Dvere na scénu sú pre mladých maliarov opäť otvorené – začína sa 19. ročník súťaže Maľba

Súťaž Maľba, ako jedna z najdlhšie fungujúcich iniciatív na podporu súčasnej mladej generácie umelcov, vyhlasuje svoj ďalší ročník. Začínajúci profesionálni maliari a maliarky majú opäť priestor získať hodnotnú referenciu na svoje diela zo strany renomovaných expertov v medzinárodnom paneli a uchádzať sa o prestížne ocenenie spojené s finančnou odmenou. Nadácia VÚB, ktorá súťaž od začiatku organizuje, rozdelí na jeseň trom víťazom pre ich tvorivý rozlet 30-tisíc eur a znovu zviditeľní 20 najlepších diel prostredníctvom verejnej výstavy. Umelci môžu svoje prihlášky posielať do 25. mája.

Poslaním súťaže Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ je už od roku 2006 stáť pri začínajúcich maliarskych talentoch a pomáhať im etablovať sa na profesionálnej umeleckej scéne. Iniciatíva si dáva rovnako za cieľ zveľaďovať a zušľachťovať súčasnú maliarsku tvorbu a čo najväčšmi ju priblížiť odbornej aj širokej verejnosti.  

Za doterajšiu históriu súťaže Nadácia VÚB ocenila spomedzi v danom čase nastupujúcich generácií už 49 maliarok a maliarov a venovala im celkovú finančnú podporu vo výške 370-tisíc eur. Súťaž sa stala významným impulzom pre zviditeľnenie nielen tých autorov, ktorí sa umiestnili na prvých troch priečkach, ale každoročne aj ostatných finalistov.

1 miesto: Kováčiková Dominika: Inštinkt prežitia

Najlepšou maliarkou minulého roka sa podľa hodnotenia odbornej poroty stala Dominika Kováčiková. Mladá autorka, ktorá si aj napriek svojmu mladému veku už vytvorila jasne rozpoznateľný, a pritom prepracovaný autorský rukopis, získala ocenenie za svoje dielo Inštinkt prežitia.

Víťazstvo v súťaži ma určite posunulo, hlavne na slovenskej a českej umeleckej scéne, keďže doteraz som pôsobila skôr v zahraničí. Myslím však, že je čas sa už trochu viac otvoriť aj doma na Slovensku. V tomto mi Maľba veľmi pomohla. Nachytala som kontakty, spriatelila sa s novými ľuďmi, či už umelcami alebo galeristami. Samozrejme, pre mladých začínajúcich výtvarníkov je veľmi dôležitá finančná podpora. Oceniť treba aj to, že celá udalosť Maľby je zorganizovaná veľmi profesionálne, no zároveň v priateľskej a príjemnej atmosfére,“ hodnotí víťazka súťaže Maľba 2023 Dominika Kováčiková a uchádzačom tento rok odkazuje: „Nebojte sa riskovať a neporovnávajte sa s ostatnými. Ja viem, že je to ťažké a robíme to všetci, no nenechajte sa tým odradiť. Keď už nič iné, aspoň si nemôžete povedať, že ste to neskúsili.“

Prihlasovanie trvá do 25. mája

Uchádzači môžu svoje diela prihlasovať cez online formulár dostupný cez stránku www.malba.nadaciavub.sk. Nájdu tu aj všetky potrebné informácie, týkajúce sa podmienok osobného profilu a portfólia záujemcu ako aj parametrov prihlasovaného diela. Uzávierka prihlášok do súťaže je 25. mája 2024.

Nestranné a odborné hodnotenie prihlásených diel zabezpečí opäť medzinárodná porota. Stretnú sa v nej renomovaní európski maliari, výtvarní teoretici, kurátori, galeristi či pedagógovia. Porota v prvom kole hodnotenia prihlášok vyberie 20 finalistov. Začiatkom októbra prebehne druhé kolo, kedy na základe fyzického posúdenia finálových diel určia experti troch víťazov. Nadácia VÚB im udelí odmeny vo výške 5-, 10- a 15-tisíc  eur a zorganizuje výstavu v Galérii Nedbalka s bezplatným vstupom pre verejnosť s účasťou všetkých obrazov zo shortlistu.

Cit pre umenie má Nadácia VÚB zapísaný vo svojej DNA. Za 20 rokov jej činnosti najintenzívnejšie podporovala práve umeleckú oblasť. Dôkazom toho je aj súťaž Maľba. Sme hrdí na to, ako sa postupne táto naša iniciatíva vypracovala na jednu z najviac uznávaných platforiem oceňovania mladých umelcov na Slovensku. Do aktuálneho 19. ročníka opäť pozývame všetky maliarky a maliarov, ktorí majú svojím tvorivým výtvarným stvárnením svetu čo ukázať a povedať,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

Maľba (nadaciavub.sk)

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.