Za posledných 5 rokov pribudli desiatky tisíc ľudí s alergickou nádchou

Alergická nádcha znepríjemňuje život trom z desiatich ľudí na Slovensku a každému z nich hrozí, že alergia prerastie až do astmy. Len Dôvera registruje od roku 2018 nárast podielu poistencov s alergickou nádchou o 11 %.

Kým v roku 2018 navštívilo alergológa 81-tisíc jej poistencov starších ako 5 rokov s prejavmi alergickej nádchy, tak vlani to už bolo 103-tisíc. (Matematicky ide o nárast o 27 %, keďže však poisťovni pribudlo za rovnakú dobu v tejto vekovej kategórii takmer 200-tisíc nových poistencov, samotný nárast počtu alergikov predstavuje 11 %.) Z toho bolo takmer 37-tisíc detí od 5 do 18 rokov. Na porovnanie - v skupine dospelých do 50 rokov potvrdil alergológ alergickú nádchu zhruba 46 tisíckam poistencov Dôvery.

U každého alergika sa časom môže vyvinúť astma. Je to závažné ochorenie výrazne znižujúce kvalitu života, ktoré má na svedomí desaťtisíce vymeškaných dní v škole a v práci. Astmatici v porovnaní s alergikmi strávia na PN až 8-krát viac dní.

Zdroj: Klarify

Tomuto nepriaznivému vývoju dokáže zabrániť alergénová imunoterapia (AIT). Je to jediná účinná liečba, ktorá dokáže celkom vyliečiť až polovicu všetkých alergií. Pred piatimi rokmi ju však využívalo len jedenásť zo sto pacientov s alergickou nádchou poistených v Dôvere. Poisťovňa sa preto rozhodla lekárov motivovať, aby ju predpisovali častejšie.

„Celkom sa zbaviť alergie znamená, že pacient predíde závažným zdravotným komplikáciám v budúcnosti. Preto ju podporujeme a lekárov za jej predpisovanie odmeňujeme,“ vysvetľuje Beáta Saal, projektová manažérka Dôvery.

Aj vďaka tomu vlani narástol počet jej poistencov liečených imunoterapiou na štrnásť zo sto. Jedna z ambulancií dokonca zvýšila podiel svojich pacientov na imunoterapii z 18,5 % na 40,3 %.

„Podiel pacientov užívajúcich imunoterapiu rastie a mení sa aj ich veková štruktúra. Stúpol počet 5- až 11-ročných detí liečených imunoterapiou. Čo nás teší, lebo čím skôr sa s ňou začne, tým je vyššia šanca, že predídeme rozvoju astmy,“ dodáva. Poistenec bez astmy stojí Dôveru 1200 eur ročne, poistenec v rovnakom veku s astmou takmer dve tisícky. Za každých sto poistencov, u ktorých by sa predišlo astme, by mohla Dôvera použiť 75-tisíc eur na liečbu iných ochorení.

Pre koho je AIT vhodná

Alergénová imunoterapia je vhodná pre pacientov starších ako 5 rokov s alergiou na peľ, roztoče, trávy a kvety, pre športovcov s alergickou nádchou aj pre ľudí s alergiou na včelí alebo osí jed. Rozhodnutie má však v rukách ošetrujúci alergológ.

Pacient užíva každý deň veľmi malú dávku alergénu (látka vyvolávajúca alergiu), čím sa jeho organizmus učí s ňou normálne fungovať bez toho, aby spustil alergickú reakciu. Liečivo môže mať formu tabletiek pod jazyk alebo kvapiek. V prípade alergie na blanokrídly hmyz má AIT podobu injekcií a podáva sa v ambulancii lekára.

Nevyhnutné je liečbu neprerušiť a vydržať v nej tri až päť rokov. Po nej už nie je potrebné užívať žiadne lieky, stratia sa všetky prejavy alergie. Mnohé štúdie potvrdzujú, že imunoterapia zároveň znižuje výskyt ďalších alergií.

Koľko stojí AIT·         

  • pacient dopláca na liečbu 10 eur mesačne, 60 eur mu hradí zdravotná poisťovňa·         
  • pri alergii na kvety dopláca pacient 30 eur mesačne a 200 eur mu hradí zdravotná poisťovňa

Vývoj počtu poistencov Dôvery starších ako 5 rokov s alergickou nádchou, ktorí navštívili alergológa 

2018 – 81.000·         
2019 – 84.200·         
2020 – 85.400·         
2021 – 89.100·         
2022 – 97.000·         
2023 – 102.900

Rozdelenie poistencov Dôvery s alergickou nádchou* podľa veku za rok 2023       

5 až 7 rokov - 10.300·         
8 až 11 rokov - 12.000·         
12 až 18 rokov - 14.300·         
18 až 50 rokov - 45.900·         
51 a viac rokov - 20.400
*ktorí navštívili alergológa

rNUlife.sk / TS
Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.