Ženeva, Švajčiarsko – Spojené štáty americké a Čína dosiahli významný pokrok v snahe ukončiť vzájomnú obchodnú vojnu. Po dvoch dňoch intenzívnych rokovaní v Ženeve sa obe krajiny dohodli na drastickom a recipročnom znížení ciel na obdobie 90 dní.
Dohoda bola oznámená v spoločnom vyhlásení a predstavuje kľúčový krok v úsilí Washingtonu a Pekingu o stabilizáciu globálnej ekonomiky a finančných trhov, ktoré boli v poslednom čase zasiahnuté eskaláciou obchodného napätia.
Americký minister financií Scott Bessent po stretnutiach s čínskymi predstaviteľmi uviedol, že obe strany sa dohodli na „90-dňovej prestávke“, počas ktorej dôjde k „výraznému zníženiu úrovne ciel“. Konkretizoval, že recipročné clá sa znížia o 115 %.
Minister Bessent ďalej zdôraznil, že hoci obe krajiny majú záujem pokračovať vo vzájomnom obchode, Spojené štáty usilujú o dosiahnutie väčšej rovnováhy. Rokovania o riešení zostávajúcich sporných otázok budú preto pokračovať. Bessent vyjadril nádej, že Čína prejaví väčšiu otvorenosť voči americkým tovarom a že sa podarí uzavrieť dohodu, ktorá pomôže USA vyrovnať ich najväčší bilaterálny obchodný deficit.
Americký obchodný zástupca Jamieson Greer zároveň spresnil, že dohoda sa týka konkrétnych ciel, ktoré boli predmetom nedávnej eskalácie. Pôvodné plošné clo USA vo výške 10 % na dovoz z celého sveta zostáva naďalej v platnosti, rovnako ako ďalšie opatrenia prijaté počas prvej vlády prezidenta Donalda Trumpa, vrátane tých, ktoré sú zamerané na obchod s fentanylom.
Americký obchodný zástupca Jamieson Greer uviedol, že USA súhlasili so znížením colnej sadzby na čínsky tovar o 115 percentuálnych bodov na 30 % zo 145 % a Čína súhlasila so znížením sadzby na americký tovar v rovnakom rozsahu, čím jej clá klesnú na 10 % zo 125 %.
Greer a americký minister financií Scott Bessent oznámili dočasnú redukciu ciel na tlačovej konferencii v Ženeve. Uviedli tiež, že obe strany začali konzultácie o obchodných otázkach.
Americký prezident Donald Trump v apríli zvýšil clá na dovoz z Číny na kombinovaných 145 % a Čína ako odvetu zdvihla clá na americký dovoz až na 125 %. Takéto vysoké clá v podstate predstavujú bojkot produktov oboch krajín.
Oznámenie USA a Číny o dohode odštartovalo rast akcií, pričom americké akcie stúpli o viac ako 2 %, hongkonský index vzrástol takmer o 3 % a akciové indexy v Nemecku a Francúzsku sa zvýšili o 0,7 %. Aj dolár v reakcii na správu posilnil.
Investori sa obávali, že obchodný spor USA a Číny môže vyústiť do krízy, ktorá by mohla ohroziť globálnu ekonomickú aktivitu a zvýšiť neistotu pre podniky.
Greer však upozornil, že dohoda sa týka len tzv. recipročných ciel, pričom plošné clo USA vo výške 10 % na dovoz tovarov z celého sveta zostáva v platnosti, rovnako ako clá vo výške 25 % na položky ako oceľ, hliník a autá. Naďalej platia aj clá voči Číne vo výške 20 % za jej údajnú úlohu pri toku nelegálnej drogy fentanyl do USA, ako aj ďalšie opatrenia proti Pekingu prijaté počas prvej vlády prezidenta Trumpa.
Medzi oboma krajinami sú naplánované ďalšie rokovania, pričom budú viesť konzultácie na pracovnej úrovni o relevantných ekonomických a obchodných otázkach. No aj napriek uvoľneniu závratne vysokých taríf analytici poznamenali, že zostávajúce clá sú stále vyššie ako na začiatku Trumpovho druhého funkčného obdobia v Bielom dome v januári 2025.
Táto 90-dňová prestávka a zníženie ciel poskytuje obom stranám priestor na ďalšie intenzívne rokovania s cieľom nájsť dlhodobejšie riešenie obchodných sporov. Dohoda je vnímaná ako pozitívny signál a krok k potenciálnemu ukončeniu obchodnej vojny, ktorá negatívne ovplyvňuje globálny obchod a investície.
rNUlife.sk / Daniel Mičuda