Ženy po menopauze ohrozuje vážne ochorenie pečene

Menopauza je pre ženy prirodzenou súčasťou života a všetky s jej príchodom svojím spôsobom počítame. Mnohé z nás však netušia, že toto prechodné obdobie, ktoré prichádza okolo päťdesiatky, sprevádza aj viacero fyziologických zmien spojených s následným rizikom vzniku rôznych zdravotných problémov.

Jedným z menej známych, no veľmi vážnych možných následkov je nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD). Charakteristické je pre ňu „stukovatenie“ pečene, ktoré vzniká z iných príčin ako je konzumácia alkoholu.

NAFLD je celosvetovo jednou z hlavných príčin ochorenia pečene. Postihuje až 30 % dospelých, pričom jej prevalencia u žien rastie.

Ako súvisí NAFLD so zmenami počas menopauzy

Vaječníky s pribúdajúcim vekom produkujú menej vajíčok, ich funkcia sa postupne utlmuje a v dôsledku toho sa znižuje tvorba hormónov estrogénu a progesterónu.

A práve estrogén hrá, okrem iného kľúčovú úlohu aj v tom, ako a kam naše telo ukladá tuky, pričom s poklesom jeho hladiny sa môže začať hromadiť tuk v oblasti brucha a to následne vedie k vyššiemu riziku vzniku NAFLD.

Menopauza súvisí s takmer 2,4 -násobne vyššou pravdepodobnosťou vzniku NAFLD

Odborníci majú čoraz viac dôkazov, ktoré hovoria o súvislosti menopauzy s progresiou a závažnosťou NAFLD. Výskyt tohto ochorenia u žien po menopauze sa zdá byť vyšší v porovnaní so ženami pred menopauzou.

Ženy v reprodukčnom veku majú v porovnaní s mužmi nižšiu mieru výskytu NAFLD. Po nástupe menopauzy sa však prevalencia NAFLD u žien približuje k úrovni u mužov v porovnateľnom veku alebo ju dokonca prekonáva. Epidemiologické, klinické i experimentálne štúdie poukazujú na vyššie riziko NAFLD a vyššiu mieru vážnej fibrózy pečene u žien po menopauze v porovnaní so ženami pred menopauzou a tiež na to, že staršie ženy s NAFLD majú vyššiu úmrtnosť ako muži.

Metaanalýza, o ktorej informuje odborný portál endocrineweb s odvolaním sa na článok v časopise Menopause, preukázala, že menopauza súvisí s takmer 2,4 -násobne vyššou pravdepodobnosťou vzniku NAFLD.

Vedci identifikovali vhodné štúdie - také, ktoré zahŕňali dve skupiny, jednu postmenopauzálnych žien a jednu premenopauzálnych žien. Z 587 článkov vybraných na preskúmanie zahrnuli nezávislí výskumníci 12 štúdií, ktoré spĺňali ich kritériá. Následná metaanalýza týchto štúdií odhalila významnú súvislosť medzi menopauzou a NAFLD so súhrnným pomerom rizika 2,37. Tento vzťah pritom pretrval aj v metaanalýze šiestich štúdií, ktorá zohľadňovala vek a metabolické faktory. V nej bol súhrnný pomer rizika 2,19.

Ochorenie sa pritom môže postupne rozvinúť z ľahkej steatózy do nealkoholového zápalu pečene (steatohepatitídy) až do fibrózy a cirhózy či dokonca viesť k hepatocelulárnemu karcinómu.

Na vine sú estrogény

Zmeny reprodukčných hormónov podľa vedcov súvisia s rozvojom a/alebo progresiou NAFLD u žien, pričom ženy so syndrómom polycystických vaječníkov a ženy s nedostatkom estrogénov sú vystavené zvýšenému riziku.

Odborníci dávajú nižšie hladiny estradiolu (jeden z troch hlavných estrogénov, pozn. red.) v sére do súvislosti s nealkoholovou steatohepatitídou (NASH) u postmenopauzálnych žien. Upozorňujú však, že sú potrebné ďalšie dáta. Okrem nedostatku estrogénov sa u postmenopauzálnych žien ukazuje aj relatívny nadbytok androgénov a pokles proteínu viažuceho pohlavné hormóny. Zdá sa, že tieto hormonálne zmeny sa navzájom ovplyvňujú s nárastom brušnej tukovej hmoty, ktorý sa tiež objavuje u postmenopauzálnych žien, a so starnutím, pričom obe úzko súvisia so závažnosťou a progresívnymi formami NAFLD.

Prechod do nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) je kľúčovým rizikovým faktorom cirhózy, hepatocelulárneho karcinómu a kardiovaskulárnych príhod. NAFLD je navyše v súčasnosti hlavnou indikáciou na transplantáciu pečene u žien bez hepatocelulárneho karcinómu.

Spoľahlivou pomocou pre pečeň sú esenciálne fosfolipidy

Klinicky overené výhody v liečbe ochorení pečene poskytujú fosfolipidy s vysokým obsahom fosfatidylcholínov, ktoré sú zdrojom esenciálnych mastných kyselín.

World hepatitis day. Adult hands holding donation liver on pink background. Awareness of prevention and treatment viral hepatitis. Liver cancer. World cancer day. copy space. banner.

Fosfatidylcholíny tvoria základný stavebný prvok bunkových membrán a zúčastňujú sa na mnohých dôležitých procesoch. Podieľajú sa napríklad na metabolizme tukov a cholesterolu.

Ako sa preukázalo vo výskumných štúdiách, esenciálne fosfolipidy dodávané do tela sa začleňujú do poškodených bunkových membrán pečeňových buniek a prispievajú k regenerácii pečene tým, že zvyšujú metabolickú aktivitu hepatocytov a stimulujú ich regeneráciu.

Pozitívny účinok doplnkového užívania esenciálnych fosfolipidov s vysokou koncentráciou fosfatidylcholínu sa v prípade lieku Essentiale® potvrdil pri liečbe ochorení pečene rôzneho pôvodu.

Regeneráciu pečene môže významne podporiť každodenné užívanie 1 800 mg esenciálnych fosfolipidov počas jedla.

Tip redakcie: Pomôžu aj esenciálne fosfolipidy

Režimové opatrenia (diéta a zvýšená fyzická aktivita) sú najčastejším odporúčaním pri stukovatenej pečeni. Okrem toho je možné jej pomôcť aj pomocou esenciálnych fosfolipidov. Ak sa snažíte o riešenie problému so stukovatenou pečeňou, môžete zvážiť užívanie Essentiale® 300 mg, voľnopredajného lieku. Tento liek obsahuje prírodné zlúčeniny podobné fosfolipidom, ktoré sa vyskytujú v tele. Esenciálne fosfolipidy zahŕňajú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou buniek pečene a prispievajú k ich regenerácii a lepšej funkcii. Týmto spôsobom sa zlepšujú metabolické procesy v pečeni. Veľkou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky. Odporúčaná dĺžka užívania by mala byť najmenej 1 - 3 mesiace. Trvanie liečby môže tiež určiť individuálne lekár na základe zdravotného stavu pacienta.

*MAT-SK-2300299 – 1.0 – Dátum vypracovania 11/2023

rNUlife.sk /Andrea Hinková, Accelerate

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.