Európska komisia dnes oznámila opatrenia na riešenie rizík spojených s dovozom nízkohodnotného tovaru, ktorý sa predáva prostredníctvom online maloobchodníkov a trhovísk mimo EÚ, kde pôsobia predajcovia z tretích krajín. Tieto opatrenia sú súčasťou oznámenia o elektronickom obchode s názvom Komplexný súbor nástrojov EÚ pre bezpečný a udržateľný elektronický obchod.
Komisia tiež podporuje opatrenia v colnej a obchodnej oblasti, ako sú zavedenie colných kontrol, ochrana spotrebiteľa a implementácia aktu o digitálnych službách a aktu o digitálnych trhoch. V minulom roku vstúpilo na trh EÚ približne 4,6 miliardy zásielok s nízkou hodnotou, teda tovaru s hodnotou nepresahujúcou 150 eur. To predstavuje 12 miliónov balíkov denne – dvojnásobok oproti roku 2023 a trojnásobok oproti roku 2022.
Kontroly zároveň ukázali, že mnohé z týchto výrobkov neboli v súlade s európskymi právnymi predpismi. Tento prudký nárast vyvoláva obavy najmä z rastúceho počtu nebezpečných výrobkov vstupujúcich na trh EÚ. Európski predajcovia, ktorí dodržiavajú prísne normy na výrobky, navyše čelia riziku nekalých praktík a predaju falšovaného tovaru prostredníctvom online trhovísk.
Veľký počet prepravovaných balíkov má v neposlednom rade negatívny vplyv na životné prostredie a klímu. Európski spotrebitelia by mali naplno využívať potenciál elektronického obchodu a mať prístup k pohodlným, cenovo dostupným, bezpečným a kvalitným výrobkom online. Európske podniky by zároveň mali mať rovnaké podmienky na jednotnom trhu.
„S rozmachom elektronického obchodu musíme ešte viac posilniť ochranu trhu EÚ pred nevyhovujúcimi výrobkami a zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž pre európskych prevádzkovateľov aj prevádzkovateľov z tretích krajín. Colné orgány na hraniciach sú naším zrakom v prvej línii. Musíme ich preto vybaviť vhodnými nástrojmi na posilnenie kapacít presadzovania práva v úzkej spolupráci s inými orgánmi, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri kontrole tovaru vstupujúceho na trh EÚ. Ambiciózna reforma colnej únie, ktorú Komisia predložila v máji 2023, má odstrániť oslobodenie od cla pre zásielky s nízkou hodnotou a zároveň posilniť kontroly prostredníctvom navrhovaného Colného orgánu EÚ a Colného dátového centra EÚ. Táto reforma predstavuje zásadnú zmenu pokiaľ ide o vytvorenie rovnakých podmienok pre aktérov v oblasti elektronického obchodu,“ hovorí Maroš Šefčovič, komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.
Podrobnosti: Tlačová správa
rNUlife.sk / Stanovisko EK