Nemocnica Bory spúšťa od mája prvé robotické operácie. Operovať Slovákov budú aj renomovaní profesori z Anglicka, Nórska a Belgicka

Nemocnica Bory pokračuje v spúšťaní jednotlivých pracovísk a výkonov. V týchto dňoch prebiehajú prvé zákroky v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti a už od mája prídu na rad chirurgické zákroky, ktoré si budú vyžadovať aj následnú hospitalizáciu pacientov na lôžkovom oddelení. Na 3. mája je naplánovaná prvá roboticky asistovaná operácia, ktorú vykoná líder klinického úseku chirurgie profesor Alexander Ferko. Nemocnica má súčasne ambíciu výrazne zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre onkochirurgických pacientov. Ich liečbu chce zahájiť do jedného mesiaca od potvrdenej diagnózy.  

Nová koncová Nemocnica Bory bude pacientom poskytovať základnú, všeobecnú chirurgiu, ale aj vysokošpecializovanú chirurgiu. Niektoré výkony budú dosahovať parametre národného referenčného pracoviska, pretože na Slovensku budú realizované jedine v Nemocnici Bory.

Ide napríklad o program roboticky asistovanej operatívy na pankrease, pečeni, ale aj o špeciálne inovatívne metódy v chirurgii konečníka. Od mája budú tieto výkony poskytované v režime plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zmluvných zdravotných poisťovní. Po spustení urgentného príjmu v septembri bude nemocnica v chirurgických odboroch zabezpečovať aj akútnu zdravotnú starostlivosť.  

Chirurgický tím Nemocnice Bory 

Klinický úsek pre chirurgiu bude v Nemocnici Bory viesť profesor Alexander Ferko. Slovák, ktorý medicínu vyštudoval a neskôr aj dlhodobo pôsobil v Hradci Králové ako prednosta chirurgickej kliniky. Titul profesora v odbore chirurgia získal na Karlovej Univerzite v Prahe. Absolvoval množstvo stáží, študijných a pracovných pobytov v zahraničí. Pôsobil v obranných zložkách ako hlavný chirurg Armády ČR na rôznych misiách.

Posledný rok sa venoval robotickej chirurgii v onkologickom centre Nový Jičín. V rámci onkochirurgie sa zameriava na pečeň, pankreas a rektum. V rámci praxe presadzuje minimálne invazívne hybridné operačné postupy, ktoré umožňujú pacientov rýchlejší návrat do aktívneho života. 

Chirurgický tím Nemocnice Bory ráta s celkovo 21 lekármi a 100 sestrami a praktickými sestrami. Jeho súčasťou bude aj primár Matej Škrovina, ktorý aktuálne pracuje v privátnom onkologickom centre v českom Novom Jičíne. Tam podstupuje tréningy na robotickú chirurgiu aj profesor Ferko. Všeobecnú chirurgiu bude viesť pán primár Miroslav Hricišák, ktorý prichádza zo Šace a kolorektálnu chirurgiu má na starosti pán primár Dušan Podmanický, ktorý pracoval v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

„Sú to lekári lídri - seniori, ktorí držia to jadro a mladší sa môžu o nás opierať,“ hovorí profesor Ferko, ktorý v tíme počíta so 7 mladými lekármi. Mladými posilami tímu sú napríklad doktor Boris Hadbavný, ktorý sa na Slovensko vracia z Nemecka, ale aj mladá absolventka doktorka Monika Lischková. Pre klinického lídra i celý tím je nesmierne dôležité spolupracovať a vychovávať novú generáciu mladých chirurgov.  

Spolupráca s absolútnymi svetovými chirurgickými kapacitami 

Do Nemocnice Bory budú na pravidelnej báze prichádzať renomovaní profesori - Bjørn Edwinz Nórska, Joep Knol z Belgicka a Amjad Parvaiz z Anglicka. V našich zemepisných šírkach ide o skutočnú raritu, keďže aj títo špičkoví svetoví chirurgovia budú operovať Slovákov v Nemocnici Bory v rámci verejného zdravotného poistenia. 

„Prídu niekoľkokrát do roka na jeden pracovný týždeň. Počas neho vykonajú vybrané najnáročnejšie operačné zákroky, ktoré súčasne budú slúžiť aj pre potreby výuky mladých chirurgov. Som veľmi rád, že nová nemocnica už dnes láka medicínsku špičku. Vďaka tomu budeme vedieť vychovať pre Slovensko novú generáciu chirurgov schopných využívať napríklad najmodernejšie robotické metódy,” vysvetľuje dohodnuté plány s trojicou európskych chirurgov profesor Ferko.  

  • prof. Amjad PARVAIZ (Anglicko) 

Amjad Parvaiz je svetová špička v kolorektálnej robotickej chirurgii.  Má za sebou vyše 1200 resekcií rekt prostredníctvom robotického systému DaVinci, ktorý sa bude používať aj v Nemocnici Bory. Pochádza z Anglicka, kde pôsobí ako chirurg vo všeobecnej nemocnici v Poole. Súčasne je aj vedúcim laparoskopicko-robotického pracoviska Champalimaud v Lisabone.   

  • prof. Bjørn EDWIN (Nórsko) 

Bjørn Edwin je svetovým priekopníkom v laparoskopickej chirurgii. Pôsobí v univerzitnej nemocnici v nórskom Osle. Ide o pracovisko, ktoré v súčasnosti v Európe silno dominuje v hepato-pankreato-biliárnej chirurgii. V rámci intervenčného centra univerzitnej nemocnice je aj riaditeľom klinického výskumu. Pracovisko v Osle ako prvé ukázalo, po 28 rokoch výskumu, že laparoskopický zákrok na pečeni je lepší oproti otvorenej operatíve. 

  • prof. Joep KNOL (Belgicko) 

Joep Knol je špecialista na nerobotickú laparoskopickú kolorektálnu chirurgiu so špecializáciou na poruchy panvového dna. Rodený Holanďan pôsobí v nemocnici ZOL v belgickom Genku a v nemocnici Maas en Kempen v Maaseiku. Súčasne spolupracuje aj s univerzitnou nemocnicou v Catánii. Je spoluzakladateľom neziskového združenia iLappSurgery, ktoré sa zaoberá digitálnym vzdelávaním v oblasti laparoskopickej chirurgie. 

Najmodernejšie vybavenie operačných sál 

Nemocnica Bory disponuje 14 špičkovo zariadenými operačnými sálami, vrátane jednej robotickej operačnej sály a navyše má dve rezervné operačné sály. Všetky technológie sú nakombinované tak, aby mohli prebiehať rôzne operačné výkony súčasne na jednej sále. Operačné sály disponujú najmodernejšími laparoskopickými vežami, ale aj najmodernejšími kombinovateľnými optikami. Zároveň, robotická operačná sála disponuje prístrojom v konfigurácii Da Vinci Xi.

Da Vinci Xi

Ide o viacramenný endoskopický operačný systém simulujúci pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Operatér sedí pri ovládacej konzole, kde operačné pole vidí pomocou stereoskopického zobrazovacieho kanála, pomocou joystickov ovláda robotické ramená, ktoré cez vpichy v koži pacienta veľmi precízne vykonávajú samotný výkon v tele pacienta. Súčasťou je aj špeciálny pohyblivý operačný stôl, ktorý dokáže vykonávať pohyby v súčinnosti s ramenami robota.

Táto kombinácia významne pomôže napríklad pri programoch hepato-pankreato-biliárnej oblasti chirurgie, kde je potrebné meniť polohu pacienta v priebehu operačného výkonu. To klasické operačné stoly neumožňujú. Ide vôbec o prvú inštaláciu v takejto kombinácii technológií na Slovensku. Hneď vedľa robotickej sály sa nachádza jej “dvojča” - hybridná operačná sála.  Robotické operácie sa budú v nemocnici realizovať v odboroch onkochirurgie, urológie, gynekológie a ORL. 

Rýchlejšia rekonvalescencia po náročných zákrokoch 

Robotika je v oblastiach chirurgie, gynekológie či urológie veľmi dôležitá. Jej hlavnou devízou je, že je presná. Operatér pracuje v 3D, vo zväčšenom obraze, vidí všetky detaily a má presnejšie nástroje. Roboticky vykonávané zákroky zároveň spôsobujú pacientom po operácii menej komplikácií, pacient sa rýchlejšie zotavuje, pociťuje menej bolesti, má menšie krvné straty. Laparoskopia a robotika  významne skracujú dobu hospitalizácie a pacient sa tak rýchlejšie dostáva domov i k bežným činnostiam.  

Onkologický pacient nemôže na zahájenie liečby čakať viac ako mesiac 

Profesor Ferko hovorí, že v roku 2010 boli Česko a Slovensko na prvých priečkach rebríčka výskytu kolorektálneho karcinómu vo svete (incidencia a mortalita). Je rok 2023, Česi poklesli na 22. miesto, ale Slovensko zostáva stále tam, kde bolo predtým. Príčinou je podľa klinického lídra v dvoch tretinách prípadov neskorá diagnostika ochorení, zlyhávajúci skríningový program (včasný záchyt endoskopie), i to, že pacienti nie sú edukovaní. 

Chirurgický tím Nemocnice Bory má ambíciu pacientom otvárať nové možnosti, kultivovane s nimi komunikovať a všetko vysvetľovať. „Onkologický pacient by u nás, v období plného rozbehu nemocnice, nemal čakať na zahájenie liečby viac ako mesiac od ukončenia diagnostiky a vyšetrení. To je alfa a omega tejto inštitúcie,“ dodáva profesor Ferko. 

Multidisciplinárna spolupráca v Nemocnici Bory 

Jedným z najdôležitejších momentov pre chirurgické činnosti je multidisciplinárny prístup a to, že v Nemocnici Bory začína fungovať koncept nemocničnej medicíny - hospitalistiky. Lekári - hospitalisti, odbremenia chirurgov o starostlivosť pacientov na lôžku. Chirurgovia  sa vďaka nim môžu venovať operačným zákrokom a nebyť odvolávaní k iným činnostiam, ktoré sú spojené so starostlivosťou o pacienta na lôžku. Naopak, hospitalisti budú k pacientom pristupovať komplexne a budú pripravení riešiť aj iné príbuzné komplikácie alebo diagnózy.  

Zázemie Nemocnice Bory má výborné podmienky aj pre spoluprácu s akademickým sektorom v oblasti pregraduálneho a postgraduláneho štúdia. Dostupná je výuková operačná sála, resuscitačná a intenzivistická izba a štandardná lôžková izba. Toto zázemie je využívané už pri zaškoľovaní nového personálu nemocnice.  

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.