá noc ich zase vtiahne do udalostí Slovenského národného povstania.

V Komedii českej o bohatci a Lazarovi nazrú do prehnitého sveta zbohatlíckej smotánky a s revivalom slávnej inscenácie Dom Bernardy Alby nazvaným Dom vstúpia do spoločnosti neschopnej reagovať na inakosť.

Čakať ich bude aj široký výber autorských hier so silným spoločenským odkazom – jednou z nich je aj kolektívne dielo Norma o živote mentálne znevýhodnených hercov.

Šesťdňový festivalový program otvorí v piatok banskobystrické Divadlo z Pasáže netradičnou multižánrovou inscenáciou Norma o tom, čo znamená byť (ne)normálny.

Multidruhová inscenácia o neuchopiteľnom svete autistov Zimná cesta. Inscenácia spája piesňový cyklus Franza Schuberta, hru Elfriede Jelinekovej a záujem operného speváka a intermediálneho umelca Petra Mazalána o tému autizmu a neurodiverzity. Ústrednou postavou je jedinec na okraji spoločnosti, tulák stratený v hmle vlastnej existencie, ktorý rád uniká do iných svetov a útočisko nachádza okrem iného v umení a hudbe. 

A v neposlednom rade i autentické výpovede o materstve Ľúbim ťa a dávaj si pozor, ako štvorica príbehov, ktorých ústrednou témou je materstvo (predstavenie sa presúva z Vily K do priestoru DOMof CREATIVITY, bývalého Domu módy).

Festival uvedie aj vlastnú produkciu – multižánrovú novinku známej choreografky Petry Fornayovej Zelená je tráva, a to vo forme work in progress. Z plánovaných slovenských inscenácií sa nakoniec z pandemických dôvodov nepredstaví dielo súboru GAFFA V samote ani medzinárodný koprodukčný projekt Divadelnej Nitry v podaní pražských a nitrianskych tínedžerov Ikarus. Ten v programe nahradí bábková inscenácia Tajomstvo oceánu Divadla SpozaVoza na motívy obľúbenej detskej knihy Gerda – Príbeh veľryby.

Zahraničie budú musieť diváci oželieť

Napriek úsiliu organizátorov z Divadelnej Nitry postupne vypadla zahraničná časť programu. Na Slovensko tak nepricestuje belgický súbor Random Scream, ktorý mal predstaviť inscenácie 7 sľubov a Zmaľovaná huba. Zrušená je aj česká inscenácia Kacírske eseje pražského súboru Studio Hrdinů. V programe ju nahradí inscenácia Polnočná omša v réžii Petra Palika, ktorá mala v Divadle Jozefa Gregora Tajovského premiéru len celkom nedávno.

Diskusie, koncerty, výstavy aj zážitky pre deti. Sprievodný program bude multižánrovou mozaikou

Pripravená je veľká verejná debata Asociácie Divadelná Nitra a Denníka N známe/neznáme územia étos, ktorú bude moderovať Oliver Rehák a na svojom Facebooku a webovej stránke streamovať Denník N. Jej hosťami budú ekológ a minister životného prostredia Ján Budaj, pneumológ a ftizeológ Štefan Laššán a ekonóm a IT expert Miroslav Pikus. Na verejnú debatu nadviažu ďalšie diskusie o etických témach v kultúre a politike.

Festival oživia hudobné vystúpenia verklikárov, kapiel Genius Locci a La3no Cubano či súrodencov Mareka a Martina Geišbergovcov. Festival uzavrie Shakespeare Koncert, ktorý predstaví zhudobnené sonety a výstupy z hier najznámejšieho svetového dramatika v podaní Aleny Pajtinkovej, Ľuboša Kostelného, Davida Hartla a ďalších. Vstupenky na tento koncert sú stále v predaji.

Nitrafest – Asociácia Divadelná Nitra

Počas festivalu si návštevníci budú môcť pozrieť niekoľko výstav, napríklad výstavu fotografií a iných dokumentov pripomínajúcich legendárnu inscenáciu Jozefa Bednárika Dom Bernardy Alby – Vtedy a dnes vo vstupnom foyer Štúdia DAB, výstavu Divadelného ústavu theatre.sk k 100. výročiu slovenského profesionálneho divadla či viaceré výstavy v Nitrianskej galérii a Ponitrianskom múzeu.

Dom Bernardy Alby – Vtedy a dnes

Zaujímavým spestrením programu budú standupové vystúpenia Gaba ŽifčákaPetra Petiara Lachkého, doplnené koncertom, ktoré sa však neodohrajú postupne na terasách prevádzok, ako bolo plánované, ale spolu v jednom termíne a čase v Štúdiu DAB (piatok 25. 9. o 20.30). Pripravené sú aj rozmanité divadelné predstavenia na námestí, na železničnej stanici a v Synagóge a pestrý program pre deti, ktorý oživí bábkové divadlo.

Z dôvodu protiepidemických opatrení sa ruší balónový sprievod centrom mesta. Nepricestujú ani českí klauni zo Studia Underground s predstavením Stoppers, ich vystúpenia nahradí v sobotu ohňová show Inspinia zoskupení Inspinia a CirKus-Kus a v nedeľu cirkusovo-bubenícka pouličná akrobatická show Cirkus a rytmus v podaní súborov Campana Batucada a CirKus-Kus. Čas a miesto vystúpení zostávajú. Ruší sa aj podujatie KníhKupecká. Ostatné podujatia nateraz ostávajú v platnosti.

Mladí kritici sa budú stretávať virtuálne

Počas festivalu sa uskutočnia aj niektoré aktivity v rámci celoročných projektov Asociácie Divadelná Nitra: integračné umelecké aktivity detí zapojených do projektu Tulipán online vrátane objektu Black Box výbeh, projekt znovuobjavovania umeleckých a architektonických diel vo verejnom priestore Nitry Aj toto je umenie a medzinárodný projekt na aktivizáciu divákov Be SpectACTive! Vzdelávací projekt pre študentov vysokých umeleckých škôl Ako na divadlo sa uskutoční s iným lektorom – namiesto českého teatrológa Martina Pšeničku bude seminár viesť teatrológ Miroslav Ballay.

Plánovaný medzinárodný seminár umeleckej reflexie pre mladých kritikov V4@Theatre Critics Residency sa presúva do online priestoru.

Priestormi konania 29. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra budú Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Synagóga, DOMof CREATIVITY a Svätoplukovo námestie. Viac na www.nitrafest.sk

Vstupenky online prostredníctvom predajne siete GoOut a od 7. 9. 2020 aj v pokladnici festivalu (hlavný vchod Divadla Andreja Bagara v Nitre).

rNUlife.sk / Linda Durkáčová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.