ŠKOLA VOLÁ! KOĽKO STOJÍ ZAČIATOK ŠKOLSKÉHO ROKA?

September a začiatok školského roka znamenajú významnú záťaž pre domácu kasu, pričom najviac školských pomôcok je potrebné zadovážiť prvákovi. Zošity, perá, výkresy, ale aj úbor na telocvik či farbičky na výtvarnú zoberú z rozpočtu aj niekoľko stoviek eur. Ďalšie výdavky, s ktorými musí rodina rátať, sú školné, stravné lístky, doprava, krúžky či vreckové. Odborník na financie z PARTNERS GROUP SK Matej Kovařík radí, ako si s nákladmi súvisiacimi s nástupom do školy čo najlepšie poradiť, aby  peňaženka utrpela čo najmenej.

UROBTE SI ZOZNAM A RÁTAJTE S REZERVOU

Celková výška školských nákupov je pre mnohé rodiny mimoriadnym výdavkom a treba sa naň pripraviť. Pre niekoho sú výdavky vo výške niekoľkých stoviek eur len zanedbateľná suma, iné rodiny však môže takýto rozpočet dostať do finančných ťažkostí. „Nevrhajte sa preto do nakupovania školských potrieb bezhlavo, časovo si ich rozdeľte na niekoľko mesiacov a vopred si pripravte zoznam školských pomôcok, oblečenia a ďalších vecí súvisiacich s nástupom do školy. Rodič by mal počítať aj s určitou rezervou a sumu navýšiť o 20 %,“ hovorí Matej Kovařík, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK.

S nákladmi na školáka sa najľahšie vysporiadate plánovaním a využitím akcií  - Finanční Odborníci

VÝDAVKY SI ROZDEĽTE NA JEDNORAZOVÉ A PRAVIDELNÉ

Najväčšie výdavky rodičov čakajú začiatkom školského roka. „Musia rátať s jednorazovými výdavkami, ktoré súvisia s nákupom školských pomôcok. Školy zvyknú poskytovať podrobné zoznamy. Základný nákup, najmä ak máte doma prváčika, sa môže vyšplhať na viac ako dvesto eur,“ spresňuje Matej Kovařík a dodáva: „Výdavky spojené s prípravou do školy sa však nekončia nákupom školských pomôcok. Deti počas roka chodia na rôzne výlety, kultúrne podujatia, ale aj na plavecký, lyžiarsky, alebo korčuliarsky výcvik, pri ktorých musia rodičia takisto myslieť na nemalé náklady. Každý mesiac treba navyše zaplatiť pravidelné poplatky, ako stravu v školskom zariadení, cestovné, rôzne krúžky či školský klub.“

ŠKOLA VOLÁ! KOĽKO STOJÍ ZAČIATOK ŠKOLSKÉHO ROKA?

Deti rýchlo rastú a často práve začiatok školského roka považujú rodičia za dôležité obdobie, keď treba doplniť šatník. Je tak potrebné počítať s nákupom oblečenia a obuvi. Napríklad oblečenie pre chlapca: nohavice približne 15 – 20 €, košeľa okolo 10 €, sveter asi 15 €, tričko 5 – 10 €, bunda do 40 €, obuv v rozmedzí 30 – 40 €. Treba brať do úvahy, že s vyššími nárokmi na kvalitu oblečenia stúpajú aj ceny. Úpravu alebo doplnenie si často vypýta aj detská izba, v ktorej by nemali chýbať písací stôl s lampou, stolička a úložný priestor (asi 150 – 400 €).

NÁKLADY NA PRVÁKA A STARŠIE DIEŤA SA LÍŠIA 

Kým prváčikovi treba kúpiť všetko nanovo, žiak vo vyššom ročníku používa aj veci z predchádzajúcich rokov, treba ich len dopĺňať. To však neznamená, že starší školák stojí menej, skôr naopak. Starší školáci majú síce menej pomôcok, ale zvyčajne drahších, nehovoriac o oblečení. Nevyhnutnosťou pre dnešných školákov je osobný počítač s prístupom na internet či mobil.

FINANČNÝ TIP PRE PRVÁČIKA NA ZÁVER: Vreckové učí správnym finančným návykom

Odborníci na financie radia začať s finančným vzdelávaním detí čo najskôr a už od prvej triedy vyčleniť prváčikovi malé vreckové vo výške 1 – 3 € týždenne. Pravidelné vreckové navyše ponúka rodičom výchovné výhody – deti pri ňom pochopia hodnotu peňazí, učia sa správne hospodáriť a stávajú sa samostatnými.

Náklady na školáka - Urbanfit.sk

Orientačný nákupný účet školských pomôcok na začiatok školského roka:

Zošity,  slovníček a záložka7,00 €
Farebný papier – súprava1,00 €
Výkresy A4, A3 – 2x 20 ks3,50 €
Voskovky3,00 €
Vodové farby – kvalitnejšie5,00 €
Temperové farby 12-farebné6,00 €
Farebné ceruzky + kvalitné trojhranné strúhadlo          10,00 €
Pero bombičkové, odporúčame trojhranné 2 ks + náplň           20,00 €
Nožnice na papier – detské             3,00 €
Guma1,00 €
Lepidlo – tyčinka                                                      1,00 €
Štetec plochý č. 12, štetce guľaté č. 6 a 8                  2,00 €
Pohár na vodu na výtvarnú3,00 €
Detský kufrík (alebo plastový box) na výtvarnú výchovu           10,00 €
Úbor na TV – tenisky                                  15,00 €
Tepláková súprava                                                      25,00 €
Tričko                                                                           5,00 €
Vrecko na telesnú a prezuvky – 2 ks                             8,50 €
Prezuvky                                                                       10,00 €
Zástera a obrus na výtvarnú výchovu10,00 €
Školská taška                                                               70,00 €
Box na desiatu10,00 €
Fľaša na vodu5,00 €
Spolu orientačne234,00 €

rNUlife.sk / Katarína Remiaš, 1st CLASS AGENCY

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.