PRAHA – Otázka, či pražskí taxikári stále podvádzajú, trápi turistov aj miestnych už roky a, žiaľ, aj najnovšie správy a investigatívne reportáže naznačujú, že táto nepoctivá prax v uliciach českej metropoly napriek snahám o reguláciu stále pretrváva.
Problém potvrdzujú aj nedávne prípady zdokumentované tímom stojacim za videom „Podvádí stále pražští taxikáři?“ (známym aj ako Kluci z Prahy/Honest Guide), ktorý dlhodobo mapuje a odhaľuje nekalé praktiky zamerané najmä na turistov.
Objavili sa informácie o konkrétnych incidentoch z roku 2025, kedy boli turisti výrazne preplatení za jazdy, pričom v jednom šokujúcom prípade cudzinec takmer prišiel o viac ako 200 000 českých korún (cez 8 000 eur) za krátku jazdu v centre. Iné prípady zahŕňajú účtovanie násobne vyšších cien, než boli pôvodne dohodnuté alebo aká je bežná tarifa, napríklad za cestu z letiska.
Nečestní taxikári stále používajú rôzne triky – od počiatočného sľubovania nízkej ceny, ktorá sa po príchode do cieľa mnohonásobne zvýši, cez jazdu po zbytočne dlhých trasách, až po účtovanie premrštených cien v peších zónach, kde dokonca nemajú povolený vjazd.
Hoci pražské úrady a mestská polícia problém poznajú a snažia sa proti nemu bojovať (napríklad prostredníctvom špeciálnych „Taxi tímov“ alebo plánovaných prísnejších pravidiel pre zahraničných vodičov od júla 2025), prax ukazuje, že individuálne prípady podvodov sa stále vyskytujú.
Transparentnosť na trh priniesli čiastočne mobilné aplikácie ako Uber, Bolt či Liftago, ktoré často ponúkajú vopred známe ceny a systém hodnotenia vodičov.
Pozor na nepoctivých taxikárov aj v Bratislave: Kde si dávať najväčší pozor a aké sú ich triky?
Aj v Bratislave sa, podobne ako vo veľkých mestách po celom svete, môžete stretnúť s nepoctivými taxikármi, ktorí sa snažia neprimerane navýšiť cenu jazdy. Osobitnú pozornosť si treba dávať na taxíky stojace na strategických miestach, kde čakajú na svoje „obete“ – najmä pred budovou Hlavnej železničnej stanice, autobusovej stanice Nivy, pred väčšími hotelmi či na letisku. Sú to často práve títo vodiči, ktorí ponúkajú služby priamo „na zavolanie“ a môžu účtovať premrštené, neregulované tarify.
Bežnými praktikami na navýšenie ceny sú napríklad nastavenie vysokého minimálneho jazdného (okolo 25 eur za krátku trasu), vysoký nástupný poplatok (napríklad 5 eur) alebo drahé čakanie či iné skryté poplatky. Ilustráciou takejto neférovej tarify môže byť aj moja osobná skúsenosť, kedy si taxikár pred rokmi (zhruba pred 13 rokmi) za krátku, zhruba 5 km trasu od Hlavnej stanice po Inchebu naúčtoval práve spomínaných 25 eur. Preto je vždy dôležité byť obozretný.
Ako sa vyhnúť podvodu? Praktické rady pre návštevníkov Prahy:
- Používajte mobilné aplikácie: Aplikácie ako Bolt, Uber alebo lokálna Liftago často zobrazujú cenu vopred a umožňujú bezhotovostnú platbu a hodnotenie vodiča.
- Preferujte overených poskytovateľov alebo oficiálne stanovištia: Na letisku či pri väčších hoteloch využívajte oficiálne taxi služby so zaručenými tarifami.
- Overte si cenu vopred: Ak zastavujete taxi na ulici, vždy sa pred jazdou opýtajte na odhadovanú cenu do vašej destinácie. Vodič by vám mal vedieť poskytnúť informáciu.
- Požadujte potvrdenie/účtenku: Po skončení jazdy si vždy vyžiadajte riadnu vytlačenú účtenku, ktorá obsahuje detaily jazdy a identifikáciu vodiča/vozidla.
- Poznámka o údajoch: V prípade akýchkoľvek pochybností si poznačte EČV vozidla a meno vodiča.
- Zvážte MHD: Pražská MHD je efektívna, rozsiahla a cenovo dostupná alternatíva k taxi.
Hoci nemožno tvrdiť, že všetci pražskí taxikári sú nepoctiví, ostražitosť je pri využívaní taxislužieb v meste stále na mieste, najmä pre turistov, ktorí nepoznajú miestne pomery a tarify.
rNUlife.sk / Daniel Mičuda