Mária Podhradská naspievala duet s manželom. Emotívnu novinku Taxík venujú všetkým, ktorí bojujú s onkologickým ochorením. 

Speváčka a skladateľka Mária Podhradská predstavuje emotívny klip Taxík. Spolu s manželom Miroslavom Čačíkom si skladbou spomínajú na Mirkovu leukémiu, ktorá zmenila ich životy. Krásne obrazové stvárnenie novinky má na konte fotograf Jakub Gulyás. Pieseň aj klip venujú autori všetkým, ktorí na svojej ceste životom bojujú s onkologickým ochorením a posielajú im nádej a povzbudenie, že v tom nie sú sami.

Tak ako všetky piesne Márie Podhradskej z jej tvorby pre dospelých, tak aj duet Taxík vychádza z reálnej životnej situácie. Na nahrávaní piesne spolupracovali hudobníci, ktorí Máriu Podhradskú sprevádzajú počas cesty Spievankovom. Producentom piesne sa stal Stanislav Palúch, klávesy nahral Klaudius Kováč, kontrabas Róbert Ragan a na bicie hral Peter Solárik.

„30. marca 2022 môjmu manželovi transplantovali kostnú dreň. Samotnej transplantácii predchádzala intenzívna liečba a mesačný pobyt v nemocničnej izbe v úplnej izolácii. Nikto nevedel, ako to celé dopadne. Boli sme sami. Sami so sebou. On v nemocničnej izbe a ja doma… Keďže Mirko potreboval byť v sterilnom prostredí a navyše bolo obdobie covidu, teda boli zakázané návštevy, snažili sme sa byť v maximálnom spojení, ako sa to dalo. Spojila nás táto pieseň. Mirko napísal báseň, ktorú nazval Taxík a poslal mi ju. Ja som mu ju zhudobnila a poslala späť. V našej osamelosti a izolácii nás táto pieseň prepojila. Hudba nás lieči, je to určitý druh terapie. Prenáša nás do iného sveta, sveta túžob, snov, nádeje a krajšieho zajtrajška,“ vysvetľuje proces tvorby Mária Podhradská.

Márii a jej manželovi trvalo rok a pol, kým sa dokázali s piesňou a jej príbehom podeliť s ostatnými. Rozhodli sa preto nakrútiť k nej aj videoklip. Oslovili skvelého fotografa s citlivým a umeleckým cítením Jakuba Gulyása, ktorý bol otvorený sa tejto témy dotknúť a stať sa súčasťou ich príbehu.  

„Od prvého momentu, kedy manželovi diagnostikovali leukémiu, rezonovala v našich srdciach téma cesty. Každý kráčame po svojej ceste, ktorá prináša krásne, ale aj smutné chvíle, ktoré často nemáme celkom v našich rukách. Stretávame rôznych ľudí, ktorí sa stávajú našimi spolucestujúcimi a vzájomne sa môžeme obdarúvať. Všetko, to pekné aj zlé, nám môže slúžiť na dobré, keď si necháme otvorené srdce, a keď nezatrpkneme voči životu,“ vyznala sa Mária.

Tému cesty autori uchopili aj vo videoklipe. Súvisí to aj s textom piesne, kde Miroslav Čačík vyjadril, že sa cíti, ako keby si sadol do cudzieho taxíku, ktorý ho vezie nevieme kam.  Zbalí si zopár vecí do kufra a vykročí do neznámeho sveta. A my ostatní sa môžeme len z diaľky dívať, posielať silu a radosť z maličkostí všedných dní. Práve preto nesie pieseň názov Taxík.

„Miesto, kde sme klip nahrávali, je pre nás veľmi symbolické. Je ním čarovné miesto, kde sme natáčali poslednú scénu nášho DVD Spievankovo 5 - O povolaniach. Je to krásna lúka v Lozorne so starým obrovským dubom, ktorý už prežil kadejaké časy… Bol sychravý čas a počasie tiež s nami „spolupracovalo“. Fúkal silný vietor, ktorý so sebou najprv priniesol temné mraky, v ktorých lietali čierne vtáky. Ku koncu dňa sa mraky rozplynuli a vietor ustál,“ prezradila speváčka a skladateľka.

Za posledné dva roky napísala Mária Podhradská niekoľko piesní, ktoré vyjadrujú jej prežívanie počas obdobia manželovej choroby. Jedného dňa ich plánuje nahrať a vydať album, ktorý možno pomôže ľuďom, ktorí prechádzajú niečím podobným. Bola by rada, keby ich povzbudili, priniesli nádej a pomohli uzdravovať srdce.

„Leukémia nám zmenila život. Naučila nás užívať si každý jeho okamih. Možno niekedy iba bežný, všedný okamih. Pretože výnimočnosť dní sa nachádza práve v ich všednosti. Naučila nás plniť si svoje sny a túžby. Teraz. Nie potom... A naučila nás nebáť sa smrti. Lebo smrť jednoducho patrí k životu. A tak, nech v nás zomrie všetko zlé, aby mohlo nastať vzkriesenie. Pieseň chceme venovať všetkým, ktorí na svojej ceste životom bojujú s onkologickým ochorením. Posielame vám nádej a povzbudenie, že v tom nie ste sami,“ uzatvára Mária Podhradská.

Informácie nájdete:

https://mariapodhradska.sk/

https://www.facebook.com/mariapodhradska.official

https://www.instagram.com/maria_podhradska_official/

rNUlife.sk / TS, foto: Jakub Gulyas

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.