EXPO rabovačka po slovensky: Toľko peňazí za nič? Toto platíme z našich daní? Slovákov pobúrilo video z expozície reprezentujúcej našu krajinu na Expo Osaka priamo od slovenského návštevníka!

Osaka, Japonsko / Bratislava – Presne pred mesiacom bola v japonskej Osake slávnostne otvorená slovenská expozícia na svetovej výstave Expo 2025. Podujatie, ktoré potrvá až do 18. októbra, má slúžiť krajinám na zviditeľnenie, prilákanie turistov a podnikateľov a upevňovanie medzinárodnej spolupráce. Slovenská účasť s mottom „Slovensko – srdce inšpirácií“ si dala za cieľ odprezentovať krajinu ako atraktívnu destináciu a inšpirovať návštevníkov. Opätovné a pravidelne sa opakujúce podorzrenia na rabovačku na štátnom po slovensky a nijak inak, vždy spojené s "vysúťaženým" akože dodávateľom.

Namiesto pozitívnych reakcií však zábery zo slovenského pavilónu u mnohých Slovákov vyvolali znechutenie a silnú kritiku. Na sociálnych sieťach sa začali šíriť videá od návštevníkov, ktorí otvorene vyjadrujú sklamanie a pocit, že slovenská expozícia neplní svoju prezentačnú úlohu dostatočne. Navyše sa vynárajú podozrenia, že projekt bol značne predražený.

Nadácia Zastavme korupciu kritizuje predovšetkým výber dodávateľa výstavby slovenského pavilónu. Tú dostala česká spoločnosť Atyp Team. „No, ide o spoločnosť bez preukázateľných skúseností a bez významných tržieb či majetku. Navyše, referencie, ktoré Atyp Team vo verejnom obstarávaní uviedla, sa ukázali ako sporné – viaceré oslovené firmy vrátane Mercedes-Benz Slovakia popreli akúkoľvek spoluprácu,“ uvádza Zastavme korupciu.Cena za slovenskú expozíciu sa údajne krátko po podpise zmluvy navýšila o ďalších takmer 260-tisíc eur, čo zahŕňa aj zvláštnu kúpu dieselového generátora za 117-tisíc eur.

Súťaž o program a prevádzku pavilónu bola zrušená a Slovakia Travel tieto položky zabezpečila na priamo – a drahšie. Slovakia Travel sa bráni tým, že proces verejného obstarávania prebehol ešte v minulom roku za bývalého vedenia Ministerstva cestovného ruchu a športu SR aj samotnej organizácie. „Prioritou súčasného vedenia je zabezpečiť úspešnú reprezentáciu Slovenska a minimalizovať možné negatívne dosahy vzniknuté z rozhodnutí z minulosti,“ uviedla hovorkyňa Slovakia Travel Zuzana Eliášová. Štát už zaplatil milióny za prezentáciu krajiny na Expe v Japonsku. V pavilóne sa premietajú video obrazy Slovenska a hrá pexeso!

V zdieľaných videách, napríklad od Michala Entina Mikuláša, môžeme vidieť interiér pavilónu s množstvom obrazoviek zobrazujúcich slovenské architektonické pamiatky, umenie či proces výroby sladkostí, pričom vizuálnym motívom dominujú hrady a zámky. V slovenskom pavilóne s rozlohou 68 metrov štvorcových sú tiež vystavené slovenské produkty vo vitríne umiestnenej na zemi, čo si na bližšie prezretie vyžaduje pokľaknutie. Návštevníci sa môžu zahrať pexeso na dotykovej obrazovke a za výhru dostať lízanku so štátnym znakom.

Bývalý minister navyše pripomína aj náš vlastný stánok z predchádzajúce výstavy Expo v Dubaji. „Mali sme samostatný pavilón, dokopy 2000 metrov štvorcových plochy a 50 exponátov - vodíkové auto, dve lietadlá, vírnik,“ uviedol Richard Sulík.

Reakcie na sociálnych sieťach sú často veľmi emotívne a negatívne. Komentáre ako „Neviem, či mám plakať, alebo sa smiať“, „Som sa hanbila jak pes tam“, či prirovnania k „Incheba 1984“ a označenia ako „Svetoví sedláci“ či „Strašná hanba, celá krajina“ dominujú diskusiám. Cynický pohľad niektorých naznačuje, že „o ničom stánok reprezentuje skutočný stav krajiny“.

Video na svojom profile zdieľal aj známy karikaturista Martin Shooty Šútovec. Tam je znechutených reakcií na nezvládnutú prezentáciu Slovenska v zahraničí ešte omnoho viac.

Slováci nad predraženou účasťou Slovenska na EXPO 2025 akurát tak "gúľajú oči" ako na samotnom logu! K téme sa vyjadril na sociálnej sieti aj poslanec NRSR Marián Viskupič

Kritika sa silno viaže na údajné vysoké náklady. V popise jedného z virálnych videí sa spomína, že pavilón „Stálo to len niečo cez 10 miliónov EUR. Slovenský Pavilón na EXPO Osaka 2025, zážitok na nezaplatenie.“ Iné zdroje uvádzajú, že štát už zaplatil 5 miliónov eur z celkového rozpočtu 18 miliónov eur. Verejnosť sa pýta: „Nie je toho za 10 melónov priveľa?“ či „Toľko peňazí za nič?“

Vzorom nám je asi Maďarsko

Maďarsko má svoj vlastný pavilón, pričom v súvislosti s jeho výstavbou sa v správach objavila suma týkajúca sa tendra: najnižšia prijatá ponuka za výstavbu pavilónu (vrátane dizajnu až po demoláciu) bola 19,9 miliardy maďarských forintov (približne 50,3 milióna eur). Správy o tomto tendri z januára 2024 poukázali na to, že v rámci obmedzeného výberového konania došlo k zdvojnásobeniu pôvodnej odhadovanej ceny. Táto suma predstavuje náklady na výstavbu pavilónu, nemusí však nevyhnutne zahŕňať celkový rozpočet Maďarska na celú účasť na Expo.

Viaceré maďarské médiá informovali o vysokých nákladoch a kontroverziách spojených s výstavbou a vybavovaním pavilónu.

Konkrétne investigatívne portály ako Átlátszó a týždenník Magyar Narancs publikovali články, ktoré sa zameriavali na sumy vynaložené na pavilón. Poukazovali na výsledky verejného obstarávania, kde sa víťazná ponuka na výstavbu pavilónu (vrátane dizajnu a demolácie) pohybovala okolo 19,9 miliardy maďarských forintov (približne 50,3 milióna eur). Neskôr Átlátszó informovalo, že celkové náklady vrátane vybavenia presiahli 22 miliárd forintov (približne 55,7 milióna eur). Tieto médiá kriticky hodnotili predovšetkým proces obstarávania, ktorý bol obmedzený na úzky okruh firiem a viedol k výrazne vyššej cene, než boli pôvodné odhady. Informovanie o týchto vysokých sumách a pochybnostiach ohľadom tendra predstavuje formu mediálnej kritiky výdavkov verejných financií na tento projekt.

Séria podozrení, odvolaná riaditeľka i samotné SLOVAKIA TRAVEL hrdo a tvrdo obhajuje, ministerstvo pochybuje o transparentnosti

Ako múdre porekadlo hovorí: "Málo muziky za veľa peňazí." Minister tvrdí, že pre výstavu vymenil šéfku vládnej agentúry Slovakia travel a obstarávanie bude preverovať aj Najvyšší kontrolný úrad.

Ako vždy to bola šanca predviesť sa v najlepšom svetle pred celým svetom. Výstava Expo v Japonsku nás doteraz stála päť miliónov eur. Celkový rozpočet je pritom 18 miliónov. Video z výsledného pavilónu s rozlohou trojizbového byt = 68 metrov štvorcových = sa však rýchlo stalo hitom internetu a negatívne reakcie slovákov nenechali na seba dlho čakať. Strhla sa priam virtuálna vlna odporu!

Štátna agentúra, ktorá mala výstavu na starosti, si však výsledok stále tvrdo bráni. Štátna agentúra, ktorá mala výstavu na starosti, si však výsledok stále bráni. Ide vraj o „komplexný zmyslový zážitok“. Pexeso je „mimoriadne obľúbené“ a úspech mal vraj aj maskot! Na cenu maskota sme sa radšej ani dodatočne nespýtali s ohľadom na zdravie redaktorov. A čuduj sa svetu, navyše toto naše "divadielko" majú dopĺňať diskusie, vystúpenia a degustácie.

Generálna komisárka účasti Slovenska na výstave Michaela Kovačičová bráni oficiálne ciele s tým, že chcú Slovensko odprezentovať ako atraktívnu destináciu, inšpirovať zvedavosť a zvýrazniť unikátnosť krajiny prostredníctvom motta „Slovensko – srdce inšpirácií“ a striedajúcich sa tém ako voda, víno, zdravie, inovácie či umenie. Oficiálna prezentácia sa opiera o motívy ako hrady, zámky, ľudová kultúra a príroda, hoci text pripomína, že napriek ich neustálemu prezentovaniu ostáva počet turistov na Slovensku zanedbateľný v porovnaní s okolitými krajinami.

Hovorkyňa Slovakia Travel Zuzana Eliášová uviedla, že expozícia je „komplexný zmyslový zážitok“, pexeso je „mimoriadne obľúbené“ a úspech mal aj maskot. Argumentuje tiež priemernou dennou návštevnosťou haly až 12-tisíc ľudí v úvodných dňoch, čo vraj zvyšuje viditeľnosť Slovenska. Môžeme konštatovať, že návštevnosť pri otvorení dosahovala vysoké počty, no dnes Slovenský stánok láka malé počty záujemcov o prehliadku, čo je vidieť aj na spomínanom videu.

S výstavou sa však ťahá aj séria ďalších podozrení v rámci nekalej činnosti obstarávateľa. Uniformy pre hostesky vyšli na 11-tisíc eur, dodávateľ si dodatočne naúčtoval aj 117-tisíc za nový dieslový generátor. Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval porušenie zákona, kontrolu chystá aj NKÚ.

„Čo sa týka Osaky, u mňa tam v poriadku nie je absolútne nič. Ohľadom tohto sa ani nemusíme baviť. Už to, že som odvolal riaditeľku, je dôkazom toho, že nie som stotožnený ani so sumou, ani so spôsobom prevedenia,“ vyhlásil minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

Minister Huliak predpokladá, že príde aj pokuta. „Potom sa poradíme s právnikmi, ako budeme postupovať ďalej,“ dodal.

Súhrn

  • Celkový rozpočet na slovenskú účasť je 18 miliónov eur, pričom štát už zaplatil 5 miliónov eur. V súvislosti s pavilónom sa spomína aj suma „niečo cez 10 miliónov EUR“.
  • Slovenský pavilón má rozlohu len 68 metrov štvorcových, čo je výrazne menej než na predchádzajúcom Expo v Dubaji (2000 m2).
  • Hlavným vizuálnym motívom expozície sú slovenské hrady a zámky zobrazované na obrazovkách.
  • Vo vitríne sú vystavené slovenské produkty, vitrína je však umiestnená na zemi, čo sťažuje jej prezeranie.
  • Súčasťou interaktívnej časti je pexeso s hradmi, za ktoré návštevníci dostanú lízanku.
  • Existujú podozrenia z predraženia projektu a nehospodárneho nakladania s verejnými financiami, pre ktoré podala Nadácia Zastavme korupciu podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
  • Prípadom sa zaoberá aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý už konštatoval porušenie zákona.
  • Kritizovaný je najmä výber dodávateľa výstavby pavilónu, českej spoločnosti Atyp Team, ktorá údajne nemá preukázateľné skúsenosti a má sporné referencie.
  • Ďalšie podozrenia sa týkajú navýšenia ceny o takmer 260-tisíc eur krátko po podpise zmluvy.
  • Kontroverzná je kúpa dieselového generátora za 117-tisíc eur.
  • Súťaž na program a prevádzku pavilónu bola zrušená a zabezpečená priamo, avšak drahšie.
  • Slovakia Travel sa bráni, že proces obstarávania prebehol za bývalého vedenia.
  • Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak vyjadril absolútnu nespokojnosť s expozíciou a odvolal riaditeľku Slovakia Travel.
  • Minister očakáva pokutu od ÚVO a zvažuje ďalšie právne kroky.
  • V porovnaní so Českou republikou, ktorá má na Expe trojposchodový pavilón a projekt s rozpočtom nepresahujúcim 12 miliónov eur, pôsobí slovenská expozícia skromnejšie a nákladnejšie vzhľadom na jej rozsah.
  • Kritici poukazujú aj na kontrast s vlastnou účasťou Slovenska na predchádzajúcom Expo v Dubaji, kde mal pavilón rozlohu 2000 m2 a významné exponáty.

Dá sa teda jednoducho konštatovať, že slovenská účasť na projekte EXPO OSAKA 2025 je úplne nadhodnotená a fatálne predražená, s pochybným korupčným pozadím a doteraz nevysvetlenými zlyhaniami kompetentných. A "slovač" nech len pekne konsoliduje a padá na kolená! Žijeme v krajine, kde štát okráda štát na úkor občanov v prospech "našich ľudí", politicky previazaných, mocou a ľahko získanými peniazmi opantaných oligarchov a ľudí s nekalými ú,myslami proti občanom a štátu napojených na vládnu moc. Tak necháme sa zas "príjemne" prekvapiť prácou kontrolných orgánov, prípadne prácou orgánov činných v tretnom konaní (očtk) a následne súdnou mocov. Či už konečne niekto ponesie v tejto krajine za jednoznačnú "rabovačku na štátnom za účasti samotného štátu v priamom prenose" aj reálnu trestnoprávnu zodpovednosť, alebo postačí u nás bežné politické "zbavenie funkcie našich ľudí a skutok sa vlastne ani vôbec nestal".

Prečítajte si aj report Nadácie Zastavme korupcie na index sme: Za malý stánok milióny eur? Štát porušil pri EXPO Osaka zákon, keď zrušil súťaž - Index SME

rNUlife.sk / autor: Daniel Mičuda, titl. foto: FB, ostatné foto: tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.