SILENT LETTER PREKRAČUJE MANTINELY TECHNA NA DEBUTE LAVA

Český elektronický producent Silent Letter prichádza s debutovým albumom. Nie je však žiaden nováčik, s českou klubovou scénou je pevne spätý už od konca 90. rokov pod pseudonymom Paul Hawk. Svoju prvú štúdiovku s názvom LAVA posiela do sveta na slovenskom vydavateľstve GERGAZ.

Autorom spomínaných projektov je v Prahe usadený moravský rodák Pavel Jestřáb. Silent Letter stojí na pomedzí jeho identity ako vizuálneho umelca a techno DJa Paula Hawka. S Paulom má spoločnú formu, s Pavlom zase konceptuálne a obsahové premýšľanie pri tvorbe trackov. Paul Hawk má jasne nastavené mantinely, a to tanečné a párty orientované techno. Ako Silent Letter žánrové vymedzenie nezastáva, je to hudobný projekt s otvoreným poľom.

Proces tvorby sa u Pavla odvíja od tradičného modelu usadenia sa za midi klaviatúru a hľadanie ideálneho tvaru, až po zaznamenanie si náhleho nápadu do diktafónu telefónu pri jazde na bicykli. „Časť motívov skladieb vznikla na cestách, vo vlaku Praha/Brno, alebo napríklad v Kambodži v hotelovej izbe pri sledovaní karaoke. Inšpiráciou je hlavne moment, chvíľa, zážitok, situácia alebo spomienka, ktorú oživuje zvukové skúmanie prostredníctvom klávesnice. Akonáhle človek cítí, že se začína hudobne niečo diať, premieňa sa v podstate na sochára a začína vrstviť materiál,” opisuje Pavel.

Album LAVA vznikal s pauzami približne rok a pol. Obsahuje necelú hodinu hudby v podobe 12 skladieb. Ich názvy vykračujú po stopách miest alebo udalostí, vzápätí sa však zovšeobecňujú. „Zaujíma ma ich presah, metaforická rovina, potenciál otáznikov. V každom názve je pre mňa privátna intimita aj otvorený scenár, a to aj pre mňa samotného. Napríklad See The Lighthouse môže byť náhla spomienka na malý ostrov neďaleko Taiwanu, no rovnako aj metafora nádeje pre všetkých stroskotancov v anonymných mestských bytoch.”

Spolupráca Silent Letter a slovenského nezávislého vydavateľstva GERGAZ vzišla z prípravy napokon nevydanej série kompilácie Project Mooncircle - Finest Ego v roku 2013. Album LAVA vychádza 21. januára 2021 v digitálnej podobe na Bandcampe, onedlho bude dostupný prostredníctvom streamovacích služieb. Autorkou vizuálu je Jolana Sýkorová, Pavlova bývalá spolužiačka z pražskej UMPRUM, grafička žijúca v Amsterdame a členka tamojšieho štúdia Moniker. O mastering albumu sa postaral Tomáš "Gaex" Karásek.

LINKY A INFO

LAVA Bandcamp: https://gergaz.bandcamp.com/album/lava

Facebook Silent Letter: https://www.facebook.com/silentletterlive

rNUlife.sk / Zuzana Mráziková, PR / Vizuál: Jolana Sýkorová

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.