Psychedelické látky boli dlho tabuizované, no v posledných rokoch sa stávajú predmetom intenzívneho vedeckého skúmania pre ich potenciálne terapeutické účinky. Najnovší výskum prináša prekvapivý poznatok – zdá sa, že tieto zlúčeniny dokážu zvýšiť kognitívnu flexibilitu mozgu, a čo je dôležité, ich pozitívny vplyv môže pretrvávať po dobu niekoľkých týždňov.
Nová štúdia, o ktorú informoval portál SciTechDaily, sa zamerala na dlhodobejšie efekty psychedelík na kognitívne funkcie. Pomocou inovatívnej automatizovanej paradigmy sekvenčného učenia vedci na myšiach hodnotili ich schopnosť prispôsobiť sa zmenám pravidiel, čo je bežná metóda na testovanie kognitívnej flexibility. Myši liečené psychedelickou zlúčeninou výrazne prekonali tie z kontrolnej skupiny, preukázali väčšiu adaptabilitu, zlepšenú efektivitu plnenia úloh a vyššie percento správnych odpovedí. Dôležité je, že štúdia zaznamenala významné zlepšenie kognitívnej flexibility u samcov aj samíc myší, čo naznačuje potenciál širokého klinického využitia psychedelickej terapie bez ohľadu na biologické pohlavie.

„Čo robí tento objav obzvlášť významným, je trvalé trvanie kognitívnych výhod po jedinej dávke psychedelika,“ povedal profesor Omar J. Ahmed, hlavný a zodpovedný autor štúdie z Katedry psychológie Michiganskej univerzity. „Pozorovali sme zvýšenú adaptabilitu učenia, ktorá pretrvala týždne, čo naznačuje, že tieto zlúčeniny môžu vyvolať trvalé a behaviorálne významné zmeny v neuroplasticite v prefrontálnom kortexe.“
Tieto výsledky dopĺňajú existujúci bunkový výskum, ktorý ukazuje psychedelikami vyvolané štrukturálne zmeny v prefrontálnom kortexe, ale jedinečným spôsobom demonštrujú trvalé kognitívne výhody pretrvávajúce dlho po tom, čo okamžité účinky látky vymizli. Keďže záujem o psychedelickú medicínu neustále rastie, tento výskum nastoľuje zaujímavé otázky o tom, ako by psychedeliká mohli pretvárať neurónové dráhy zodpovedné za flexibilné myslenie a či by mohli potenciálne znovu otvoriť kritické obdobia plasticity mozgu. Vedci sa pýtajú, aké molekulárne mechanizmy sú základom týchto dlhotrvajúcich kognitívnych zlepšení a ako by načasovanie a frekvencia podávania mohli ovplyvniť dlhodobú neuroplasticitu.

„Súčasná štúdia sa zamerala na dlhodobé účinky jedinej dávky psychedelika. Kľúčovou otázkou je, čo sa stane s dvoma, tromi alebo dokonca dvadsiatimi dávkami užitými počas niekoľkých mesiacov. Je každá ďalšia dávka pre flexibilné učenie čoraz prínosnejšia, alebo existuje plató efekt, či dokonca negatívny efekt pri príliš mnohých dávkach? Toto sú dôležité otázky, na ktoré treba nájsť odpovede v ďalšom kroku v snahe urobiť psychedelickú medicínu racionálnejšou a mechanistickejšou,“ uviedol Dr. Ahmed. Tieto poznatky otvárajú nové dvere pre potenciálne liečebné využitie psychedelických zlúčenín pri rôznych stavoch spojených so zníženou kognitívnou flexibilitou.
TOP zaujímavosť navyše: Na rozdiel od mnohých iných látok, ktoré menia vedomie len na krátky čas, tento výskum poukazuje na to, že vplyv psychedelík na flexibilitu mozgu môže byť výrazne dlhodobý a pretrvávať celé týždne po ich užití, nie len hodiny.
rNUlife.sk / Daniel Mičuda