Neuveriteľný príbeh Američana: Takmer 20 rokov si podával hadí jed, jeho krv je kľúčom k univerzálnej protilátke

Veda často čerpá inšpiráciu z nečakaných zdrojov. V prípade vývoja potenciálne univerzálnej protilátky proti hadiemu jedu je týmto zdrojom mimoriadny príbeh Američana Tima Friedeho. Tento muž si po dobu takmer dvoch desaťročí cielene podával hadí jed a nechal sa uštipnúť jedovatými hadmi, aby si vybudoval imunitu. Jeho extrémny experiment teraz prináša prelomové výsledky pre výskum, ktorý by mohol zachrániť tisíce životov po celom svete.

Tim Friede, ktorý sa v minulosti živil ako automechanik a vo voľnom čase sa venoval chovu hadov, začal so svojou nekonvenčnou praxou začiatkom 21. storočia. Po dobu takmer 18 rokov si aplikoval stovky injekcií s jedmi od najsmrteľnejších hadov na svete, vrátane kober, mamb či štrkáčov, a zároveň sa nechal týmito plazmi aj cielene uštipnúť (údajne viac ako 200-krát). Jeho pôvodnou motiváciou bola osobná ochrana pri práci s hadmi, no postupne sa z toho stal životný projekt s presahom, s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí umierajú na následky uštipnutí v iných častiach sveta. Je dôležité zdôrazniť, že tento extrémne nebezpečný postup vedci dôrazne neodporúčajú a nikto by ho nemal napodobňovať.

Tim Friede sa snaží byť čo najviac nápomocný pre výrobu novej univerzálnej vakcíny Zdroj: JLABS, Jacob Glanville

Tim Friede, civilný nadšenec a samouk, podstúpil viac ako 700 injekcií jedu a prežil vyše 200 uštipnutí, vrátane tých od jedných z najnebezpečnejších hadov sveta – kobier, tajpanov či mamutovcov.

Jeho telo sa počas rokov vystavovania extrémnym toxínom naučilo produkovať výnimočné protilátky. Vedci teraz dúfajú, že práve tie by mohli slúžiť ako základ univerzálnej protilátky proti širokému spektru hadích jedov, uvádza web BBC.

„Tim naučil svoj imunitný systém rozpoznávať a neutralizovať rôzne typy toxínov. Jeho protilátky sú naozaj výnimočné,“ uviedol profesor Peter Kwong z Kolumbijskej univerzity, ktorý na výskume spolupracuje.

Vedci, pod vedením imunológa Dr. Jacoba Glanvillea z biotechnologickej spoločnosti Centivax, si všimli Friedeho jedinečnú imunitnú históriu a rozhodli sa študovať jeho krv. Zistili, že Friedeho telo si vyvinulo silné, široko neutralizujúce protilátky, schopné bojovať proti nervovým toxínom prítomným v jedoch mnohých druhov hadov.

Využitím týchto unikátnych protilátok z Friedeho krvi, v kombinácii s existujúcim liekom (varespladib), ktorý inhibuje enzým prítomný vo väčšine hadích jedov, vytvorili výskumníci experimentálny „koktail protijedov“. V testoch na myšiach sa tento koktail ukázal ako mimoriadne účinný. Poskytol 100% ochranu proti smrtiacim dávkam jedu z 13 druhov hadov a čiastočnú ochranu (20-40%) proti ďalším šiestim druhom, čím pokryl 19 najnebezpečnejších druhov hadov identifikovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Medzi týmito hadmi boli napríklad mamba čierna, kobra kráľovská, tajpan vnútrozemský či zmija hnedá.

Vedci pracujúci na výrobe univerzálnej protilátky proti hadím jedom, zdroj: Centivax

Tento výskum predstavuje najširšie účinnú protilátku, aká bola doteraz vyvinutá. Súčasné protijedy sú zvyčajne veľmi špecifické a účinné len proti jedu konkrétneho druhu hada, čo výrazne komplikuje liečbu, najmä ak nie je známe, aký had pacienta uštipol, alebo ak nie je dostupné špecifické sérum. Potenciálny vývoj univerzálnej alebo širokospektrálnej protilátky by mohol zásadne zmeniť prístup k liečbe uštipnutí, ktoré si ročne vyžiadajú až 140 000 životov a mnohým ďalším spôsobia trvalé následky.

„Stalo sa to mojím životným štýlom. Posúval som hranice len preto, aby som možno raz pomohol ľuďom, ktorí umierajú na druhej strane sveta,“ hovorí samotný Friede. Svoje rozhodnutie však takmer zaplatil životom – dve rýchle po sebe idúce uštipnutia kobrou ho kedysi uviedli do kómy.

Doterajšie protilátky a séra pôsobia vždy len proti konkrétnemu druhu hada. Ak lekári nepoznajú presný druh, ktorý pacienta uštipol, liečba je často neúčinná alebo príliš pomalá. Vedci teraz skúmajú, či by protilátky odvodené z Friedeho krvi mohli fungovať univerzálne – teda neutralizovať viacero druhov hadích toxínov naraz.

Vedci sú optimistickí a veria, že v priebehu 10 až 15 rokov by mohli vyvinúť účinnú liečbu pokrývajúcu väčšinu hlavných skupín hadích toxínov. Kým sa však protilátka dostane k ľudským pacientom, bude potrebných ešte veľa rokov rozsiahlych klinických testov a vývoja výrobných procesov.

Príbeh Tima Friedeho a výskum založený na jeho jedinečnej imunite sú fascinujúcim príkladom toho, ako extrémnu osobnú skúsenosť možno pretaviť do potenciálne revolučného medicínskeho pokroku, ktorý môže v budúcnosti zachrániť nespočetné množstvo životov.

rNUlife.sk / autor: Andrej Pokorný

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.