Nové opatrenia na zaistenie bezpečného a udržateľného dovozu v elektronickom obchode

Európska komisia dnes oznámila opatrenia na riešenie rizík spojených s dovozom nízkohodnotného tovaru, ktorý sa predáva prostredníctvom online maloobchodníkov a trhovísk mimo EÚ, kde pôsobia predajcovia z tretích krajín. Tieto opatrenia sú súčasťou oznámenia o elektronickom obchode s názvom Komplexný súbor nástrojov EÚ pre bezpečný a udržateľný elektronický obchod.

Komisia tiež podporuje opatrenia v colnej a obchodnej oblasti, ako sú zavedenie colných kontrol, ochrana spotrebiteľa a implementácia aktu o digitálnych službách a aktu o digitálnych trhoch. V minulom roku vstúpilo na trh EÚ približne 4,6 miliardy zásielok s nízkou hodnotou, teda tovaru s hodnotou nepresahujúcou 150 eur. To predstavuje 12 miliónov balíkov denne – dvojnásobok oproti roku 2023 a trojnásobok oproti roku 2022.

Kontroly zároveň ukázali, že mnohé z týchto výrobkov neboli v súlade s európskymi právnymi predpismi. Tento prudký nárast vyvoláva obavy najmä z rastúceho počtu nebezpečných výrobkov vstupujúcich na trh EÚ. Európski predajcovia, ktorí dodržiavajú prísne normy na výrobky, navyše čelia riziku nekalých praktík a predaju falšovaného tovaru prostredníctvom online trhovísk.

Veľký počet prepravovaných balíkov má v neposlednom rade negatívny vplyv na životné prostredie a klímu. Európski spotrebitelia by mali naplno využívať potenciál elektronického obchodu a mať prístup k pohodlným, cenovo dostupným, bezpečným a kvalitným výrobkom online. Európske podniky by zároveň mali mať rovnaké podmienky na jednotnom trhu

„S rozmachom elektronického obchodu musíme ešte viac posilniť ochranu trhu EÚ pred nevyhovujúcimi výrobkami a zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž pre európskych prevádzkovateľov aj prevádzkovateľov z tretích krajín. Colné orgány na hraniciach sú naším zrakom v prvej línii. Musíme ich preto vybaviť vhodnými nástrojmi na posilnenie kapacít presadzovania práva v úzkej spolupráci s inými orgánmi, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri kontrole tovaru vstupujúceho na trh EÚ. Ambiciózna reforma colnej únie, ktorú Komisia predložila v máji 2023, má odstrániť oslobodenie od cla pre zásielky s nízkou hodnotou a zároveň posilniť kontroly prostredníctvom navrhovaného Colného orgánu EÚ a Colného dátového centra EÚ. Táto reforma predstavuje zásadnú zmenu pokiaľ ide o vytvorenie rovnakých podmienok pre aktérov v oblasti elektronického obchodu,“ hovorí Maroš Šefčovič, komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.

Podrobnosti: Tlačová správa

rNUlife.sk / Stanovisko EK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.