Skupina HEX si na výročných koncertoch zaspomína na Ďuďa

Skupina HEX má za sebou najťažší rok v svojej 30-ročnej histórii. Aj vďaka podpore fanúšikov sa Fefe, Yxo a Tybyke rozhodli hrať ďalej. Pre priaznivcov si pripravili tri exkluzívne koncerty 22.11 v Bratislave, 26.11. v Žiline a 27.11. v Košiciach. Po odchode Petra „Ďuďa“ Dudáka nastúpil na miesto speváka Peter Novák alias „Šarkan“. 

Koncerty naplánovala kapela ešte začiatkom roka ako oslavu 30-ročného výročia na hudobnej scéne. Fanúšikovia sa môžu tešiť na prierez celou tvorbou kultovej bratislavskej kapely od prvého hitu „Madelaine“ až po megaúspešnú skladbu „Keď sme sami“. Po odchode Ďuďa spieva v HEXe Peter Novák alias „Šarkan“, ktorý je kamarátom kapely vyše 25 rokov.

„Šarkan je človek našej krvnej skupiny a v čase, keď sme riešili, ako ďalej, nám veľmi pomohol. Naučil sa veľmi rýchlo naše piesne a keď bolo treba, zaskočil za Ďuďa. Na niektorých koncertoch sa dokonca striedali. Bol to vždy veľký zážitok. Keď nastala otázka, ako ďalej po Ďuďovom odchode, veľmi nám v rozhodovaní pomohli naši fanúšikovia, Ďuďova rodina a priateľka Mirka. Dali nám neskutočne veľa energie. Cítili sme, že musíme ísť ďalej, tak, ako si to prial aj Ďuďo,“ prezradil Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Kapela tak má po 30-tich rokoch novú zostavu. Stálych členov Martina „Fefe“ Žúžiho, Tomáša „Yxa“ Dohňanského a Tibora „Tybykeho“ Szabadosa doplnil okrem Petra „Šarkana Nováka aj gitarista Laci Tvrdý a na trúbku zahrá Peter Letovanec.

„Je to zvláštny pocit. S chlapcami sa poznáme a sme kamaráti už desaťročia, až je neuveriteľné, že hrajú už 30 rokov. Za iných okolnosti by ma potešilo, kedy ma zavolali len ako hosťa na ich výročný koncert. Zrazu nie vedľa Ďuďa, ale za Ďuďa spievam pesničky, ktoré s Fefem napísali. Cítim akúsi zodpovednosť interpretovať jeho hudbu pre HEXáckych fanúšikov. Málokto otlačil takú zreteľnú stopu na našej scéne ako HEX s Ďuďom. Myslíme si, že je dobré oslavovať jeho tvorbu a život práve z pódia,“ konštatuje Peter „Šarkan“ Novák.

HEX majú pre fanúšikov pripravené aj prekvapenie v podobe novej pesničky, ktorú naspieval Ďuďo.

„Ďuďo, ako vyštudovaný hudobný skladateľ mal hlavné slovo najmä pri aranžovaní pesničiek. Spolu sme skladali hudbu, väčšina najväčších hitov bola našim spoločným dielom. Dobrou správou je, že nám zostalo veľa rozrobených skladieb a ja usilovne pracujem na ďalších. Aktuálne makáme na novej pesničke, ktorú Ďuďo stihol naspievať. Chceli by sme ju dať do éteru začiatkom novembra,“ hovorí textár HEXu Martin „Fefe“ Žúži.

Okrem megahitov „Nikdy nebolo lepšie“, „V piatok podvečer“ či „Keď sme sami“ zahrá HEX spolu so špeciálnymi hosťami ako Ivan Tásler, Katka Knechtová, Michal Kaščák, Petra Polnišová, Laco Lučenič, Zdenka Predná, Marián Čekovský, Dušan Slimák a kapely Para, Polemic, Puding pani Elvisovej, Le Payaco, Billy Barman, Družina a Chiki liki Tua.

“Špecialitou bude, že si s nami zahrajú aj bývalí členovia Jožko Jurička, Maťo Čorej, Peter Slameň, Hoťo a Veslo. Skrátka všetci, ktorí mali s HEXom počas 30-ročnej histórie niečo dočinenia a s ktorými sme si prešli kus života. Diváci uvidia aj niečo z nášho foto-video archívu. Tešíme sa, že celý večer bude režírovať náš dlhoročný kamarát Juraj Johanides, ktorý pozná našu kapelu od začiatku a má za sebou veľa podobných produkcií. Koncert bude spomienkou na nášho Ďuďa, na jeho nesmierny talent, genialitu a na to, čo tu pre nás všetkých krásne zanechal. Bude to však veselá spomienka, plná zábavy a radosti z hudby,“ konštatuje bubeník Tibor „Tybyke“ Szabados.

„Nikdy som nepremýšľal o tom, aký veľký zásah môžu mať naše pesničky a ako sa mnohé z nich stali súčasťou života ľudí. Vlastne sme si dosah našej tvorby uvedomili až teraz. Ďakujeme za podporu našim fanúšikom, kamarátom z brandže, aj našim rodinám. Tešíme sa na výročné koncerty, ako aj na ďalšie koncerty, ktoré nás čakajú v budúcnosti, milujeme totiž hranie na živo, je to náš život. Energia, ktorá prichádza od ľudí, je neskutočná a nenahraditeľná,“ uzatvára Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Vstupenky na HEX 30 KEĎ SME S VAMI TOUR 2019 si môžete kúpiť v sieti Predpredaj.sk VSTUPENKY

Informácie o skupine nájdete na http://www.hex.sk/ a FB

HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019
22.11. Bratislava - Stará Tržnica
26.11. Žilina - Dom Odborov
27.11. Košice – Historická radnica

 

Redakciu NUlife.sk informovala Nora Krchňáková NK FACTORY/ Foto : Petra Rapčanová/

úprava DM+foto/youtube.com

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.