Slovensko trhá rekordy: Peniaze z plánu obnovy pritekajú nadpriemerne rýchlo

Európska komisia (EK) ku koncu minulého roka vyplatila členským štátom 306 miliárd eur z Plánu obnovy a odolnosti (POO), čo predstavuje 47 % z celkovej alokácie 650 miliárd eur. Najviac financií získalo Francúzsko, ktoré vyčerpalo 77 % svojho podielu. Slovensko však patrí medzi najúspešnejšie krajiny – dostalo už 3,5 miliardy eur z celkových 6,4 miliardy eur, čo zodpovedá 54 % a zabezpečilo mu piate miesto v rámci EÚ a prvenstvo medzi krajinami V4. Tieto údaje zverejnil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) na základe dát EK.

Podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) zdôraznil význam tohto úspechu:
"Veľmi ma teší, že Slovensku stále patrí popredné miesto v čerpaní peňazí z plánu obnovy. Napriek neľahkej situácii a početným výzvam sa snažíme robiť maximum, aby sme splnili záväzky. Plán obnovy významne posilňuje náš hospodársky rast a zlepšuje každodenný život občanov vo všetkých regiónoch."

Slovensko medzi lídrami čerpania z plánu obnovy: Na špici V4 a piate v EÚ

Slovensko napreduje v reformách

Slovenský plán obnovy zahŕňa 64 investícií a 70 reforiem, ktoré tvoria 222 míľnikov a cieľov. V roku 2023 Slovensko splnilo rekordných 43 z nich, pričom medzi úspešné kroky patrilo prijatie legislatívy na podporu desegregácie na školách, podpora excelentných výskumníkov a rozvoj digitálnych zručností pre seniorov.

Problémy ostatných krajín

Hoci Slovensko patrí medzi lídrov, viaceré krajiny EÚ čelia oneskoreniam v čerpaní. Napríklad Švédsko zatiaľ nepožiadalo o finančné prostriedky, zatiaľ čo Maďarsko využilo len čiastočné predbežné financovanie. Európsky dvor audítorov (EDA) upozorňuje, že plnenie plánov sa spomaľuje. Pri prvej žiadosti o platbu členské štáty načas predložili 56 % žiadostí, no pri tretej už iba 9,5 %.

Výzvy implementácie

Najväčšie problémy čerpania podľa EDA zahŕňajú podcenenie času na implementáciu (77 %), zložité verejné obstarávanie (54 %) a neočakávané vonkajšie okolnosti (81 %). Administratívna náročnosť, nedostatok kvalifikovaného personálu a zložité kontrolné mechanizmy ďalej komplikujú proces.

Hranica sa blíži

Členské štáty musia splniť všetky míľniky a ciele do septembra 2026, kedy je možné podať poslednú žiadosť o platbu. Aj keď viaceré krajiny žiadajú o predĺženie trvania mechanizmu, Európska komisia posun zatiaľ neumožňuje. Slovensko však dokazuje, že s efektívnou implementáciou dokáže patriť medzi najúspešnejšie krajiny Európy.


Tento výkon podčiarkuje dôležitosť strategického plánovania a vytrvalosti v realizácii reforiem. Podarí sa Slovensku udržať toto tempo až do záverečného termínu?

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.