Ocenenie Hercova misia si na Art Film Feste prevezmú Zdena Studenková a Eva Holubová

Desať dní pred začiatkom 29. ročníka najstaršieho a najväčšieho filmového festivalu na Slovensku informovali jeho organizátori na tlačovej konferencii o jeho pripravovanom programe a prezradili mená laureátok honorárneho ocenenia pre herecké osobnosti.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček: „Košice sú zaslúžene domovom Art Film Festu už od roku 2016, pretože vďaka kvalitnej kultúrnej infraštruktúre dokážeme organizátorom ponúknuť to najlepšie festivalové zázemie v podobe Amfiteátra s atmosférou kina pod hviezdami či v moderných priestoroch Kunsthalle a Kulturparku. Art Film Fest je nielen hodnotnou prehliadkou filmového umenia, ale aj skvelou prezentáciou nášho mesta, do ktorého zakaždým pritiahne tisícky hostí a turistov. Obľúbený medzinárodný filmový festival bude nepochybne tým najlepším začiatkom letnej sezóny v Košiciach, ktorá sa tradične ponesie v znamení Košického kultúrneho leta plného ďalších atraktívnych podujatí.“

„Som rád, že sa nám podarilo pripraviť 29. ročník, pretože to nebolo ľahké. Nikdy to nebolo ľahké, ale v ostatnej dobe obzvlášť,“ uviedol v úvode tlačovej konferencie producent festivalu Ján Kováčik a dodal: „Chcem sa poďakovať mestu Košice, Košickému samosprávnemu kraju a všetkým partnerom za to, že nám pomohli pripraviť festival na dôstojnej úrovni.“

„Pre Košický kraj je poctou, že Art Film Fest píše novodobé dejiny práve tu. Po ročnej pauze sme už hladní po kvalitných snímkach a festivalovej atmosfére. Župa opäť pomáha s organizáciou a projektmi, ktoré strhnú davy a zviditeľnia kraj. Aj preto sme vlani spustili Filmovú kanceláriu Košického kraja a jej výsledky sú fantastické. Len v tomto roku sa na území kraja bude točiť rekordných sedem celovečerných filmov. Do Košíc preto pozývam všetkých, ktorí chcú zažiť Cannes na Slovensku,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch uviedol niekoľko zaujímavých štatistických údajov: „Počas ôsmich dní (16.-23. júna) uvedieme na siedmich rôznych premietacích miestach spolu 146 projekcií 119 filmov, z toho je 82 dlhometrážnych a 37 krátkych. V hlavnej medzinárodnej súťaži hraných filmov o cenu Modrý anjel máme 9 filmov zo štyroch rôznych kontinentov, pričom nie je bez zaujímavosti, že prevahu majú ženy režisérky.“

V bohatom programe rozdelenom do viacerých sekcií sa objavia aj štyri filmy, ktoré boli premiérovo predstavené na tohtoročnom festivale v Cannes. Najnovší film režiséra Wesa Andersona Asteroid City a snímka Svetlá budúcnosť (A Brighter Tomorrow), v ktorej si zahrala aj slovenská herečka pôsobiaca v Taliansku Barbora Bobulová boli súčasťou hlavnej súťaže.

V sekcii Director’s Fortnight boli uvedené filmy Goldmanov prípad (The Goldman Case) a Blackbird Blackbird Blackberry.

Do programu sa opäť vracia aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Zostavovateľ sekcie Martin Kaňuch do nej vybral celkovo 36 filmov z celého sveta a v Košiciach budú uvedené v šiestich blokoch. Významným spôsobom bude prezentovaná domáca kinematografia, ktorej budú výlučne venované sekcie Slovenská sezóna, 60 rokov Slovenského filmového ústavu či Pocta Jurajovi Jakubiskovi.

Na 29. ročníku festivalu budú udelené tri honorárne ocenenia. Zlatú kameru si prevezme jeden z najvýznamnejších maďarských filmárov Béla Tarr a v rámci svojho pobytu v Košiciach sa zúčastní na krste slovenského prekladu románu Satanské tango. Jeho filmová adaptácia, ktorá má viac ako 7 hodín (presne 439 minút) vytvorila časový rekord v dĺžke jedného filmového diela v histórii Art Film Festu. Určite bude patriť k vrcholom festivalu podobne ako masterclass s jeho režisérom.

Súčasťou festivalu budú aj ďalšie masterclassy na rôzne témy súvisiace s tvorbou audiovizuálnych diel (scenár, práca s archívom, špeciálne efekty apod.) a rôzne typy sprievodných podujatí, ktoré už majú svoje tradičné zastúpenie v programe – či už ide o prezentácie, výstavy, koncerty, verejné nahrávky obľúbených rozhlasových či televíznych programov.

Špeciálne sa bude spomínať na prvého, nezabudnuteľného a jediného prezidenta Art Film Festu – Milana Lasicu. Úplne prvým filmom v programe tohto ročníka bude Oscarom ocenený film jeho najobľúbenejšieho režiséra Woody Allena Annie Hall.

Výnimočnú príležitosť budú mať diváci vidieť na striebornom plátne aj pôvodne televízny film Sladké hry minulého leta, ktorý mal zo svojej hereckej filmografie najradšej. Jeho dlhoročný spolupracovník Pavol Danišovič pripravil aj špeciálny Večer Milana Lasicu.  Piesne s jeho textami zaznejú v podaní známych osobností s excelentnou kapelou, ktorú zostavil Martin Valihora.

Nebudú chýbať ani osobné spomienky, čítačky a príbehy spojené so životom a tvorbou tohto velikána. Svoju účasť prisľúbili Ady Hajdu, Dorota Nvotová, Natália Puklušová, Peter Lipa a originálne duo Dominika Kavaschová a Andrea Bučko, ktoré pripravujú dokonca špeciálne verzie piesní na texty Milana Lasicu. Určite sa v programe objavia ešte ďalší hostia a nebude sa iba spievať, ale aj s humorom spomínať, lebo inak sa to ani nedá.

Ocenenie Hercova misia si prevezmú dve reprezentantky slovenskej a českej kinematografie

Eva Holubová patrí k najobsadzovanejším českým herečkám. Len za posledných päť rokov hrala v trinástich filmoch a ôsmich seriáloch.

Zásadný prelom v jej kariére znamenala úloha vo filme Knoflíkáři (1997), za ktorú bola nominovaná na Českého leva pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Druhú nomináciu získala za Pelíšky (1999), a napokon si odniesla Českého leva za film Ene Bene (1999).

Mimoriadny úspech u divákov mal i film Pupendo (2003) a za svoju úlohu v komédii Účastníci zájezdu (2006) získala cenu pre najlepšiu herečku na festivale Tribeca v New Yorku a ďalšiu nomináciu na Českého leva. Zo svojej filmografie si pre Art Film Fest vybrala kultovú komédiu Jana Hřebejka Pelíšky.

Zdena Studenková sa na filmovom plátne sa po prvý raz objavila ako 20-ročná v poviedkovom filme Motív pre vraždu. V roku 1978 zaujala v rozprávkovom horore Panna a netvor.

V roku 1982 stvárnila Gábinu v českej komédii storočia S tebou mě baví svět. Následne hrala vo filmoch Putování Jana Amose, O sláve a tráve, Kára plná bolesti, Južná pošta, Súkromné životy či Všetko čo mám rád. Diváci ju poznajú aj z mnohých televíznych filmov, ako aj inscenácií a seriálov.

Zo svojej filmografie do programu Art Film Festu 2023 vybrala film Anděl s ďáblem v těle so slovami: „Bola by som rada, aby sa diváci prišli do kina zabaviť a zabudli na každodenné starosti, ktoré doba prináša.“

Obe laureátky si prevezmú svoje ocenenia tradične nielen na úvodnom či záverečnom ceremoniáli, ale aj za účasti verejnosti na Dolnej bráne v Košiciach: 17. júna o 16:00 (Z. Studenková) a 22. júna o 16:00 (E. Holubová).

rNUlife.sk / Andrea Čurná, PR / zdroje: Zdena Studenková (archív), Eva Holubová (archív, Karolína Holubová), zábery z tlačovej konferencie (Art Film Fest)

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.