Folkový spevák a skladateľ Rasťo Kotal vydal nový album Dumky a balady

Prešovský folkový spevák a skladateľ Rasťo Kotal vydal svoj druhý album Dumky a balady.Je na ňom 12 autorských piesní, v ktorých s istou dávkou nostalgie spomína na svoju minulosť (Za hrsť sivých vlasov, Mostík na hájiku, Spomienky), uvažuje o láske a zmysle života (Daidalos, Strakatá deka, Svätojánska noc) a venuje sa aj ďalším témam, ktoré nás obklopujú. Protivojnová v skladbe Balada o vojakovi a enviromentálne posolstvo v duete s Edom Klenom Labutia uspávanka, pocta hudobníkom v Na palube Titanicu a baladám (Na brehu Torysy, Balada o lesných vílach, Balada o starom ráme).

“Dlho som si hral len tak pre vlastné potešenie. Zhruba v štyridsaťpätke prišiel životný zlom a zásadne sa mi zmenil život. Začal som chodiť s kamárátmi na lodičky a tam pri ohni sa to rozvinulo. Popri hraní známych skladieb som začal skladať aj vlastné. Tomu sa venujem len posledných pár rokov a je to pre mňa niečo ako terapia. V skladbách sa snažím vysporiadať sa so všetkým, čo sa okolo mňa a okolo nás deje,” povedal o svojej tvorbe Rasťo Kotal.

Svoj prvý autorský album vydal v roku 2019. Na druhý album Dumky a balady si pozval na  spoluprácu známych prešovských hudobníkov. Džezový klavírista Peter Adamkovič (AMC Trio) sa postaral o klavírny doprovod v piesni Spomienky, o hru na akordeón Matej Palidrab zo skupiny Hrdza, Lukáš Valkučák napísal gitarové aranžmany a Edo Klena si s ním zaspieval v Labutej uspávanke. Na kontabas hrá Jozef Pollák, na husle Tomáš Tkačik a na violončelo Paulína Kočišová. V skladbe Na palube Titaniku si gitarové sóla zahral Vlado Olejár. Výsledný mix albumu urobil Jozef Harničár (Hárdy studio).

K vybraným skladbám si Rasťo Kotal svojpomocne nakrútil aj videoklipy.

„Celý život maľujem a to mi pomáha reflektovať na texty mojich piesní aj obrazom. Nie je to možno dokonalé, ale dokonale to dokresľuje a dopĺňa princíp mojej tvorby,” povedal o videoklipoch Rasťo Kotal.

YT: https://www.youtube.com/@kotalfolk

Link na teaser k albumu: https://www.youtube.com/watch?v=UKdYJJXvOk4

Album na: https://www.supraphonline.cz/album/727238-dumky-a-balady

Aktualizované info: https://www.facebook.com/profile.php?id=100056870810060

rNUlife.sk / Rado Mešša, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.