Zrýchlenie opatrení na zmiernenie klimatických zmien by mohlo priniesť nielen ekologické, ale aj ekonomické výhody. Podľa správy OSN by ambicióznejšie klimatické politiky mohli v najbližších desaťročiach zvýšiť globálne HDP a priniesť nové pracovné miesta. Investície do obnoviteľných zdrojov energie, ekologickej infraštruktúry a udržateľných technológií by tak mohli byť kľúčom nielen k záchrane planéty, ale aj k hospodárskemu rastu.
Podľa spoločnej štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Rozvojového programu OSN (UNDP) by urýchlené opatrenia v boji proti zmene klímy mohli do roku 2040 zvýšiť globálny hrubý domáci produkt (HDP) o 0,2 %. Tento nárast by zodpovedal veľkosti ekonomiky Švédska. Štúdia zdôrazňuje, že dobre navrhnuté klimatické politiky, ktoré znižujú emisie a investujú do čistej energie, môžu zvýšiť efektivitu, produktivitu a inovácie.
Zároveň štúdia varuje, že nejasné klimatické politiky by mohli oneskoriť súkromné investície a znížiť globálne HDP o 0,75 % už do roku 2030. Tieto zistenia prichádzajú v čase, keď sa zástupcovia približne 40 krajín stretávajú v Berlíne na Petersberskom klimatickom dialógu, aby pripravili agendu pre nadchádzajúci summit COP30, ktorý sa uskutoční v novembri v brazílskom meste Belém.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zdôraznila nevyhnutnosť klimatických opatrení a pripomenula záväzky prijaté na summite v Dubaji v roku 2023, ktoré zahŕňajú postupné ukončenie využívania fosílnych palív a výrazné rozšírenie globálnej kapacity obnoviteľnej energie do roku 2030. Tieto informácie podčiarkujú dôležitosť rýchleho a rozhodného konania v oblasti klimatických zmien, nielen z environmentálneho hľadiska, ale aj pre globálny hospodársky rast.
rNUlife.sk / Daniel Mičuda, podľa Reuters