Pôsobivý komplex budov benediktínskeho opátstva Pannonhalma priťahuje pohľad už z diaľky. Najväčšie a najstaršie náboženské centrum Maďarska je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Jednou z mnohých zaujímavostí opátstva je, že má tri poschodia: prízemie patrí veriacim, stredné poschodie je miestom modlitby a horné poschodie je svätyňa.
V benediktínskom opátstve v Pannonhalma žije komunita približne 40 mníchov, ktorí sa okrem iného starajú o to, aby návštevníci neodišli bez gastronomického zážitku: nachádza sa tu vinárstvo a bylinková záhrada, kde vyrábajú slávne opátske vína, ako aj levanduľový sirup a bylinné vínne octy, ktoré môžete ochutnať v miestnych kaviarňach a reštauráciách. Po občerstvení v nich isto dobre padne skvelá prechádzka medzi obrovskými stromami v arboréte opátstva!



Pannonhalmské arborétum, prvá známa historická botanická záhrada v Uhorsku, siaha svojou históriou až k založeniu opátstva. V 19. storočí ho Fábián Szeder premenil na anglickú záhradu. Dnes sa v 22-hektárovom chránenom areáli nachádzajú stovky unikátnych druhov stromov a kríkov. Arborétum slúži nielen na rekreáciu, ale aj na vzdelávanie a výskum. Výskum v ňom priniesol cenné údaje o výskyte takmer 150 druhov vtákov. Arborétum a bylinková záhrada sú celoročne voľne prístupné, a vítané sú aj psy a iné zvieratá na vôdzke.
V Pannonhalme otvorili v roku 2021 prvé múzeum vôní v Maďarsku. Interaktívna výstava predstavuje päť tradičných bylín z opátskej záhrady (levanduľa, šalvia, medovka, tymián, mäta) a sedem vonných látok používaných v parfumériách po celom svete (napr. kadidlo, pižmo, ruža). Prehliadka bylinkovej záhrady so sprievodcom prevedie návštevníkov od celým procesom výroby, od pestovania rastlín až po výrobu éterického oleja.



V komplexe opátstva môžete obdivovať aj výnimočnú sakrálnu architektúru: Baziliku svätého Martina, stredovekú hlavnú bránu - po latinsky „porta speciosa“, a krížovú chodbu spájajúcu bránu s kostolom. Kostol, ktorý bol pôvodne postavený v neskoro románskom a ranogotickom slohu, bol v priebehu rokov doplnený barokovými a klasicistickými stavebnými prvkami, vďaka čomu bola kavalkáda slohov ešte zaujímavejšia.
Na návštevníkov bezpochyby najviac zapôsobí knižnica so 400 000 knihami, ale aj výstup po schodoch do 55-metrovej veže, ktorá ponúka výnimočný výhľad!



Výnimočný výhľad sa naskytá aj z neďalekej rozhľadne Boldog Mór, kde na vás čaká lesný chodník a prechádzka korunami stromov. 20-metrová veža ponúka nádhernú panorámu na kopce Sokoró, Pannonhalmu a rovnomennú kotlinu. Za jasného počasia dovidieť až na severné svahy pohoria Bakony. Identifikáciu jednotlivých miest, ktoré z rozhľadne vidieť, uľahčujú informačné tabule s fotografiami.
K opátstvu vedie od rozhľadne náučný chodník s informáciami o Pannonhalme. Od roku 2018 je súčasťou chodníka aj 80-metrový chodník v korunách stromov v tvare ryby, ktorá je jedným z najstarších kresťanských symbolov. Z „hlavy ryby“ sa naskytá výhľad na Pannonhalmu a okolité kopce.



Pannonhalma, miesto s hlbokou históriou a duchovným odkazom, ponúka návštevníkom po celý rok rozmanité programy. Táto oáza pokoja a ticha, kde sa snúbi práca s meditáciou, je ideálnym miestom pre načerpanie nových síl a harmónie, a jedinečnou kulisou k umeleckým programom. Pre práve aktuálne programy, ako aj ďalšie informácie o opátstve, navštívte jeho oficiálnu stránku, alebo stránky Maďarskej organizácie cestovného ruchu.
rNUlife.sk / TS, úprava Daniel Mičuda