Čínska centrálna banka (People's Bank of China – PBOC) opäť prekvapila trhy a v utorok 20. mája 2025 znížila svoje kľúčové referenčné úrokové sadzby pre úvery (Loan Prime Rates – LPR) na historicky najnižšiu úroveň. Tento krok prichádza v čase, keď sa Peking snaží intenzívne podporiť spomaľujúcu sa ekonomiku, ktorá čelí výzvam v podobe slabého domáceho dopytu, problémov v sektore nehnuteľností a pretrvávajúceho obchodného napätia.
Jednoročná LPR, ktorá slúži ako referenčná sadzba pre väčšinu podnikových a niektorých spotrebiteľských úverov, bola znížená o 10 bázických bodov z 3,1 % na 3,0 %. Ešte významnejšie pre hypotekárny trh je zníženie päťročnej LPR, ktorá klesla z 3,6 % na 3,5 %. Tieto zníženia predstavujú prvú úpravu sadzieb zo strany PBOC za posledných sedem mesiacov, keďže naposledy boli znížené v októbri minulého roka.
Rozhodnutie o znížení sadzieb nasledovalo po sérii krokov, ktoré naznačovali uvoľňovanie menovej politiky. Už predtým, začiatkom mája, pristúpilo niekoľko veľkých štátnych bánk k znižovaniu depozitných sadzieb, čo vytvorilo priestor pre centrálnu banku, aby znížila aj úverové sadzby bez výraznejšieho tlaku na ich čisté úrokové marže.
Analytici sa zhodujú, že tento krok je súčasťou širšieho balíka stimulačných opatrení, ktoré Peking zavádza s cieľom dosiahnuť svoj ambiciózny cieľ hospodárskeho rastu okolo 5 % v roku 2025. Nižšie úrokové sadzby majú znížiť náklady na úvery pre firmy a domácnosti, čím sa má stimulovať investičná aktivita, zvýšiť spotreba a podporiť stabilizácia trhu s nehnuteľnosťami, ktorý je dlhodobo pod tlakom. Očakáva sa, že zníženie sadzieb LPR, najmä tej päťročnej, priamo pomôže znížiť mesačné splátky hypoték, čím uľaví dlžníkom a potenciálne povzbudí nový dopyt na trhu s bývaním.
Hoci zníženie sadzieb je vítaným krokom, niektorí ekonómovia varujú, že samotné úpravy sadzieb nemusia stačiť na výrazné naštartovanie úverového dopytu a širšej ekonomickej aktivity, ak nebudú sprevádzané rozsiahlejším fiškálnym stimulom. Je však jasné, že čínska centrálna banka je odhodlaná použiť všetky dostupné nástroje na zabezpečenie stability a rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.
rNUlife.sk / red., titl. foto: pbc