Mozog na plné obrátky: Odborníci potvrdzujú, že tréningom ho môžete rozvíjať aj v dospelosti

Mozgové funkcie možno rozvíjať aj v dospelom veku, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu. Poukázal na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti celosvetovej kampane Týždeň povedomia o mozgu, ktorá trvá do nedele (16. 3.). Zdôraznil, že zdravý mozog je zásadný pre prežitie plnohodnotného života.

Cieľom kampane je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho činnosť a na význam zdravého životného štýlu a mozgových cvičení na podporu jeho fungovania. Pri tejto príležitosti bude úrad do konca týždňa na sociálnych sieťach zverejňovať aktivity na precvičenie mozgových funkcií.

"Zdravý mozog je zásadný pre prežitie plnohodnotného života. Mozog patrí k našim najdôležitejším orgánom - umožňuje nám myslieť, hýbať sa a komunikovať s okolím. Dáva nám schopnosť vnímať svet naokolo, cítiť emócie, pamätať si, učiť sa a sústrediť sa," poznamenal ÚVZ.

Ako uviedol, významnú úlohu v tom, ako bude mozog pracovať počas života, zohráva jeho štrukturálny vývin v období pred, okolo a krátko po narodení. "V tom čase je mozog najtvárnejší a najcitlivejší voči stimulácii, rané zážitky preto môžu významne ovplyvniť ďalší život jednotlivca," vysvetlil úrad. Počas dospievania dozrievajú mozgové funkcie ako myslenie, pamäť, priestorová orientácia, pozornosť či predstavivosť.

U detí je podľa odborníkov potrebné stimulovať mozgové funkcie postupne, s ohľadom na ich vek a čo najpestrejším spektrom činností. "Treba si pritom dať pozor, aby sme ich nepreťažovali," upozornil ÚVZ. Dodal, že mozgové funkcie možno rozvíjať aj v dospelosti vďaka plasticite mozgu.

Týždeň povedomia o mozgu si každoročne pripomíname v mesiaci marec. Cieľom tohto týždňa je upozorniť verejnosť na dôležitosť ľudského mozgu a jeho činnosť. Taktiež sa kladie dôraz na význam zdravého životného štýlu a podporných cvičení na zlepšenie fungovania mozgu. Týždeň povedomia o mozgu bude prebiehať od 10. do 16. marca 2025.

🧠 TÝŽDEŇ POVEDOMIA O MOZGU (10. - 16. marec 2025)

Od 10. do 16. marca 2025 sa koná celosvetová kampaň Týždeň povedomia o mozgu. Jej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho činnosť a na význam zdravého životného štýlu a mozgových cvičení na podporu jeho fungovania.

🧠 AKTIVITY POČAS TÝŽDŇA MOZGU

Náš mozog má rád výzvy, stimuláciu a cvičenie. Mozog je ako sval, ktorý potrebuje pravidelné cvičenie, aby sme boli v „dobrej forme“.

Počas Týždňa mozgu 2025 (10. - 16. 3. 2025) ÚVZ SR vo svojom profile na sociálnej sieti zverejní každý deň novú úlohu na „precvičenie mozgových závitov“. V nich si budete môcť precvičiť vašu koncentráciu, alebo si otestovať krátkodobú pamäť či pozornosť. Začíname v pondelok ráno.

🧠 PREČO SA STARAŤ O MOZOG
Zdravý mozog je zásadný pre prežitie plnohodnotného života. Mozog patrí k našim najdôležitejším orgánom - umožňuje nám myslieť, hýbať sa a komunikovať s okolím. Dáva nám schopnosť vnímať svet naokolo, cítiť emócie, pamätať si, učiť sa a sústrediť sa.

Významnú úlohu v tom, ako bude mozog pracovať počas života, zohráva jeho štrukturálny vývin v období pred, okolo a krátko po narodení. V tom čase je mozog najtvárnejší a najcitlivejší voči stimulácii, rané zážitky preto môžu významne ovplyvniť ďalší život jednotlivca.

Funkčný vývin mozgu však prebieha ešte roky po narodení - odhaduje sa, že asi do 25. roku života. Počas dospievania dozrievajú mozgové funkcie ako myslenie, pamäť, priestorová orientácia, pozornosť či predstavivosť.

U detí je preto potrebné stimulovať mozgové funkcie postupne, s ohľadom na ich vek a čo najpestrejším spektrom činností. Treba si pritom dať pozor, aby sme ich nepreťažovali. Aj v dospelom veku stále máme potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie vďaka plasticite (prispôsobivosti) mozgu, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu.

Mozog je ústredný orgán nervovej sústavy, ktorý riadi všetky činnosti v našom tele a prenáša signály z mozgu do iných častí tela. Ľudský mozog tvorí z 80 % voda, a preto je veľmi citlivý na dehydratáciu. Mozog sa nikdy nevypne, pracuje aj počas spánku, pričom ukladá dôležité informácie a spomienky do dlhodobej pamäti. Významnú úlohu akým spôsobom bude mozog pracovať počas života zohráva štrukturálny vývin v období pred, okolo a krátko po narodení. V ránom období je mozog citlivejší na zážitky a tým môže ovplyvniť ďalší život jedinca.  Aktivity, ktoré vykonávajú deti by mali byť prispôsobené veku na potrebnú aktiváciu mozgových funkcii tak, aby sme deti nepreťažovali. U dospelej populácie je stály potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie. Ľudský mozog ovplyvňujú rôzne rizikové faktory, a preto je dôležité, aby sme sa oňho starali a vyhýbali sa tomu, čo mu môže uškodiť. Medzi rizikové faktory, ktoré môžu negatívne pôsobiť na mozog patria:

  • Nedostatok spánku: počas spánku sa ukladajú naučené informácie do dlhodobej pamäti, ak by bol spánok nedostatočný, môže narúšať koncentráciu a poškodiť pamäť.
  • Počítač, mobil: ich nadmerné používanie zhoršuje výkonnosť mozgu, ľudia sa spoliehajú na informačné technológie a pamäť využívajú menej, čím spohodlnie.
  • Vykonávanie viacerých činností súčasne: pri vykonávaní viacerých činností súčasne, sa znižuje pracovná výkonnosť, čo spôsobuje pokles sústredenia.
  • Fajčenie: celkovo pôsobí na ľudský organizmu negatívne - nikotín poškodzuje cievy a zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
  • Alkohol: pravidelná a dlhodobá konzumácia alkoholických nápojov môže spôsobiť trvalé poškodenie mozgu.
  • Dlhodobý stres: dlhodobé stresové situácie sú pre mozog záťaž, ktorá sa prejaví poruchou pozornosti.

Niektoré rizikové faktory nepriaznivo ovplyvňujú mozog i celkové zdravie jedinca, preto by sme mali myslieť na pozitívne veci, používať vlastnú pamäť- sústrediť sa. Odporúčania smerujú k používaniu informačných technológii len v najnutnejších prípadoch, pričom by sme si mali udržiavať mozog v činnosti pomocou logických hier, učením sa cudzieho jazyka či hry na hudobnom nástroji. Medzi ďalšie odporúčania patrí aj stretávanie sa s priateľmi, hranie spoločenských hier, kvalitný a dostatočný spánok. Pamäť možno udržať v dobrej kondícii pomocou tréningov, ktoré ho udržiavajú aj vo vyššom veku v činnosti. Medzi tréning pamäti možno zaradiť čítanie kníh, logické hry, lúštenie krížoviek, doplňovačky a pod.

Okrem tréningu pamäti by sme mali dbať aj na zdravý životný štýl. Pre zlepšenie fungovania mozgu sa odporúča konzumácia rýb (obsahujú omega 3- mastné kyseliny), strukovín, orechov, ovocia, zeleniny a dodržiavanie pitného režimu. Pravidelná fyzická aktivita sa taktiež považuje za účinnú formu relaxácie, pretože zvyšuje prietok krvi a urýchľuje transport dôležitých látok do mozgu. Pohybová aktivita by mala byť prispôsobená veku a aktuálnemu zdravotnému stavu.

Poznať činnosť, fungovanie mozgu a pamäti je dôležité, a preto v rámci Týždňa povedomia o mozgu sa k tejto kampani pripája aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci, realizáciou bezplatných prednášok pre žiakov ZŠ, SŠ i seniorov na témy: Načo nám je mozog? Ako si udržať mozog fit, Alzheimerova choroba. O možnosti a realizácii prednášok nás môžete kontaktovať na tel. čísle 041/4302618, prípadne e-mailom na ca.vkz@uvzsr.sk

Zdroj: ÚVZSR prezentácia: Mozog - čo mu škodí a čo prospieva,

rNUlife.sk / Podľa TS spracovala Lujza S.H.

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.