Lesy, kedysi plné života, dnes čelia výraznému úbytku biologickej rozmanitosti. Tento nepriaznivý trend nie je spôsobený len modernými postupmi ako výsadba monokultúr či nadmerný stav zveri, ale aj zanedbávaním tradičných metód starostlivosti o lesy. Práve tieto historické prístupy, ktoré boli v minulosti bežné, pomáhali udržiavať lesy otvorené, rôznorodé a chudobné na živiny, čím vytvárali ideálne podmienky pre množstvo druhov organizmov.
V reakcii na túto situáciu predstavujú vedci z Botanického ústavu Akadémie vied Českej republiky tri tradičné metódy obhospodarovania lesov, ktoré v súčasnosti zažívajú návrat a nachádzajú uplatnenie v praktickej ochrane lesných biotopov a otvorenej krajiny. Tieto metódy nielen pomáhajú zachovať súčasný stav cenných lokalít, ale aktívne podporujú ich biologickú rozmanitosť.
Medzi týmito metódami vyniká zakladanie takzvaných stredných lesov, čo je forma výmladkového hospodárenia (pařezení). Pri tejto metóde dochádza k obnove porastu zmladzovaním z pňov posekaných stromov. Stromy sa neodstraňujú úplne, ale z ich pňov vyrastajú nové výhonky, čím sa zabezpečuje priebežná obnova lesa. Táto metóda vytvára špecifickú štruktúru lesa s rôzne starými stromami a otvorenými plochami, čo prospieva mnohým rastlinným a živočíšnym druhom.
Ďalšou tradičnou metódou je hrabanie steliva. Spočíva v pravidelnom odstraňovaní opadaného lístia a ihličia z lesnej pôdy. Tým sa znižuje množstvo živín v pôde, čo je výhodné pre druhy rastlín a húb, ktoré preferujú chudobnejšie podmienky.
Treťou metódou je letnenie stromov, známe aj ako orez na babku. Ide o špecifický spôsob orezávania konárov vo väčšej výške, čím sa strom tvaruje a zabezpečuje prísun svetla do nižších poschodí lesa alebo okolitej krajiny. Tento prístup vytvára charakteristické stromy a podporuje biodiverzitu spojenú s presvetlenými stanovišťami.

Zdroj: ant.sk
Tieto tradičné postupy, overené generáciami lesníkov, dnes opäť nachádzajú svoje miesto ako dôležité nástroje na zastavenie úbytku biologickej rozmanitosti v lesných ekosystémoch.
Predstavené video materiály a výskum vznikli v rámci projektu „Využitie tradičných znalostí k zastaveniu straty biologickej rozmanitosti v lesoch“, ktorý bol realizovaný s podporou Nórskych fondov 2014-2021 a Technologickej agentúry Českej republiky. Zdôrazňujú, že návrat k osvedčeným metódam našich predkov môže byť kľúčom k zdravším a rozmanitejším lesom budúcnosti.
rNUlife.sk / autor: Andrej Pokorný, titl. foto: mojdom.zoznam.sk