Plné kinosály, zatajený dych a ticho prerušené potleskom po ukončení projekcie. Takto by sa dala stručne popísať včerajšia slávnostná premiéra očakávaného filmu ČERNÁK, ktorý je pokračovaním mimoriadne úspešného MIKIho. Do kín príde už tento štvrtok 30. januára.
Z Mikiho Černáka, chlapca z Telgártu, sa stal rešpektovaný šéf mafiánskej skupiny. Černákovi to ale nestačí. Chce ovládnuť celé Slovensko. Stať sa bossom všetkých bossov. Cesta na vrchol je však lemovaná zradcami a mŕtvolami. A Černák podcenil tú najsilnejšiu mafiu, aká kedy Slovensku vládla – politikov a ich tajnú službu.
Pokračovanie filmu MIKI ukáže, ako to fungovalo na Slovensku v ’90. rokoch, vďaka komu sa podarilo Mikimu Černákovi a jeho partii získať peniaze a moc. „MIKI bol zrod všetkého, ale v ČERNÁKovi uvidíme konkrétne situácie, ktoré si z ’90. rokov pamätáme, ktoré sa odohrali okolo celej skupiny, resp. celej slovenskej mafie. A to je na tom to zaujímavé. Niekomu to možno v MIKIm chýbalo, tak tu sa toho dočká. Pre mňa je však omnoho zaujímavejšie, ako bola politika prepojená s týmito ľuďmi. Dokonca boli podporovaní vrcholnými politikmi, o čom sa veľmi málo hovorí. Takže na to sa teším asi najviac, pretože to korešponduje aj s momentálnou situáciou, ktorú na Slovensku žijeme,‟ povedal Milan Ondrík, predstaviteľ samotného Mikiho.

Film si prišli po prvýkrát pozrieť samotní herci, ale aj množstvo iných známych osobností Slovenska. V plnej kinosále sedeli Milan Ondrík, Gregor Hološka, Rebeka Poláková, Marián Miezga, Ondrej Kovaľ, Martin Beňuš, Marek Fučík, Peter Batthyány či Ivo Krešić, ale aj tvorcovia režisér Jakub Kroner, scenárista Miroslav Šifra, producenti Zuzana Mistríková, Radovan Gerek a David Blümel, umelecká maskérka Andrea Štrbová, kostýmová výtvarníčka Sandra Žigová a ďalší. Pokračovanie príbehu o niekdajšom bossovi slovenského podsvetia si nenechali ujsť ani Attila Végh s manželkou, Barbara Chlebcová, Bibiana Ondrejková, Hana Rapantová, Simona Simanová, Filip Sulík a mnohí ďalší.
Tvoji kamaráti začali proti tebe svedčiť. Všetci
Informuje Mikiho manželka cez telefón, kým on už sedí za mrežami. Tomu ale predchádzal sled udalostí, ktoré otriasli celým Slovenskom. „Až v tomto filme sa roztáča kolotoč úzkej spolupráce slovenského podsvetia s politikmi. Naplno sa kšeftuje s rozkradnutým (pardon, privatizovaným) Slovenskom, tajná služba sa chová ako mafia a v plnej kráse sa obnažuje, ako vie na Slovensku “ruka ruku myť” – bez akýchkoľvek morálnych zábran či škrupulí. Tak ako dnes.‟ povedala producentka Zuzna Mistríková. Zrejme aj to bol dôvod, prečo ľudia z kinosál odchádzali nadšení, často s názorom, že sa im pokračovanie príbehu páčilo viac ako jeho prvá časť, ktorá do kín prilákala takmer 400 000 divákov.
Naša miniRecenzia
ČERNÁK: Veľkoformátová akčná gangsterka, ktorá vtiahne do deja a len tak nepustí
Druhý diel filmovej ságy o Mikulášovi Černákovi prichádza s ešte väčšou razanciou a divákov vtiahne do akčného deja od prvej minúty. Tentokrát nás tvorcovia vedú do temného podsvetia s výraznejšou autenticitou, a to doslovnej, a do detailu, najmä v jazyku. Na rozdiel od prvého filmu je tu počuť viac stredoslovenského dialektu z oblasti Horehronia, aj keď miestami premiešaného s východniarčinou. Tento detail ešte viac umocňuje atmosféru a dodáva postavám reálnosť a autentickosť. Dôraz na politické pozadie, 90. roky a osobnú tragédiu Černáka môže diváka strhnúť, no niektoré dialógy, ktoré pôsobia stroho a umelo, môžu naraziť na kritiku, že sú v určitých momentoch nerealistické alebo prehnane emotívne.
Scenár dá sa povedať, že patrí k tým silnejším stránkam filmu, aj keď s nedostatkami – akcia gradovala postupne, divák je po celý čas pohltený dejom a 110 minút sleduje vývoj udalostí so zatajeným dychom až do konca. Réžia si dáva záležať na dynamike rozprávania príbehu, pričom s určitým citlivejším prístupom zobrazuje aj násilie a vraždy bez zbytočného efektu samoúčelnej brutality či absolútneho detailu. Vo filme Černák je niekoľko kľúčových momentov z jeho života, ktoré boli zjednodušené alebo vynechané zo scenára, vrátane jeho chvíľkového prepustenia na slobodu a následného konfliktu s vtedajším premiérom. Tento moment bol v skutočnosti veľmi významný pre ďalší vývoj Černákovho života, pretože vtedy vyšlo najavo množstvo politických a mafiánskych prepojení, ktoré ovplyvnili jeho osud aj v politickej sfére. Tento incident sa stal verejne známym a bol považovaný za symbolickú konfrontáciu medzi organizovaným zločinom a politickou mocou v 90. rokoch. Je to jeden z príkladov napätých vzťahov medzi politickými lídrami a predstaviteľmi podsvetia v období po páde komunizmu, keď mafia začínala získať na Slovensku vplyv.
Konflikt medzi Černákom a premiérom Drurindom zo svahu na Štrbskom plese z obdobia jeho krátkeho návratu na slobodu bol súčasťou širšej politickej situácie na Slovensku v 90. rokoch, kedy sa rôzne mafiánske skupiny dostávali do kontaktu s politickými elitami. Tento aspekt života Černáka bol často vnímaný ako ukážka jeho pokračujúcej moci a vplyvu v tomto období. Tento konflikt s politikmi, najmä z oblasti vysokých štátnych pozícií, však nebol vo filme dostatočne zdôraznený, čo môže byť považované za určitú formu redukcie komplexnosti jeho postavy a obdobia, v ktorom žil. Film sa zameriava skôr na osobné a emocionálne vyzretie Černáka, jeho vzťah s rodinou a jednotlivé epizódy jeho života, ale spomínané politické prepojenia a vážny konflikt so štátnymi autoritami boli z jeho životného príbehu vynechané alebo skrátené, čo môže pôsobiť neúplne.





Avšak, niektorí kritici poukazujú na to, že film sa miestami priamo vyhýba zobrazeniu niektorých brutálnych scén, čo môže pôsobiť ako snaha o širšiu divácku prijateľnosť. Napriek tomu, "ČERNÁK" predstavuje silný a autentický pohľad na slovenskú mafiánsku scénu 90. rokov. Film Černák sa v niektorých momentoch dá hodnotiť ako silne emotívny, čo by mohlo evokovať pátos. Vykreslenie hlavného hrdinu, ktorý je predstavený ako produkt doby a politickej moci, môže v niektorých scénach pôsobiť až prehnane, najmä keď sa zameriava na dramatizáciu jeho osudu a vplyv, ktorý mal na spoločnosť.
Výborne funguje aj vizuálna stránka – kamera a strih presne podporujú dramatické momenty, pričom zábery majú veľkoformátový, až filmovo-epický nádych. Herecké výkony sú tiež na mimoriadne vysokej úrovni, vyzdvihujeme najmä bravúrny výkon Milana Ondríka v hlavnej úlohe, či stabilne perfektné herecké výkony Dušana Cinkotu či Gregora Hološku. Teda vynikajúce stvárnenie postáv dodáva príbehu ešte väčšiu autentickosť.
Milan Ondrík v rozhovore pre náš portál spomína na jednu z najťažších chvíľ pri príprave na rolu. Povedal: "Ako sa ja pozriem do očí svojim deťom, keď viem, že hrám takúto postavu?" Tento jeho bezprostredný výrok odhaľuje nielen jeho silný morálny konflikt pri stvárňovaní postavy, ale aj hlboký osobný vklad, ktorý do svojho hereckého výkonu vložil. Jeho schopnosť zosobniť tak náročnú postavu a zároveň si zachovať ľudskosť a autentickosť je jedným z dôvodov, prečo je tento film tak silný a pôsobivý.

ČERNÁK nie je len film o zločine. Je to intenzívna jazda podsvetím, špinavou prácou tajných služieb prepletená politickými chápadlami, ktorá ukazuje surovú realitu malého národa v strednej Európe, s precíznym filmovým spracovaním. Národa, ktorý sa dodnes nevyrovnal so svojou nedávnou minulosťou.
Napriek mnohým pozitívam však filmu chýba istá dávka väčšej psychologickej hĺbky, sebareflexie, či až možnej pridanej menšej fikcie deja, ktorá by možno umožnila divákovi hlbšie preniknúť do myslenia postáv a obohatiť tak ešte o niečo viac pohľad na krutú realitu vtedajšieho podsvetia.
Milan Ondrík, predstaviteľ hlavnej postavy Mikuláša Černáka vo filme "Černák", sa po premiére vyjadril: "Dnes je veľa šarlatánov, ale ja viem, že som na správnom mieste."
Ako výstižne poznamenal Dušan Cinkota po premiére: "Príbeh ako z rozprávky. Len v tejto sa princ narodil a nešťastne zomrel."
Film Černák sa pokúsil o odvážnu interpretáciu osudu bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka, jedného z najznámejších slovenských zločincov 90. rokov. Ako príbeh obyčajného chlapca z Telgártu, ktorý sa dostal do podsvetia najmä pod vplyvom politických a historických okolností. Tento pohľad na Černáka ako obete doby, v ktorej žil, je rozhodne zaujímavý, no miestami pôsobí skôr ako ospravedlnenie jeho činov, než ich hlbšie a komplexnejšie vysvetlenie. Snaží sa vykresliť politické a spoločenské pozadie ako katalyzátor jeho činov, ale tento prístup nie je vždy uveriteľný a niekedy sa zdá, že film zbytočne zľahčuje vážnosť jeho zločinov.
Dialógy vo filme pôsobili miestami veľmi stroho a umelo. Namiesto prirodzených rozhovorov, ktoré by pomohli lepšie pochopiť postavy a ich motivácie, sa často zdali byť povrchné a nepresvedčivé. Týmto spôsobom stráca film možnosť dotknúť sa hlbších emocionálnych alebo psychologických vrstiev postáv. Celkovo Černák môže zaujať tých, ktorí sa zaujímajú o obdobie 90. rokov a slovenskú politiku, no ako film, ktorý má priniesť komplexnú analýzu postavy, má určité nedostatky.
🎞️ Naša známka: 7/10 (maximum 10*)

Réžia: Jakub Kroner
Scenár: Miro Šifra
Kamera: Mário Ondriš
Hudba: David Kollár
Hrajú: Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka, Rebeka Poláková, Ivo Krešić, Anna Javorková, Miroslav Hanuš, Jozef Vajda, Matěj Hádek, Marek Fučík, Juraj Loj a ďalší......
Žáner: thriller, dráma
Stopáž: 109 minút
Zem vzniku: Slovenská republika, ČR
Rok výroby: 2025
Štúdio: PubRes, Regia Civitas Productions, Europeana Production
Formát: 2D DCP, zvuk 5.1
Jazyková verzia: slovenská
Film inšpirovaný skutočnými udalosťami ČERNÁK prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 30. januára 2025.
rNUlife.sk / TS úprava a recenzia Daniel Mičuda