Neuveriteľný objav v Novej Guinei: Český študent ako prvý na svete zachytil tajomného obrovského hlodavca priamo v divočine!

NOVÁ GUINEA/ČESKÉ BUDĚJOVICE – Svet vedy a biológie obletela správa o mimoriadnom objave, ktorý sa podaril českému študentovi v ďalekej Novej Guinei. František Vejmělka, doktorand z biologického centra Akadémie vied Českej republiky v Českých Budějoviciach, sa stal prvým človekom na svete, ktorý v prírodnom prostredí zdokumentoval záhadnú a obrovskú veľkrysu.

Veľkrysa patrí medzi najväčšie myšovité hlodavce na svete a môže merať úctyhodných až 85 centimetrov. Doteraz ju vedci poznali len z niekoľkých zriedkavých exemplárov uchovávaných v múzejných zbierkach. František Vejmělka ju zaznamenal v horských oblastiach Novej Guiney, kam pôvodne vycestoval s iným, no rovnako ambicióznym cieľom.

Ako uviedol pre ČTK, jeho primárnym zámerom bolo počas polročného pobytu v Novej Guinei zdokumentovať všetkých 61 druhov nelietavých cicavcov žijúcich v rôznych nadmorských výškach od úpätia až po vrchol hory Mount Wilhelm. Tento cieľ sa mu úspešne podarilo splniť, čím dosiahol unikátne vedecké prvenstvo. Zachytenie veľkrysy bolo podľa jeho slov „bonusom navyše“, ktorý nečakal.

Študentovi sa podarilo hlodavca nielen odfotiť, ale aj natočiť videozáznam. „Je neuveriteľné, že také veľké a pozoruhodné zviera zostávalo pre vedu tak málo poznané. Koľko toho ešte o biodiverzite tropických hôr nevieme?“ poznamenal Vejmělka. Jeho objav potvrdzuje, že rozsiahly ostrov v Melanézii je stále plný neobjavených druhov živočíchov a rastlín. „Na rozdiel od Afriky sa stále skutočne jedná o divočinu. A stále je preto na ostrove čo objavovať,“ uviedol.

Veľkrysa žije v horských pralesoch a na pláňach vo vysokých nadmorských výškach, typicky okolo 3700 metrov. Vrchol Mount Wilhelm, kde František Vejmělka pôsobil, sa týči do výšky 4509 metrov a je najvyšším bodom Papuy Novej Guiney. Študent zároveň zdôraznil, že bez pomoci by tento objav nebolo možné uskutočniť: „Nebyť domorodých lovcov, ktorí ma sprevádzali v horách a pomáhali mi zvieratá nájsť, nikdy by som takéto dáta nezískal,“ dodal.

Novoguinejské veľkrysy, spolu s filipínskymi veľmyšami, predstavujú najväčšie myšovité hlodavce na planéte. Objav Františka Vejmělku je významným príspevkom k poznaniu biodiverzity tohto jedinečného regiónu sveta.

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.