Metallica je nepochybne jednou z najikonickejších metalových kapiel všetkých čias. Svojou energiou na pódiu, revolučnými setlistami a inovatívnymi koncertnými konceptmi dokázala prepísať históriu živého vystupovania. Magazín Billboard zostavil rebríček TOP 22 turné Metallicy, ktoré fanúšikov ohúrili svojím nasadením, produkciou a výnimočnými momentmi. Poďme sa pozrieť na tie najzásadnejšie koncertné šnúry tejto legendárnej skupiny.
Metallica prvýkrát vystúpila 14. marca 1982 v klube Radio City v Anaheime v Kalifornii. Pôvodnú zostavu tvorili James Hetfield, Lars Ulrich, budúci zakladateľ Megadethu Dave Mustaine na gitare a Ron McGovney na basgitare. Na setliste mali covery skladieb od Diamond Head a Sweet Savage, ale aj vlastné skladby „Hit the Lights“ a „Jump in the Fire“.
O viac než štyri desaťročia neskôr je thrashmetalová legenda zo San Francisca stále na scéne – a možno väčšia a lepšia ako kedykoľvek predtým. „Vystupovanie bolo vždy to hlavné,“ povedal frontman kapely James Hetfield pred rokmi. „Chceli sme nahrávať albumy, jasné – ale keď sme sa dali dokopy, išlo nám len o jedno: hrať, proste ísť na pódium a hrať.“

Dá sa povedať, že tento cieľ splnili na sto percent. Metallica precestovala celý svet už niekoľkokrát – a vďaka koncertu v Antarktíde v roku 2013 je dokonca jedinou kapelou, ktorá vystúpila na všetkých siedmich kontinentoch.
Koncertovanie bolo pre nich vždy prioritou; jediným rokom, keď Metallica neodohrala žiadne vystúpenie, bol rok 2001, keď hľadali nového basgitaristu. Inak neustále balansujú medzi masívnymi svetovými turné a kratšími, no stále významnými koncertnými šnúrami.
Všetky turné legendárnej kapely Metallica, zoradené od najhoršieho po najlepšie – od roku 1983 až dodnes! Legendárna metalová kapela má za sebou viac než štyri desaťročia koncertovania
Za desaťročia odohrala Metallica viac ako 1 600 koncertov, pričom sa z malých klubov dostala až na štadióny a stala sa headlinerom podujatí ako Woodstock ’94, Monsters of Rock, Lollapalooza, OzzFest a mnohých ďalších. S príchodom nových členov – gitaristu Kirka Hammetta (1983 – súčasnosť) a basgitaristov Cliffa Burtona (1982 – 1986), Jasona Newsteda (1986 – 2001) a od roku 2001 Roberta Trujilla – sa Metallica vypracovala na vrchol koncertného umenia. Dokázala dokonca vystúpiť po boku Sanfranciskej symfónie, čím posunula hranice metalovej hudby ešte ďalej.
Jej pódiová produkcia je legendárna – Metallica je kapela, ktorá zaviedla koncept Snakepitu, špeciálnej fanúšikovskej zóny priamo v strede pódia, a využila množstvo pyrotechniky či vizuálnych efektov. No nič z toho nikdy nezatienilo to najdôležitejšie – mohutnú, komplexnú a epickú hudbu, ktorá rozbíja bubienky, otriasa stenami koncertných hál a núti hlavy fanúšikov divoko headbangovať.



„Nemyslím si, že by sme niekedy mohli stratiť svoju dravosť, pretože naša hudba je odrazom našich osobností, našej podstaty,“ vysvetľuje Kirk Hammett. „Je pre nás prirodzené znieť tak, ako znieme. Plynie to ako voda. Nikdy nemáme nedostatok agresívnej, energickej a ostrej hudby, pretože presne takí sme. Nie je to póza – je to naša skutočná tvár.“
METALLICA: NAJLEPŠIE TURNÉ V HISTÓRII – REBRÍČEK BILLBOARDU TOP23
23. Big Four Tour (2010–2011)
Historická séria koncertov, kde Metallica vystúpila spolu so Slayer, Megadeth a Anthrax – zakladateľmi thrash metalu.
Big Four Tour (2010–2011) bolo historické turné, ktoré spojilo štyri najväčšie thrash metalové legendy – Metallicu, Slayer, Megadeth a Anthrax – na jednom pódiu. Prvý koncert sa odohral 16. júna 2010 v poľskej Varšave a bol súčasťou festivalu Sonisphere.
Vrcholom turné bol spoločný jam všetkých kapiel, keď počas viacerých koncertov odohrali legendárnu skladbu "Am I Evil?" od Diamond Head. Turné sa zapísalo do histórie ako oslava thrash metalu a fanúšikovia po celom svete ho považujú za splnený sen.
22. Summer Sanitarium Tour (2000)
Metallica spojila sily s nu-metalovými hviezdami ako Korn, Kid Rock, System of a Down a Powerman 5000, čím prilákala novú generáciu fanúšikov.
V čase narastajúcich vnútorných konfliktov v kapele sa toto netradičné turné stalo posledným pre Jasona Newsteda v zostave Metallicy. Na niektorých koncertoch ho na basgitare zastúpil producent Bob Rock, zatiaľ čo kapela usporadúvala konkurz na jeho nástupcu. Sedemtýždňové turné sprevádzali aj ďalšie komplikácie – James Hetfield musel vynechať tri koncerty po zranení chrbta pri jazde na vodnom skútri. Počas jeho absencie prevzal väčšinu hlavných vokálov Newsted, pričom na pódiu mu pomáhali aj členovia predkapiel Korn, System of a Down a Kid Rock’s Twisted Brown Trucker, ktorí sa postarali o sprievodné vokály a rytmickú gitaru.
21. Lollapalooza (1996) / Poor Touring Me (1996–1997)
Metallica sa stala prvou metalovou kapelou na alternatívnom festivale Lollapalooza, čo rozdelilo fanúšikov na dva tábory.
Metallica vyvolala rozruch, keď sa stala headlinerom šiestej edície turné Lollapalooza. Zatiaľ čo tradiční fanúšikovia lamentovali nad novým, kratším účesom členov kapely a odklonom k rôznorodejšiemu zvuku albumu Load, Metallica využila rozšírené dynamické možnosti na obohatenie svojich koncertov. To sa naplno prejavilo najmä počas turné Poor Touring Me, ktoré zaviedlo kapelu naprieč Severnou Amerikou a Európou.
Turné, ktoré podporovalo album Reload a predstavilo Metallicu s kratšími vlasmi a experimentálnejším zvukom, bolo Poor Touring Me Tour (1996 – 1997). Táto séria koncertov nadviazala na album Load a neskôr pokračovala pod názvom Poor ReTouring Me Tour (1998), keď kapela vydala Reload (18. miesto).
20. 1983–1984 Tours
Prvé veľké turné Metallica na podporu debutového albumu Kill 'Em All, kde Metallica predstavila svetu surovú energiu a agresivitu a položili tak základy thrash metalu.

Na podporu svojho debutového albumu Kill ‘Em All sa Metallica vydala na tri veľké turné: Kill ’Em All for One (júl 1983 – január 1984) po Severnej Amerike, krátke Seven Dates of Hell vo februári 1984 ako predskokan Venom v Európe a rozsiahlejšie Bang That Head That Doesn’t Bang v novembri a decembri 1984, taktiež v Európe.
Boli to divoké časy s energickými – hoci nie vždy bezchybnými – vystúpeniami. Na poslednom z týchto turné však Metallica definitívne potvrdila svoju pozíciu ako silný headliner v thrashmetalovom svete.
19. Lords of Summer Tour (2015)
Turné Lords of Summer Tour (2015) bolo špeciálnou krátkou sériou koncertov v Európe a Severnej Amerike, kde Metallica odohrala svoje najväčšie hity, kde súčasťou setlistu bol aj nový singel Lords of Summer, ktorý kapela predstavila fanúšikom naživo. Turné Lords of Summer Tour (2015) bolo krátkym, no intenzívnym koncertným ťažením, ktoré sprevádzalo vydanie rovnomenného singlu. Metallica počas neho experimentovala s playlistom, pričom kombinovala klasické hity s novým materiálom a pripravovala pôdu pre neskorší album Hardwired… to Self-Destruct.
Toto turné pozostávalo z niekoľkých koncertov s „best-of“ setlistom v Európe a Severnej Amerike, pričom finálna zastávka sa odohrala v Rio de Janeiro. Kapela počas neho podporila nový jednorazový singel Lords of Summer, ktorý vyšiel digitálne v marci a fyzicky pri príležitosti Record Store Black Friday v novembri. Skladba sa neskôr objavila aj na deluxe edíciách albumu Hardwired… to Self-Destruct (2016).
18. Poor Re-Touring Me Tour (1998-99)
Pokračovanie Poor Touring Me, ktoré sa zameralo na propagáciu albumu Reload a predstavilo novú vizuálnu identitu kapely.
Album Reload bol prijatý fanúšikmi o niečo lepšie, keďže si už zvykli na širšiu hudobnú víziu Metallicy po albume Load. Turné prebiehalo na veľkých arénových a amfiteátrových pódiách, pričom severoamerická časť bola predchádzaná legendárnymi aprílovými koncertmi so Sanfranciským symfonickým orchestrom v Berkeley Community Theatre, ktoré boli nahrané pre album S&M (1999). Arénové vystúpenia obsahovali aj 360-stupňové pódium a divadelne inscenovanú „nehodu“ ku koncu šou, ktorú niektorí fanúšikovia považovali za skutočnú.
17. Escape from the Studio ’06 (2006) / Sick of the Studio ’07 (2007) / European Vacation Tour (2008)
Escape from the Studio Tour -bola ďalšia letná koncertná séria v poradí, pri ktorej kapela vystúpila na festivaloch a zahrala celé albumy ako Master of Puppets. Nasledovalo Sick of the Studio Tour - krátke festivalové turné počas práce na albume Death Magnetic, kde Metallica hrala klasiky a testovala nové skladby.
Tieto relatívne krátke turné medzi albumami boli výnimočné tým, že Metallica na nich predstavila nové, ešte nepomenované skladby, z ktorých niektoré sa nakoniec objavili na albume Death Magnetic (2008).
Počas turné v roku 2006 kapela odohrala legendárny album Master of Puppets v celej jeho dĺžke a v roku 2008 už hrala plne dokončené skladby z Death Magnetic, pričom 9. augusta vystúpila ako hlavný headliner na OZZfeste v Texase.
Metallica sa 9. augusta predstavila ako hlavný headliner na OZZfeste v texaskom Frisco, kde predviedla energickú show plnú svojich najväčších hitov. Toto vystúpenie bolo jedným z vrcholov turné a potvrdilo jej dominantné postavenie na metalovej scéne.
16. 2011 Vacation Tour (2011)
Rok 2011 priniesol pre Metallicu rôznorodé koncertné zastávky. Vacation Tour (2011) bolo netradičné turné Metallica, ktoré zahŕňalo sériu rozmanitých koncertov po celom svete. Kapela sa predstavila na prvých dvoch Big Four festivaloch po boku Slayer, Megadeth a Anthrax, čím potešila fanúšikov thrash metalu.
Okrem toho odohrala svoj historicky prvý koncert v Indii a vystúpila v Európe s Lou Reedom na podporu spoločného albumu Lulu. Vrcholom turné boli štyri exkluzívne koncerty v legendárnom Fillmore v San Franciscu, kde Metallica oslávila svoje 30. výročie za účasti špeciálnych hostí a bývalých členov kapely.
15. 2021-2022 Tours
Po pandemickej prestávke sa Metallica vrátila na koncertné pódiá opatrne, pričom odohrala niečo vyše tridsiatky vystúpení v Severnej a Južnej Amerike a Európe.
Turné bolo oslavou 30. výročia legendárneho The Black Album a na vybraných koncertoch kapela zahrala celý album – v opačnom poradí, takže hlavný set vrcholil ikonickou skladbou Enter Sandman. Počas tohto obdobia Metallica kombinovala tradičné koncerty s virtuálnymi vystúpeniami, čím udržala spojenie so svojimi fanúšikmi aj v náročných časoch.
14. Summer Sanitarium Tour (2003) / Madly in Anger With the World Tour (2003-2004)
Turné Summer Sanitarium 2003 bolo pre Metallicu prelomové nielen kvôli novému basgitaristovi Robertovi Trujillovi, ale aj kvôli dramatickým momentom na pódiu. Počas koncertu v Montreale kapela musela nečakane improvizovať, keď James Hetfield skolaboval kvôli prehriatiu a dehydratácii – spevácke povinnosti si medzi sebou rozdelili členovia kapiel Linkin Park, Limp Bizkit a Deftones.
Turné k albumu "St. Anger" - Madly in Anger With the World Tour - predstavilo surový a energický zvuk kapely, pričom setlisty boli každý večer odlišné, čo potešilo verných fanúšikov.
Počas takmer trojročnej pauzy medzi dvoma turné Summer Sanitarium sa v Metallice udialo množstvo dramatických zmien – od odchodu Jasona Newsteda cez dočasný odchod Jamesa Hetfielda až po skupinovú terapiu, ktorú zachytil dokumentárny film Metallica: Some Kind of Monster (2004).
Nový basgitarista Robert Trujillo priniesol do kapely novú energiu, hoci album St. Anger, podobne ako Load a Reload, rozdelil fanúšikov. Napriek tomu si turné získalo obrovský záujem a záverečná severoamerická časť priniesla unikátnu scénu – už spomínané okrúhle pódium s nízkym profilom, vďaka ktorému bola Metallica doslova na dosah ruky svojich fanúšikov.
13. Ride The Lightning Tour (1985)
Turné podporujúce album Ride the Lightning, kde kapela začala hrať na väčších pódiách a rástla jej fanúšikovská základňa.
Počas sedemmesačného turné na podporu svojho druhého albumu Ride the Lightning Metallica nabrala na sile a presnosti. Kapela spolupodieľala niektoré koncerty s W.A.S.P., neskôr sa vydala na vlastné severoamerické turné a zahrala aj na ikonických podujatiach Day on the Green v kalifornskom Oaklande a Monsters of Rock v Donington Parku v Anglicku.
Metallica vystúpila na Metal Hammer Festival v Nemecku, kde odohrala energický set pred nadšeným davom fanúšikov. Toto vystúpenie upevnilo jej postavenie na európskej metalovej scéne a ukázalo jej narastajúcu dominanciu v žánri.
Výnimočným momentom turné bol Silvester 1985 v San Franciscu, kde Metallica prvýkrát predstavila titulnú skladbu budúceho albumu Master of Puppets – a zároveň po prvý raz zdieľala pódium s Mustainovou kapelou Megadeth.
12. Sh-t Hits the Sheds Tour (1994)
Letné turné po amfiteátroch v USA, kde Metallica hrala mix hitov a rarít, pričom sa snažila prepojiť s hardrockovým publikom.
Po úspešných turné po arénach a štadiónoch sa Metallica v lete 1994 presunula do amfiteátrov po celej Severnej Amerike, pričom jedným z vrcholov bolo vystúpenie 13. augusta na festivale Woodstock ‘94. Setlist obsahoval strhujúci medley piatich skladieb z prvých dvoch albumov Kill ‘Em All a Ride the Lightning, a v Miami sa k skupine pridal vtedajší bývalý frontman Judas Priest, Rob Halford, aby spolu odohrali kultovú skladbu Rapid Fire.
11. Summer Tour 2013
Počas niekoľkých letných koncertov v roku 2013 Metallica odohrala aj druhý a posledný festival Orion v Detroite, kde pod pseudonymom Dehaan zahrala celý debutový album Kill ‘Em All pri príležitosti jeho 30. výročia.
V roku 2013 Metallica odohrala koncerty aj v Austrálii, kde vystúpila na festivaloch Soundwave v mestách ako Sydney, Melbourne a Brisbane. Rok zakončila 8. decembra unikátnym koncertom Freeze ‘Em All na základni Carlini v Antarktíde, čím sa stala prvou kapelou v histórii, ktorá vystúpila na všetkých siedmich kontinentoch.
10. 2012 European Black Album Tour / Full Arsenal Tour (2012)
Prvý z dvoch festivalov Orion Music + More, ktorý sa konal 23. – 24. júna v Atlantic City, bol súčasťou rušného roka pre Metallicu. Kapela predtým absolvovala európske turné na počesť 20. výročia albumu Metallica a v lete odohrala sériu severoamerických koncertov Full Arsenal s veľkolepými pódiovými efektmi. Práve vystúpenia vo Vancouveri a Edmontone boli natočené pre film Metallica: Through the Never z roku 2013.
V roku 2012 Metallica vystúpila aj na rakúskom festivale Nova Rock, kde odohrala celý album Metallica (The Black Album) v opačnom poradí skladieb. Ich set bol jedným z vrcholov podujatia a prilákal desaťtisíce fanúšikov, ktorí si užili ikonické hity ako Enter Sandman, Sad But True či The Unforgiven.
9. Monsters of Rock Tours (1987 & 1988, 1991 & 1993)
Metallica vystúpila na tomto legendárnom festivale po boku AC/DC, Pantery, Queensrÿche či Motörhead.
Metallica, stále otrasená smrťou Cliffa Burtona, si dala pauzu od nahrávania albumu …And Justice for All, aby sa v roku 1987 pridala k Bon Jovi, Dio, Anthrax, W.A.S.P. a Cinderella na tri európske zastávky Monsters of Rock. Predtým ešte odohrala energický koncert v londýnskom 100 Club. V lete 1988 sa kapela zúčastnila aj americkej verzie Monsters of Rock s Van Halenom, kde si svojím dravým setom získala publikum zvyknuté na mainstreamový rock a ešte viac vystupňovala očakávania svojho štvrtého albumu.
Počas The Black Album Tour v septembri 1991 Metallica vystúpila na legendárnom Monsters of Rock festivale, ktorý sa konal aj v Moskve, a ktorý sa zapísal do histórie ako jeden z najväčších rockových koncertov všetkých čias. Spolu s AC/DC, Panterou a ďalšími zahraničnými hviezdami odohrala kapela v Tushino Airfield koncert pred viac ako 1,6 milióna fanúšikov. Bol to zároveň jeden z prvých veľkých rockových festivalov v postsovietskej ére, pričom atmosféru dotváralo prítomnosť tisícok vojakov a policajtov, ktorí mali situáciu udržať pod kontrolou.
8. Damaged Justice Tour (1988-89)
Prvé skutočne gigantické turné, ktoré upevnilo Metallicu ako hlavnú silu na metalovej scéne.
Turné Damaged Justice (1988-1989) prinieslo Metallice prvé veľké úspechy na koncertnej scéne ako hlavný headliner. Po úspechu albumu …And Justice For All, ktorý sa dostal do Top 10 rebríčka Billboard 200, kapela prvýkrát vypredávala veľké arény.
Scénu zdobila impozantná 3D verzia sochy Lady Justice, ktorá sa počas koncertov postupne rozpadala. Turné zahŕňalo viacero kontinentov, vrátane Severnej Ameriky, Európy, Južnej Ameriky a Pacifiku, čím sa Metallica pevne etablovala medzi najväčšie rockové kapely sveta.
7. World Magnetic Tour (2008-2010)
Počas World Magnetic Tour (2008-2010) Metallica prvýkrát vystúpila v niektorých krajinách, ako napríklad v Spojených Arabských Emirátoch. Jednou z nezabudnuteľných chvíľ bolo, keď Lars Ulrich počas koncertu v Sydney omylom zahral úvod skladby „Enter Sandman“ v nesprávnom tempe, čo kapelu rozosmialo priamo na pódiu.
Turné World Magnetic (2008-2010) prinieslo Metallice masívny úspech pri podpore albumu Death Magnetic. Kapela koncertovala po celom svete a predstavila unikátne arénové vystúpenia so scénou umiestnenou v strede pre 360-stupňový výhľad divákov. Svetlá v tvare rakiev, inšpirované obalom albumu, pridali na dramatickej atmosfére.
Napriek kritike mixu albumu bol Death Magnetic oveľa úspešnejší ako jeho predchodca St. Anger – debutoval na prvom mieste rebríčkov a získal tri ceny Grammy, čo výrazne nakoplo energiu celého turné.
6. Metallica By Request Tour (2014)
Počas By Request Tour (2014) Metallica zahrala aj raritné skladby, ktoré bežne nefigurovali v jej setlistoch. V Bogote napríklad prekvapila fanúšikov piesňou "The Frayed Ends of Sanity", ktorú v kompletnej podobe naživo odohrala vôbec prvýkrát v histórii.
Počas By Request Tour (2014) Metallica odohrala koncerty v Južnej Amerike a Európe, pričom jediným severoamerickým vystúpením bol festival Heavy Montreal 9. augusta.
Zaujímavosťou turné bolo, že fanúšikovia si mohli vopred zvoliť setlist koncertu, a dokonca počas vystúpenia hlasovať prostredníctvom SMS o skladbe na prídavok, čo prinieslo jedinečné variácie každú noc.
5. Garage Barrage Tour (1998) / Garage Remains the Same Tour & M2K Mini Tour (1999)
Kapela vzdala hold svojim hudobným vzorom a hrala výlučne coververzie skladieb zo svojho albumu Garage Inc..
Počas tohto turné Metallica nielenže hrala covery svojich obľúbených kapiel, ale dokonca nechala otvárať koncerty Metallica tribute bandy, ktoré hrali ďalšie skladby, na ktoré sa v jej setliste nedostalo, čím vznikla jedinečná atmosféra.Tento koncept bol jedinečný a fanúšikovia si tak mohli vypočuť ešte viac kultových skladieb v metalovom podaní.
Počas Garage Remains The Same Tour (1998-1999) Metallica odohrala päť komorných koncertov v divadlách, kde vzdala hold kapelám, ktoré ju ovplyvnili. Na prelome milénia skupina zakončila turné veľkolepým silvestrovským koncertom v Pontiac Silverdome pri Detroite.
Na Woodstock '99 Metallica vystúpila ako jeden z hlavných ťahákov festivalu. Ich set bol mimoriadne intenzívny, pričom kapela odohrala hity ako Creeping Death, Enter Sandman či One. Festival bol neslávne známy chaosom a násilnosťami, ktoré vypukli v jeho závere, no Metallica odohrala svoj koncert bez incidentov a patrila k vrcholom programu.
4. Damage, Inc. Tour (1986-87)
The Damage, Inc. Tour bolo koncertné turné americkej heavymetalovej kapely Metallica na podporu jej tretieho štúdiového albumu Master of Puppets. Názov turné pochádza z poslednej skladby na albume. Začalo sa 27. marca 1986 a skončilo 13. februára 1987.
Táto éra znamenala raketový vzostup Metallica naživo – najskôr ako predkapela Ozzyho Osbourna v arénach a neskôr ako headliner v Európe s Anthraxom. Okrem toho sa kapela počas koncertov s Ozzym Osbournom naučila zvládať obrovské haly, čo im pomohlo pri prechode na vlastné headlinerské turné. Kapela si svojou vášňou pre alkohol vyslúžila prezývku Alcoholica, pričom James Hetfield si počas turné zlomil zápästie pri páde zo skateboardu (nahradil ho gitarový technik John Marshall).
Turné však zasiahla tragédia – 27. septembra 1986 zomrel počas európskej časti turné Cliff Burton, keď sa ich autobus prevrátil na zľadovatenej ceste vo Švédsku. Otrasená Metallica sa rozhodla pokračovať a do zostavy prijala Jasona Newsteda z Flotsam & Jetsam, pričom už v novembri sa vrátila na pódium v Japonsku a neskôr absolvovala ďalšie koncerty v Severnej Amerike a Európe.
3. WorldWired Tour (2016-2019)
Počas tohto veľkolepého a náročného turné WorldWired (2016 – 2019) Metallica odohrala vyše 150 koncertov po celom svete na podporu albumu Hardwired… to Self-Destruct.
Otvorená scéna umožnila rozšírenie legendárneho Snakepitu pre fanúšikov, zatiaľ čo Kirk Hammett a Robert Trujillo na každom koncerte predvádzali improvizované inštrumentálne „noodle“ vystúpenie, v ktorom zahrali úryvky skladieb miestnych interpretov. Turné bolo plánované až do roku 2020, no bolo prerušené pandémiou Covid-19.
Metallica odohrala svoj prvý koncert v Krakove 28. apríla 2018 v TAURON Aréne v rámci turné WorldWired. Počas vystúpenia zahrali skladby ako "Hardwired", "Atlas, Rise!" a "Seek & Destroy". Zaujímavosťou bolo, keď basgitarista Robert Trujillo a gitarista Kirk Hammett predviedli cover verziu poľskej piesne "Wehikuł Czasu" od skupiny Dżem. Koncert bol súčasťou ich celosvetového turné na podporu albumu "Hardwired... to Self-Destruct".
Metallica odohrala koncert na Stade de France v Paríži počas WorldWired Tour aj M72 World Tour. Na štadióne s kapacitou vyše 80 000 fanúšikov predviedla masívnu produkciu s ikonickými vizuálnymi efektmi a ohnivými šou. Počas M72 Tour v roku 2023 kapela odohrala v Paríži dva odlišné setlisty v rámci dvojdňového formátu No Repeat Weekend, pričom zazneli aj skladby, ktoré nehrala celé desaťročia.
2. M72 World Tour (2023-2025)
Najnovšie turné Metallica s revolučnou "No Repeat Weekend" koncepciou, čo prijali fanúšikovia s nadšením pre unikátnosť konceptu turné.

Táto M72 World Tour priniesla koncept No Repeat Weekend, kde Metallica odohrala v každom meste dva koncerty s úplne odlišnými setlistami.
Fanúšikovia sa tak mohli tešiť na raritné skladby, ktoré kapela bežne nehrá. Pódiová scéna bola 360-stupňová, čím kapela vytvorila ešte intenzívnejší zážitok pre divákov zo všetkých uhlov. Zaujímavosťou bolo aj vystúpenie znovuaktivovanej Pantery, ktorá podporila jedinečnú atmosféru turné.
Počas koncertu Metallica na Stade de France v rámci M72 World Tour v roku 2023 si Kirk Hammett pomýlil úvod legendárnej Nothing Else Matters. Po krátkom zaváhaní sa zasmial a povedal: "Dobre, tak ešte raz!", čím si získal nadšenú odozvu od desaťtisícového davu. Kapela je známa tým, že takéto momenty berie s humorom a priamo na pódiu si z nich uťahuje.
Počas M72 World Tour Metallica zaviedla revolučný systém s ôsmimi obrovskými vežami s obrazovkami a reproduktormi, ktoré zabezpečili rovnomerný zvuk v každom kúte štadióna. Okrem toho Lars Ulrich presúval svoju súpravu bicích medzi rôznymi miestami na pódiu, čo vytvorilo dynamickejší vizuálny aj hudobný zážitok pre fanúšikov.
1. Wherever We May Roam / Nowhere Else to Road (1991-1993)
Počas turné na podporu The Black Album Metallica odohrala vyše 300 koncertov, pričom niektoré z nich trvali aj viac ako tri hodiny. Turné podporujúce legendárny Black Album, ktoré trvalo takmer tri roky a spravilo z Metallica najväčšiu metalovú kapelu sveta.
Legendárnym sa stal incident zo 8. augusta 1992 v Montreale, keď počas spoločného koncertu s Guns N’ Roses utrpel James Hetfield popáleniny od pyrotechniky, čo viedlo k predčasnému ukončeniu ich vystúpenia a následnému chaosu v publiku.
Rock and Roll Hall of Fame
Metallica bola uvedená do siene slávy Rock and Roll Hall of Fame 4. apríla 2009, čím sa stala prvou thrash metalovou kapelou s týmto ocenením. Do siene slávy ju uviedol Flea z Red Hot Chili Peppers, ktorý vyzdvihol ich vplyv a energiu.
Na ceremónii zahrali skladby "Master of Puppets" a "Enter Sandman", pričom na pódiu sa objavil aj bývalý basgitarista Jason Newsted, ktorý si po rokoch zahral so svojimi bývalými spoluhráčmi.
rNUlife.sk / Podľa Bilboard, upravil Daniel Mičuda