Zomrel spoluzakladateľ SĽUK-u Juraj Kubánka

V pondelok nadránom zomrel vo veku 92 rokov spoluzakladateľ a dlhoročný umelecký vedúci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka. Správu o úmrtí potvrdil riaditeľ umeleckej prevádzky SĽUK-u Maroš Červenák. Informácie o termíne a mieste poslednej rozlúčky budú spresnené.

Jeden z priekopníkov choreografie ľudového tanca sa narodil 31. októbra 1928 v obci Turie v okrese Žilina. V rokoch 1947 – 1949 študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1957 absolvoval štúdium choreografie tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1949 pôsobil v SĽUK-u ako choreograf, tanečník a režisér. Už počas vysokoškolského štúdia zorganizoval skupinu šiestich chlapcov do tanečného zoskupenia Odzemkári, ktoré neskôr, spojením s folklórnym súborom Živena, položilo základy Lúčnice.

Kubánka vnímal tanec ako svoju "celoživotnú náplň, lásku a záľubu", a preto v treťom ročníku zanechal štúdium medicíny. V druhej polovici 50. rokov (1957) ukončil štúdium choreografie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave záverečnou prácou Povesť o Jánošíkovi a hôrnych chlapcoch. Už predtým však nastúpil 24. októbra 1949 do SĽUK-u, kde pôsobil ako choreograf, tanečník a režisér.

Juraj Kubánka tancoval profesionálne viac ako 60 rokov, pričom jeho umelecká práca zahŕňa okolo 250 tanečných diel, menších, väčších až celovečerných. Základné prvky ľudového tanca spájal s moderným náhľadom na tanec, využívajúc nové vyjadrovacie možnosti.

Za svoju tvorivú prácu získal Kubánka viacero uznaní a ocenení - v roku 1966 dostal titul zaslúžilý umelec, v roku 2008 mu prezident SR Ivan Gašparovič prepožičal štátne vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra I. triedy a v roku 2017 si prevzal Cenu ministra kultúry. Juraj Kubánka, legenda slovenského ľudového tanca a dlhoročný umelecký vedúci SĽUK-u, si 5. mája 2021 prevzal v priestoroch Divadla SĽUK v Rusovciach Zlatý kríž za zásluhy, ktorý mu udelil prezident Poľskej republiky Andrzej Duda.

"Sľukári, ostaňte takí, akí ste boli vždy. Majte radi to, čo robíte, majte radi tanec, hudbu, spev. To nás nielen živí, ale dáva nám silu, vôľu, chuť a krásu zo života," pozdravil Kubánka po prebratí ocenenia svojich mladých kolegov, ktorí stále interpretujú mnohé jeho choreografie.

"Juraj Kubánka sa rozhodujúcou mierou zaslúžil o vývoj a postavenie umeleckého súboru SĽUK-u v slovenskej kultúre," pripomínajú zástupcovia umeleckej inštitúcie na sociálnej sieti. "Jeho tance, ako Dupak, Kuruci, Podpolianska mlad, Biela plt na Vahu, Malovani zbojnici, Tatranska zima i Tatranski orli, či tanecne divadlo Hrachová baba a Jurosik možno považovať nielen za míľniky SĽUK-u, ale aj za diela charakterizujúce prepojenie slovenskej kultúry na tradície," dodali, deklarujúc, že Kubánka ostáva pre SĽUK a pre všetky jeho generácie navždy dominantnou osobnosťou.

Milanová: Tvorba J. Kubánku ovplyvnila celé generácie tanečníkov

Tvorba Juraja Kubánku, ktorý zomrel v pondelok, ovplyvnila celé generácie tanečníkov, umeleckých tvorcov a obdivovateľov scénického umenia doma aj v zahraničí. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Šéfka rezortu kultúry uviedla, že v pondelok v súvislosti s úmrtím choreografa, tanečníka, režiséra, dramaturga, spoluzakladateľa Lúčnice a dlhoročného umeleckého vedúceho SĽUK-u Kubánku zasiahla Slovensko ďalšia smutná správa. Úprimnú sústrasť vyjadrila celej jeho rodine a priateľom.

"Dnes nás zasiahla ďalšia smutná správa. Navždy nás opustil Juraj Kubánka - choreograf, tanečník, režisér, dramaturg, spoluzakladateľ Lúčnice a dlhoročný umelecký vedúci SĽUK-u. Jeho tvorba ovplyvnila celé generácie tanečníkov a tanečníc, umeleckých tvorcov a obdivovateľov scénického umenia doma aj v zahraničí. Úprimnú sústrasť celej rodine a priateľom. Česť jeho pamiatke."

V pondelok nadránom zomrel vo veku 92 rokov spoluzakladateľ a dlhoročný umelecký vedúci SĽUK-u Juraj Kubánka. Od roku 1949 pôsobil v SĽUK-u ako choreograf, tanečník a režisér. Kubánka získal za svoju celoživotnú činnosť štátne vyznamenania, v roku 1966 mu udelili aj titul zaslúžilý umelec.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.