Uprostred tmy je svetlo najviditeľnejšie

V poradí už 16. ročník Bielej vrany sa bude konať tradične 17. novembra, v deň, kedy si pripomíname víťazstvo slobody a demokracie. Slávnostný ceremoniál sa odohrá v Sále Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave a bude prístupný aj verejnosti. Spoznáme laureátov/laureátky tohto ocenenia za občiansku statočnosť a odvahu, čakajú nás vystúpenia vzácnych osobností, kapely Bez ladu a skladu, Erø i scénický tanec Libuše Bachratej. Večerom bude sprevádzať Martin Staňo. Účasť prisľúbila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

“Tridsať rokov je pre štát významný míľnik a ohliadnuť sa za nimi je pre nás dôležité. Tým viac, že momentálne sú naša demokracia, právny štát i súdržnosť veľmi testované. Preto bude Biela vrana tento rok klásť i otázku, čo nám pomáha a pomáhalo práve v náročných časoch. Dúfame, že odpovede na ňu i samotní laureáti prinesú inšpiráciu i nádej,” povedala zakladateľka ocenenia Zuzana Wienk.

"Uprostred tmy je svetlo najviditeľnejšie."
Marcel Strýko

Podtitulom odovzdávania ocenenia Biela vrana 2023 sa stal citát Marcela Strýka – Bielej vrany 2012. Ocenenie in memoriam mu bol udelený za dlhodobý prínos.
Marcel Strýko bol košický undergroundový filozof, básnik, výtvarník a hudobník. Ako slobodný človek a významný predstaviteľ neoficiálnej kultúry bol tŕňom v oku normalizačného komunistického režimu. Pre svoju „protištátnu“ činnosť žil pod neustálym dohľadom Štátnej bezpečnosti. Absolvoval neuveriteľných 282 výsluchov. Napriek tomu, že žil na východnom Slovensku, stretával sa najmä s pražským disentom a undergroundom. V roku 1987 sa zúčastnil fóra Charty 77. Následne odišiel z práce technika v Československej televízii v Košiciach a skončil ako traťový robotník na železnici.
Do Nežnej revolúcie sa zapojil hneď od začiatku. Veľkú hrozbu videl najmä v rastúcom nacionalizme a antisemitizme. Výrazne vystupoval proti rozdeleniu Česko¬ Slovenska a ako jeden z prvých odhalil mocenské chute Vladimíra Mečiara. Neskôr upadol do depresie — bol frustrovaný a sklamaný z toho, akým smerom sa spoločnosť vyvíjala. V roku 1994 bol fyzicky napadnutý a dobitý. Vraj so slovami: „To máš od Mečiara“. Zomrel sám vo svojom byte v Košiciach niekedy medzi 3. a 5. decembrom 1994. Nemal ani 40 rokov.

Prídite 17. novembra 2023 o 19:00 do Sály Činohry Slovenského národného divadla a oslávte s nami odvahu a svetlo uprostred tmy. A ľudí, ktorí sa neboja bojovať sa slobodu a demokraciu. VSTUPENKY

Lajtmotívom slávnostného večera bude aj tridsať rokov samostatného Slovenska. Tridsať rokov skúšok, vzostupov, pádov, nádejí. Ako sme obstáli? Ktoré z výziev a skúšok tlačíme pred sebou? Ako si zachovať nádej a čo pomáha prekonať ťažké časy? Aj tieto otázky si budeme klásť 17. novembra 2023 od 19.00h.

Vstupenky je možné získať na stránke: Biela vrana 2023: Uprostred tmy je svetlo najviditeľnejšie - Vstupenky pre prednášky, workshopy, konferencie, pi 17. 11. 19:00 v meste Bratislava - GoOut

Laureátov/laureátky pre rok 2023 vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátorom ocenenia. Členmi rady sú: novinár Tomáš Němeček, herečka Táňa Pauhofová, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, právnička a zástupkyňa Via Iuris Eva Kováčechová, riaditeľ kultúrneho centra Stanica - Záriečie zo Žiliny Marek Adamov, publicistka a zakladateľka Amnesty International Marta Šimečková a riaditeľka združenia Bystriny Zuzana Wienk.

OCENENIE BIELA VRANA

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie. Organizátori už niekoľko rokov udeľujú aj ocenenie Biela vrana za dlhodobý prínos ľuďom, ktorí dlhé roky vytrvalo presadzujú verejno-prospešné riešenia často na úkor seba či proti hlavnému prúdu spoločnosti.

Viac informácií nájdete na www.bielavrana.sk

ORGANIZÁTOR OCENENIA

Bystriny, o.z.

Občianske združenie Bystriny prevzalo ocenenie Biela vrana od zakladateľov – Aliancie Fair-play a Via Iuris, ktorí založili v roku 2008 ju udeľovali 11 rokov. Bystriny sú iniciatívou, ktorá sa začiatkom roka 2019 oddelila od Aliancie Fair-play. Bystriny sa okrem ocenenie Biela vrana sústreďujú na budovanie platformy, ktorá posilňuje, podporuje a prepája občianske iniciatívy po Slovensku.

rNUlife.sk / Zuzana Golianová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.