Cena verejnosti ESPRIT: HLASUJTE ZA NAJLEPŠÍ DOMÁCI JAZZOVÝ ALBUM za rok 2023

Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album roka 2023. Medzinárodná odborná porota zverejnila svoje verdikty a od dnešného dňa prechádza hlasovanie do rúk jazzových fanúšikov a priaznivcov. Práve tí môžu od štvrtka 18. apríla do nedele 28. apríla rozhodnúť o tom, aký album získa Cenu verejnosti ESPRIT.

Hlasovanie prebieha priamo na stránkach hlavného organizátora, portálu jazz.sk. Na linku www.jazz.sk/esprit/2023 sú uverejnené stručné profily všetkých slovenských jazzových nahrávok vydaných v uplynulom roku, spolu s titulnou obálkou a kompletným nástrojovým obsadením. Každý z albumov zastupuje aj jeden kompletný track podľa výberu samotných umelcov.

Svojím hlasom môžete prejaviť podporu slovenským jazzovým umelcom, umelkyniam či zoskupeniam a rovnako získať prehľad o aktuálnom stave domácej scény. Kým o dvadsiatich šiestich nominovaných albumoch rozhodovala odborná porota, Cena verejnosti ESPRIT bude počas desiatich dní vo vašich rukách. Minulý rok si Cenu verejnosti prevzali za album Básne Múzické členovia ansámblu klaviristu Františka Báleša, ktorým sa jedinečným spôsobom podarilo prepojiť krásu slovenskej poézie s jazzom. Za najlepší jazzový album vydaný v roku 2022 označili porotcovia vlani nahrávku Room#555 medzinárodného CZ-SK Big Bandu, vedeného gitaristom, skladateľom a aranžérom Matúšom Jakabčicom.  

Kto zo zahraničných porotcov sa tento rok intenzívnejšie zaoberal slovenským jazzom?

Európske jazzové kluby a festivaly reprezentujú riaditeľka litovského festivalu Vilnius Mama Jazz Judita Bartoševičienė, dramaturg a umelecký riaditeľ drážďanského Jazzclub Tonne Steffen Wilde, umelecký riaditeľ a koordinátor viacerých poľských festivalov Daniel Ryciak a Bulhar Peter Dimitrov, zakladateľ a šéf prestížneho A to JazZ Festivalu v Sofii. Ábel Petneki je manažérom Budapeštianskeho hudobného centra, ktoré okrem iného vydáva jazzové albumy a prevádzkuje Opus Jazz Club. Minna Huuskonen prezentuje fínsku jazzovú / world music scénu nielen prostredníctvom hudobnej agentúry Minnamurra, ale tiež koordinuje projekty Fínskej jazzovej federácie. Hudobných redaktorov v porote ESPRIT zastupuje Johann Kneihs, ktorý je známy poslucháčom verejnoprávneho rakúskeho rozhlasu ORF Ö1 z relácií „Spielräume“, „Diagonal“ alebo „Jazztime“ ako aj Petr Vidomus, hudobný dramaturg a moderátor digitálnej stanice a webového portálu Český rozhlas Jazz. Domácim zástupcom je Peter Motyčka, šéfredaktor portálu jazz.sk.

Účasť zahraničných odborníkov v ankete ESPRIT nielen zviditeľňuje slovenských jazzových umelcov vo svete, ale rovnako prispieva k novým kontaktom a spoluprácam. Dlhoročného člena poroty Johanna Kneihsa oslovili nahrávky Sisi Michalidesovej a túto flautistku a skladateľku následne prezentoval na vlnách verejnoprávneho rakúskeho rozhlasu ORF Ö1. Prostredníctvom Steffena Wildeho sa v drážďanskom Jazzclub Tonne predstavili gitarista David Kollar spolu s nórskym trubkárom Arvem Henriksenom.

Zástupca portálu jazz.sk sa vďaka kontaktom s litovským Vilnius Mama Jazz Festival objavuje ako vo festivalovej porote, tak sa v spolupráci s Litovskou jazzovou úniou podieľal na zostavovaní CD výberu tamojšej scény, ktorý vyšiel pod názvom Jazz From Lithuania 2023. Mená víťazov ceny ESPRIT sa dozvieme počas slávnostného odovzdávania ocenení 30. apríla 2024 vo výnimočných priestoroch bratislavského Pontonu na Dunaji. Práve to býva už tradične súčasťou slovenských osláv Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO.

Generálnym partnerom podujatia ESPRIT je softvérová spoločnosť Espirit s. r. o., hlavnými partnermi sú investičná platforma Crowdberry a Fond na podporu umenia, ktorý podujatie podporil z verejných zdrojov.

Umeleckú plastiku ocenenia ESPRIT v tvare kontrabasu vytvoril Jakub Bachorík, ktorý sa popri sochárstve venuje aj maľbe, grafike, scénografii a interiérovému dizajnu. Z jeho rúk pochádza aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT. Ocenenie ESPRIT ponúka jazzovým priaznivcom jedinečnú možnosť získať prehľad o tom najlepšom, čo vzniklo na Slovensku v uplynulom roku a svojím hlasovaním môžu vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru.

Viac informácií nájdete na: jazz.sk/esprit

Link na hlasovanie: http://www.jazz.sk/esprit/2023
Facebookový event: ESPRIT - cena za najlepší slovenský jazzový album roka | Facebook

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.